به گزارش پایگاه خبری ربیع، مسعود منصور پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی که در دفتر این مرجع تقلید انجام شد، با اشاره به اینکه ۱۶۴ میلیون هکتار وسعت ایران است که بیش از ۸۳ درصد این مساحت در حوزه مدیریت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است، اظهار کرد: اگر امروز از امنیت غذایی و زیستی سخن به میان آورده می‌شود، وابسته به آن است که آب، خاک و پوشش گیاهی را حفظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه عناصر منابع طبیعی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند، اضافه کرد: حق حیات که اولین و اصلی‌ترین حقوق انسان است، متأثر از عناصر منابع طبیعی است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از جنگل‌های هیرکانی با قدمت چند میلیون ساله و ارزش‌های فراوان در شمال کشور یاد کرد و گفت: دو هزار و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در جنگل‌ها تولید می‌شود و هر هکتار جنگل دو و نیم تن اکسیژن تولید می‌کند.

وی ادامه داد: هر هکتار جنگل ۶۸ تن گرد و غبار را در خود رسوب می‌دهد و اگر نوار جنگل‌های زاگرس را نداشتیم به غیر از بیابان‌های داخلی، گرد و غباری که از عراق و عربستان وارد می‌شود، کشور را دچار مشکل‌های بسیاری می‌کرد.

منصور گفت: ۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور با از بین رفتن پوشش گیاهی درحال بیابانی شدن است و ۱۰۵ هزار هکتار از این مساحت در استان قم قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۸۰ میلیون متر مربع مرتع داریم که بیش از هشت هزار گونه گیاهی در این مراتع تولید می‌شود و ۴۰۰ گونه آن گیاهی و صنعتی است که به صورت خام برداشت و به خارج از کشور صادر می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ۴۵۰ شهر و هشت هزار و ۲۰۰ روستا در معرص سیلاب‌ها و فرسایش آبی قرار دارد و سالیانه دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیلاب‌ها برآورد شده که این خسارت با فعالیت های آبخیزداری صورت گرفته، بسیار کاهش یافته است.

وی با تاکید بر لزوم همکاری مردم، روحانیون و نهادها در حراست و بهره‌برداری درست از منابع طبیعی گفت: امسال ۳۰۰ تشکل ایجاد شده است و ۷۰ هزار نفر به‌عنوان همیار طبیعت عضو شده‌اند که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت این افراد برای پیشبرد اهداف منابع طبیعی بهره‌مند شویم.