به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از کرمانشاه، نخستین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان کرمانشاه پیش از ظهر امروز به ریاست استاندار کرمانشاه و دبیری رییس دانشگاه علوم پزشکی توسط کارگروه سلامت و امنیت غذایی در سالن جلسات تدبیر استانداری با موضوع «بسیج ملی کنترل فشار خون با شعار فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم» برگزار شد.

پیگیری مصوبات جلسه قبل توسط دبیر خانه کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان، ارائه کلیات موضوع برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا توسط ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و طرح موضوع لزوم اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با مشارکت و تعامل تمانی سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دستور کار جلسه بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این جلسه، اظهار داشت: مشکلات فشار خون بالا یک بیماری شایع و بدون علامت، عامل خطر بسیاری از بیماری‌های ناتوان کننده مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی، سکته‌های مغزی و… در دنیا، کشور و استان است.

محمودرضا مرادی افزود: در سال ۲۰۱۷ در دنیا ۱۰ میلیون مرگ به علت فشار خون ثبت شده، که در ایران (در سال ۹۶) این آماری بیش از ۹۷ هزار نفر گزارش شده، البته علاوه بر ایجاد بیماری‌های قلبی و کلیوی و… که برای مبتلایان به فشار خون ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه ۵۳ درصد مردم کشور مبتلا به فشار خون بالا هستند، ادامه داد: از ۱۰۰‌درصد جمعیت مردم تنها ۴۰ درصد از مردم از فشار خون بالای خود اطلاع دارند و حدود ۵۰ درصد از این تعداد برای کنترل فشار خون دارو مصرف می‌کنند و فقط ۲۰ درصد فشار خون کنترل شده دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: طی ۲۵ سال گذشته شیوع بیماری‌های در رابطه با فشار خون بالا سه برابر شده است.

وی زمان برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون را از ۲۷ اردیبهشت تا یک ماه بعد از عید فطر اعلام کرد و افزود: در این مدت جمعیت بالای ۳۰ سال و زنان باردار در هر سنی که باشند در استان تحت کنترل فشار خون قرار می گیرند و باید علت فشار خون بیماران مشخص شود.

وی در پایان گفت: دستگاه فشارسنج دیجیتالی در اختیار کاربران قرار می‌دهیم تا خطا در سنجش نباشد.

انتهای پیام/پ