زهرا نصیری
به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ، درحالی که کارشناسان بهداشتی کشوربارها و بارها و به‌ طور صریح اعلام کرده‌اند ،استعمال قلیان به‌شدت سلامت انسان را به خطر انداخته و عوارض نامطلوبی را به‌دنبال خواهد داشت، تا جایی که هر مصرف‌کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ نخ سیگار یا بیشتر دود هوا می کند اما اکنون تعداد ۲۵۰ چایخانه در استان اصفهان در حال فعالیت هستند که عرضه قلیان هم می کنند و این مسئله یک درد اجتماعی است که تا به حال از سوی مسئولان به صورت جدی به ان توجه نشده است .
  در این زمینه مسوول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات گفت: بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌کنندگان قلیان را با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود جهت رسیدن به آستانه ارضا قرار می‌دهد که این موجب وابستگی فرد و قرار گرفتنش در مواجهه با مقادیر زیادتر مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک همچون منوکسیدکربن است.عمق این اعتیاد تا آن حد است که فرد اگر چند روز از این دود فاصله بگیرد، دچار کلافگی، عصبانیت، سردرد، حواس‌پرتی، فراموشی و… می‌شود.
محصلی افزود: ناراحت‌کننده است که خیلی‌ها گمان می‌کنند مضرات قلیان کمتر از سیگار است اما افراد سیگاری که به‌طور متداول هشت تا ۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، به‌طور متوسط ۴۰ تا ۷۵ پک که به مدت ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد، حدود ۵/۰ تا ۶/۰ لیتر دود استنشاق می‌کنند .
وی بااشاره به اینکه هر فرد مصرف‌کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ نخ سیگار دود دریافت می‌کند ادامه داد:میزان گاز منوکسیدکربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان‌زای منتشره از احتراق زغال یا مواد ایجادکننده حرارت در قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز چه برای مصرف‌کنندگان و چه افراد در معرض دود تحمیلی، فراتر است.
وی گفت: قلیان‌های معطرکه جوانان را به سمت خود جذب کرده است، فقط حاوی ۱۵ درصد توتون بوده و ۸۵ درصد آن از مواد افزودنی تشکیل شده است.
کسی نباید سلامت جامعه راتهدید کند
مدیرمرکز بهداشت شمار یک اصفهان، نیزدرگفتگوی اختصاصی با کیمیای وطن بااشاره به اینکه از ماه مرداد و بر اساس نظر دادستان اصفهان با همکاری اماکن نیرو انتظامی و مرکز بهداشت تمامی قلیان ها از سطح چایخانه های دارای مجوز جمع آوری شد گفت:چایخانه های غیرمجاز نیز درطول این مدت شناسایی و پلمپ گردید.
حمید ترک زاده ، دررابطه با صحبت هایی که چندی قبل رئیس اتحادیه چایخانه داران استان دررابطه با کسب درآمد چایخانه داران ازراه عرضه قلیان به مشتریان خود کرده بود جواب داد:آیا سلاح است که کسی با تهدید علیه سلامت جامعه به کسب درآمد بپردازد،عرضه این قلیان ها باعث ایجاد سرطان درریه ،مثانه ،روده و معده می شود و استعمال آن در زنان برای فرزندان مشکلات سقط جنین را به همراه دارد.
وی اضافه کرد:در شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان اصفهان مسئولان صراحتا به این موضوع تاکید دارند که با اقدامات ایجابی و پیشگیرانه باید قلیان ها را درچایخانه ها تبدیل به گلدان کنیم تا مردم از عطر معطر و هوای سالم استفاده کنند.
وی افزود:خوشبختانه شهرداری نیزدرراستای اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه آسیب های اجتماعی با نصب تابلوهایی درسطح شهر و پارک ها در رابطه با خطرات و مضرات قلیان  اقدامات خوبی را به اجرا گذاشته است البته باید درنظر داشت سهم وزارت بهداشت درسلامت مردم تنها ۲۵درصد است و۷۵درصد سلامت، نیزپیوست دستگاههای دیگراست.
تبدیل چایخانه ها به مراکز فرهنگی
در ادامه نیزمدیربهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان، بااشاره به اینکه هدف مرکز بهداشت استان تبدیل چایخانه ها به مراکز فرهنگی مانند نقالی، نوشیدن چای و تنقلات است افزود: چایخانه‌های دارای مجوزدریک جدول زمان‌بندی باید اقدام به حذف قلیان کرده و تنها به عرضه چای و منوی غذایی بپردازند.
 مهدی رفیعی ، بااشاره به اینکه ممنوعیت عرضه قلیان در چایخانه‌‌های اصفهان هم برای خانم‌ها و هم آقایان است  ادامه داد:   چایخانه‌های دارای مجوز که اقدام به حذف قلیان نکنند، پلمب شدند
قلیان؛ دروازه ورود به اعتیاد
در ادامه نیزرئیس مرکز اطلاع رسانی نیرو انتظامی استان اصفهان از بازدید کلیه چایخانه های استان اصفهان و تذکربرای عدم عرضه قلیان خبرداد  وگفت: متاسفانه ۶۵ درصد از کسانی که به مصرف مواد مخدر معتاد می‌شوند از سیگار و مصرف قلیان شروع کرده اند.
 
سرهنگ جهانگیر کریمی ، اظهار داشت: ما معتقد هستیم که مصرف سیگار و قلیان شاهراه اصلی ورود به سوءمصرف مواد مخدر صنعتی و سنتی است و اگر بخواهیم از مصرف مواد مخدر پیشگیری کنیم باید به مردم و خانواده‌ها درباره آثار مخرب مصرف سیگار و قلیان اطلاع‌رسانی کنیم.
راهکارها:
برخی کارشناسان مسائل اجتماعی ضمن مخالفت با ترویج مصرف مواد دخانی، گرایش به قلیان در جوانان را تلقی یک نوع تفریح می دانند و معتقدند برای کنترل مصرف مواد دخانی باید راهکارهای بهتری داد. به اعتقاد آنها بودن یا نبودن قانون صرفا نمی تواند قلیان یا سیگار را از دست جوانی بگیرد. ایجاد مکان های تفریحی رایگان، آموزش درست و غیر مستقیم در خصوص عوارض مصرف قلیان یا سیگار و ایجاد مراکزی برای تفریح جوانان اززمین های ورزشی گرفته تا تفریحاتی نظیر بازی های رایانه ای، بولینگ، بیلیارد و ورزش های محبوب جوانان به شکل گسترده و کم هزینه، می تواند بدون نیاز به قانون از گرایش جوانان به دخانیات کاست.