زهرانصیری

بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان اصفهان در پایان راهش به ایستگاه آخر برگزیدگان خودرا شناخت.

به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ، دو نمایش «اسم من مژگانه، اینجا خونه منه» کاری از هادی عسکری و «پنهان‌خانه پنج‌در» به کارگردانی احسان جانمی از طرف هیئت‌داوران به عنوان نمایش‌های منتخب برای راه‌یابی به مرحله بعد به حوزه هنرهای نمایشی معرفی شدند. بیست وهشتمین رویدادتئاتر اصفهان امسال در حالی برگزارشد که مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمان خاص این جشنواره بود و البته اهالی هنر هم سنگ تمام گذاشته و استقبال گسترده‌ای از این آیین داشتند، بطوریکه جای نشستن نه تنها در سالن نبود بلکه بالکن مجتمع فرشچیان هم که برای این امر درنظرگرفته شده بود دیگرجای نشستن نداشت، اما همه این حواشی در حالی بود که برنامه با بیش ازنیم ساعت تأخیر شروع شد.

حضوربخش خصوصی در تئاتر مشکل گشاست

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی سالانه تئاتری‌های اصفهان به این مساله اشاره داشت که یکی از راهکارهای اساسی حل مشکل مالی تئاتر کشور استفاده مناسب از بخش خصوصی است که باید به آن پرداخت. مهدی شفیعی، با اشاره به روز ملی تئاتر که در فروردین‌ماه است از هنرمندان و انجمن‌های نمایش درخواست کرد این اتفاق را غنیمت شمرده و ظرفیت‌های نوروز را برای به نمایش کشیدن آیین‌ها وهنرهای نمایشی جدی بگیرند.

اجرای تئاتر درشهرستان ها

ازمهمترین رخدادهای این جشنواره آن بود که دبیرخانه جشنواره امسال ۳۸ نمایش از ۱۱ شهرستان را دریافت کرده بود که در بین این آثار ۹ اجرا از ۶ شهرستان برای ورود و رقابت در جشنواره انتخاب شدند. که این کارها شامل «خودخوری»، «آنکه کلوخ بر سر می‌زند می‌خواندش»، «جیره‌بندی پر خروس برای سوگواری»، «پنهان‌خانه پنج‌دور»، «بدخوابی»، «اسم من مژگانه، اینجا خونه منه»، «ناتمام»، «لطفاً گوریل خودت را قورت بده» و «آنتولوژی صبح فرحناک یک چاقو» بود.

۲ برابر شدن اجراهای تئاتر دراصفهان

در ادامه این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان که اصلی‌ترین متولی بخش تئاتراصفهان است، از جایگاه تئاتر اصفهان و فاصله‌ای که با ایده آل‌هایش دارد سخن گفت وبه این نکته اشاره داشت که ۲ برابر شدن تعداد اجراهای سه‌ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته افزایش ظرفیت را تحولی رابرای هنرمندان رقم زده است. حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی افزود: درست است که در تئاتر از خیلی کشورهای پیشرفته عقب هستیم ولی این حرکت باعث شد تا یک گام به سوی جلو برداریم و این خود موضوع امیدوارکننده‌ای در این مسیر است. وی بزرگ‌ترین گله و نارضایتی از طرف جامعه تئاتر اصفهان را برآورده نشدن دغدغه اولیه آن‌ها مبنی بر نداشتن پلاتو و مکان اجرا دانست.

برگزیدگان

نمایش «اسم من مژگانه، اینجا خونه منه» کاری از هادی عسکری و «پنهان‌خانه پنج‌در» به کارگردانی احسان جانمی از طرف هیئت‌داوران به عنوان نمایش‌های منتخب به مرحله بعد راه پیدا کردند.

بازیگری زن: رتبه نخست؛ مژگان کوهی برای بازی در «اسم من مژگانه، اینجا خونه منه».

بازیگری مرد: نفرات دوم؛ آقایان امین پناهی برای بازی در «پنهان‌خانه پنج‌در» و هومن حیدری برای بازی در نمایش «بدخوابی» نفرات سوم؛ بهداد مشایخی برای اجرا در «آنکه کلوخ بر سر می‌زند سنگ می‌خواندش»، حسین نصر اصفهانی بابت کار «پنهان‌خانه پنج‌در» و ایمان نظیفی برای نمایش «ناتمام». هیئت داوران در این بخش هیچ کسی را به عنوان نفر اول انتخاب نکرد.

کارگردانی نمایش: هادی عسکری رتبه اول برای نمایش «اسم من مژگانه، اینجا خونه منه»،