زهرا نصیری

به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ، امسال نسبت به سال گذشته آمار سرقت کابل از شبکه ۷۰ درصد کاهش یافت، اما سال گذشته ۲.۵ میلیارد تومان از این طریق به شبکه توزیع شهرستان خسارت وارد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان از ضرورت نصب تجهیزات سیستم اتوماسیون در۶۰۰ نقطه اصفهان خبرداد و گفت: درحال حاضراین تجهیزات در۱۰۰ نقطه شهرستان اصفهان نصب شده است و تا پایان امسال ۲۰۰ نقطه دیگر وارد فضای اتوماسیون می شود.

حمیدرضا پیرپیران، با اشاره به اینکه دراین روش ازاتاق کنترل شبکه برق را رصد و برق آن را درصورت هرگونه مشکل قطع و وصل می کنیم افزود: برای اجرای این طرح سال گذشته ۳ میلیارد تومان هزینه شد؛ همچنین امسال ۸ میلیارد تومان هزینه می کنیم.

وی  ادامه داد: تا پایان سال ۹۶ اتوماسیون شبکه برق درتمام نقاط اصفهان برقرار شود و در حال حاضر تعداد زیادی از تجهیزات هوشمندسازی شبکه‌های توزیع برق نصب شده است و تعداد نقاطی که تاکنون هوشمند شده حدود ۵۰ نقطه است.

راه‌اندازی شبکه خودنگهداردر اصفهان

مدیرعامل توزیع برق شهرستان اصفهان در ادامه با اشاره به افزایش تولید انرژی خورشیدی در شرق اصفهان بیان داشت: باید توجه داشته باشیم که با راه‌اندازی این نیروگاه و کوچک سازی منابع تغذیه و کم کردن طول مسیر شبکه برق رسانی آسان و خاموشی‌ها به استانداردهای جهانی رسیده است.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی شبکه خودنگهدار نیز در دستور کار توزیع برق شهرستان اصفهان است، افزود: در این راستا بهینه سازی سیستم برق رسانی در شهرستان را در دستور کار داریم و با تعویض سیستم‌های فرسوده مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال باید تمام خدمات به صورت مکانیزه باشد، افزود: حدود ۸۵ درصد از خدمات این ارگان به صورت غیر حضوری به مشترکین ارائه می‌شود که امیدواریم تا پایان سال این رقم به بالای ۹۰ درصد افزایش یابد.

۷۰ درصد کاهش سرقت کابل شبکه

وی در خصوص سرقت کابل‌های شبکه توزیع برق، افزود: سال گذشته به دلیل قیمت بالای مس، میزان سرقت در شبکه افزایش یافت، اما امسال خوشبختانه با هماهنگی نیروی انتظامی و تبدیل شبکه‌های برون شهری شاهد کاهش آمار سرقت در این بخش بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان افزود: امسال نسبت به سال گذشته آمار سرقت کابل از شبکه ۷۰ درصد کاهش یافت، اما سال گذشته ۲.۵ میلیارد تومان از این طریق به شبکه توزیع شهرستان خسارت وارد شد.

پیرپیران، با بیان اینکه درخاموشی های ناخواسته ناشی از حوادث فورا نقاط اشکال دارشبکه شناسایی و تعمیرات برنامه ریزی شده درفضای مکانیزه انجام می شود؛ در خصوص بهینه های شبکه برق شهرستان اصفهان، گفت: این اقدام درشبکه های ۲۰ کیلوولت و یا فشار قوی انجام و سیم های مسی به کابل های روکش دار تبدیل می شوند.

رشد ۷ درصدی مصرف برق اصفهانی ها

وی با اشاره به اینکه مصرف برق درسال جاری نسبت به سال گذشته ۷.۸ درصد رشد داشت، گفت: پیک بار مصرف شهرستان اصفهان درسالجاری ۱۵۰۹ مگاوات بود درحالیکه این عدد در سال ۹۴ معادل ۹۸۹ مگاوات بود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه پیک بار مصرف برق شهرستان اصفهان در دوم مهرداد ماه اتفاق افتاد، افزود: برای بهینه سازی مصرف برق باید پیک بار شبکه را کاهش داد و از سوی دیگر بر روی شبکه کنترل بار داشت.

وی تاکید کرد: ما برای ۷۰ روز از سال باید ۳۵ درصد ظرفیت برق داشته باشیم و در صورت کنترل پیک مصرف دیگر نیازی به سرمایه گذاری برای رشد مصرف نخواهیم داشت.

پیرپیران در ادامه در خصوص حوادثی که شبکه های برق را تهدید می کند، گفت: در تمام کشورهای دنیا شبکه های برق به خصوص شبکه های توزیع و انتقال، هوایی هستند دستخوش حوادث می شوند اما ایراد کار در ایران اینجاست که ما در مجموعه های آپارتمانی و ساختمانی خود برق اضطراری در نظر نگرفتیم و در این خصوص نظام مهندسی باید وارد کار شود.

اصلاح نقاط فرسوده برق تادو سال آینده

به گفته وی، در اصفهان ۲۰هزار کیلومتر شبکه هوایی و زمینی برق داریم که امکان تبدیل آن به شبکه زمینی وجود ندارد اما باید برای کاهش خاموشی ها بهینه سازی کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان در خصوص فرسودگی شبکه برق شهرستان اصفهان، گفت: شبکه برق برخی از نقاط شهرستان اصفهان قدمتی بالای ۴۰ و ۵۰ سال دارند اما این نشان از بحران نیست و طی دو سال آینده برخی از نقاط قدیمی شبکه برق اصلاح و بهینه سازی می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به پیک بار مصرف برق شهرستان اصفهان در دوم مهرداد ماه، گفت: تا پایان سال ۹۶ اتوماسیون شبکه برق در ۶۰۰ نقطه اصفهان برقرار خواهد شد.

سیستم برق اضطراری در پایان کار ساختمان لحاظ شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان، با اشاره به اینکه درراستای ارائه خدمات مطلوب، خدمات این شرکت غیر حضوری می شود، گفت: در حوزه حوادث و خاموشی مردم می توانند با شماره تلفن ۱۲۱ تماس بگیرند همچنین مشترکین از طریق تلفن ۳۸۱۲۱ درخواست خدمات حوزه خرید و پس از فروش را وارد سیستم کرده و کد رهگیری دریافت می کنند.

وی افزود: در فضای اینترنتی نیز یک بایگانی الکترونیکی ایجاد کردیم و از این طریق مشترکین می توانند قبوض چند ماه و یا چند سال خود را دنبال کنند.

پیرپیران در ادامه با اشاره به حوزه برق پایدار و دو بحث خاموشی های خواسته در بحث تعمیرات، بهینه سازی، توسعه شبکه و خاموشی های ناخواسته ناشی از حوادث طبیعی، بیان داشت: در بحث خاموشی های خواسته بر روی خط برق دار اقداماتی انجام می شود همچنین با استفاده از سیستم اتوماسیون تجهیزاتی بر روی شبکه نصب می شود.

توسعه شبکه برق‌رسانی به ۷۰ روستا در شهرستان اصفهان

پیرپیران همچنین به توسعه و نوسازی شبکه برق‌رسانی به ۷۰ روستا در شهرستان اصفهان اشاره کرد و اضافه کرد: در این روستاها بهینه سازی شبکه فشار ضعیف و ۲۰ کیلووات انجام شده است.

وی پیک باری اداره توزیع برق شهرستان اصفهان در سال جاری را یک هزار و۵۹ مگاوات اعلام کرد و افزود: این میزان در سال گذشته ۹۸۹ مگاوات بوده است.

مدیرعامل توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه در ۷۰ روز از سال باید ۳۵ درصد از ظرفیتمان را بکارگیری کنیم، ادامه داد: این میزان برق باید در توزیع، انتقال و تولید صورت پذیرد. همچنین برای ارائه خدمات بهتر به ارباب رجوع میز شناور در مراکز شهرستان اصفهان راه‌اندازی شده است.

وی همچنین از لزوم راه‌اندازی برق اضطراری در مجتمع‌های مسکونی شهر اصفهان خبر داد و گفت: این اتفاق در همه کشورهای دنیا اتفاق افتاده و بهتر است که در اصفهان نیز از سوی شهرداری این موضوع در صدور پایان کار پروانه ساختمان مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه به افزایش چهاردرصدی تعداد مشترکین توزیع برق شهرستان اصفهان خبر داد و افزود: این در حالی است که رشد مصرف به یکباره منحنی حدود هفت درصد را طی کرد که این رقم نشان می‌دهد در حوزه مدیریت مصرف و استفاده بهینه باید قدم‌های بیشتر و جامع‌تری برداشته شود.

افتتاح ۴۷۷پروژه برق دراصفهان

مدیرعامل توزیع برق شهرستان اصفهان همچنین به بهره برداری از ۴۷۷ پروژه با اعتبار ۳۳ میلیارد تومان در هفته دولت اشاره کرد و ابراز داشت: همه این پروژه‌ها به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم شهرستان اصفهان راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال نسبت به سال ۹۴ در بخش خانگی شاهد رشد ۷.۹۶، در بخش عمومی رشد ۱۱.۸در بخش کشاورزی رشد ۸.۵۳ و در سایر موارد رشد ۹ درصدی بوده‌ایم، تصریح کرد: این در حالی است که در بخش صنعت با کاهش ۲.۴ درصدی مواجه شده‌ایم.

وی با اشاره به ۱۷ کیلومتر حوزه کاری شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان و پوشش ۱۴ شهر و ۳۰۴ روستا، گفت: یک میلیون و ۸۰  هزار مشترک در محدوده برق شهرستان اصفهان وجود دارند که ۷۸ درصد در بخش خانگی، ۴ درصد در بخش عمومی، یک درصد در بخش کشاورزی، یک درصد در بخش صنعت و ۱۶ درصد در سایر بخش ها هستند.

به گفته پیرپیران، ۳۷ درصد مصرف برق شهرستان اصفهان در بخش خانگی، ۱۰ درصد در بخش عمومی، ۱۳ درصد در بخش کشاورزی، ۱۱ درصد سایر مصارف و ۴۲ درصد در بخش صنعت است.

وی با اشاره به رشد مصرف برق در سال جاری نسبت به سال ۹۴، بیان داشت: مصرف برق طی این مدت در بخش خانگی ۷.۹۶ درصد، در بخش عمومی ۱۱.۸ درصد، کشاورزی ۸.۵۳ درصد سایر مصارف ۹ درصد با رشد مواجه بود همچنین رشد مصرف برق در بخش صنعت ۲.۴ درصد کاهش داشته است.