به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ؛ هر چند جایگاه اسکناس و پول نقد در معملات وزمره ما روز به روز کمرنگ‌تر نی شود اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و سنتی بودن بازار ایران هنوزهم پول نقد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در هفته‌های اخیر اخبار زیادی از وجود اسکناس‌ها و ایران چک‌های تقلبی در بازار منتشر شده است. طبق گفته کارگاهان پلیس اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی و ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی طرح جدید از طعمه‌های اصلی جعل کنندگان اسکناس بوده‌اند. سرهنگ محمدرضا اکبری، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا می‌گوید: راه‌های شناسایی ایران چک‌ها و اسکناس‌های جعلی باید از سوی بانک مرکزی اطلاع‌رسانی شود، اما در این زمینه کم‌کاری‌هایی صورت می‌گیرد. وی افزود: ضریب امنیتی ایران‌چک جدید بسیار پایین است و ایران‌چک‌های قبلی از امنیت بالاتری برخوردار بودند.

ایران‌چک‌های جدید

شهریور سال گذشته ایران‌چک‌های جدید ۵۰ هزار تومانی روانه بازار شد و بانک مرکزی ضریب امنیتی این چک‌پول‌ها را بالا اعلام کرد اما اکنون مشاهده می‌شود که جعل ایران چک‌های جدید راحت‌تر از ایران‌چک قبلی است و بانک مرکزی هم در این زمینه سکوت کرده است. ایران‌چک ۵۰ هزار تومانی تقلبی دوماه پس از انتشار و عرضه اولیه ایران‌چک اصلی به بازار آمد و اکنون میزان اسکناس‌ها و چک‌پول‌ها به حدی رسیده که برخی بازاریان از پذیرش این ایران چک‌ها خودداری می‌کنند.

تشخیص ایران چک‌های تقلبی

ویژگی‌های امنیتی متعددی در ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید وجود دارد به طوری که کاغذ آن بازتاب نور ماوراء بنفش را منعکس نمی‌کند و در سطح کاغذ از الیاف فلورسنتی نامرئی استفاده شده که زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ قابل مشاهده است. همچنین دو نوع نخ امنیتی در آن وجود دارد؛ نخ امنیتی پنهان که عبارت I.R.IRAN روی آن درج شده و درون کاغذ قرار گرفته و نخ امنیتی پنجره‌ای که از نوع هولوگرافیکی با ریزنوشته است و به گونه‌ای درون کاغذ قرار گرفته که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی بوده و با قرار دادن ایران چک از رو در مقابل نور تمام نخ نمایان می‌شود. طراحی تمامی نقش‌های ایران‌چک به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی بوده و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است، در صورتی که در نمونه‌های تقلبی خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده و براحتی به‌وسیله ذره‌بین قابل تشخیص است. همچنین بخش‌هایی از طرح و شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب فلورسنتی چاپ شده که زیر نور ماوراء بنفش به رنگ‌های سبز و طلایی مایل به زرد قابل مشاهده است. بعلاوه بخش‌هایی از تصویر پرنده و عدد ۵۰ با مرکب نامرئی چاپ شده که زیر نور ماوراءبنفش با رنگ‌های قرمز و آبی به صورت مکمل نمایان می‌شوند. در این ایران‌چک از چاپ برجسته در سه رنگ استفاده شده که به سهولت با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است.

چرا پول نقد؟

اما شاید بهترین راه برای فرار از مشکلات پول نقد استفاده از روشهای نوین جابجایی پول باشد هر چند تمام این روش‌ها نیز صد درصد امن نیستند اما با یک حساب سر انگشتی می‌توان دریافت مزیت‌های استفاده از این روش‌ها به شدت از استفاده از پول نقد مطمئن‌تر و راحت‌تر است. به همین دلیل هم جا دارد بانک‌ها به کمک رسانه‌ها مردم را هر چه بیشتر با استفاده از این روش‌ها آشنا کنند تا هم راه بر سودجویان بسته شود و هم در بسیاری زمینه‌ها صرفه جویی اقتصادی صورت گیرد.