فرماندار شهرستان لنجان گفت: نقش رسانه ها در اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر غیرقابل انکار است.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا، سید محسن سجاد در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان لنجان اظهار کرد: امروز اعتیاد به مواد مخدر به عنوان جدی­ ترین مسأله اجتماعی در کشورهای مختلف مطرح است و می‌توان گفت اعتیاد به مواد مخدر به­ عنوان یکی از مسائل پیچیده اجتماعی در عصر حاضر است که زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب­های اجتماعی مختلف می ­باشد.
وی افزود: این معضل اجتماعی و تجارب اقدامات و مبارزات چند دهه گذشته در این خصوص نشان داده است ، مهار و کنترل اعتیاد و موادمخدر در کشور به تنهایی از توان و ظرفیت یک یا چند نهاد دولتی و چند سازمان مردم نهاد خارج است و نیازمند اتخاذ یک رویکرد منطقی و جامع نگر در استفاده حداکثری از توان و ظرفیت بالقوه و بالفعل کلیه سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی در تعامل موثر و هماهنگ با یکدیگر است.
فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اهمیت اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: نکته قابل توجه در این زمینه، ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌ها در اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر است و باید همه ظرفیت‌های اجتماعی را برای مبارزه با موادمخدر به میدان بیاوریم.
مبارزه با مواد مخدر باید به یک دغدغه در جامعه تبدیل شود
وی ادامه داد: از این رو استمرار طرح اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و طرحی جامع برای نهادینه کردن رویکرد اجتماعی در امر مبارزه همه ‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها با مشارکت حداکثری مردم و مسئولان شهرستان اولویت اصلی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان لنجان است.
سجاد اضافه کرد: آگاه بودن مردم از خطرات و مضرات مصرف مواد سبب کاهش گرایش به سوی مواد می‌شود و باید از ظرفیت مردم در ریشه‌کن کردن اعتیاد استفاده کرد و در این زمینه اطلاع‌رسانی شفاف و دقیقی داشته باشیم.
تغییر مصرف موادمخدر از مواد سنتی به صنعتی
سجاد در ادامه با اشاره به تغییر مصرف موادمخدر از مواد سنتی به صنعتی عنوان کرد: باید تدابیر و اقدامات جدی در زمینه فروش موادمخدر توسط خرده‌فروشان در شهرستان لنجان انجام شود چرا که برخی افراد سودجو با تبلیغات فریبنده خود در میان جوانان و نوجوان به دنبال ترویج مصرف مخدرهای صنعتی به بهانه‌های واهی افزایش شادی هستند و خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در شهرستان لنجان شاهد کاهش مصرف مواد مخدر صنعتی هستیم.
وی با اشاره به اینکه گرایش جوانان به سمت مواد مخدر خسارت جبران ناپذیری خواهد داشت، تاکید کرد: در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و کاهش مصرف موادمخدر باید جلسات شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر با دقت پیگیری شود و نهادهای مرتبط با امر مبارزه با موادمخدر با همکاری نیروی انتظامی آسیب‌ها را شناسایی کرده تا در راستای آگاه‌سازی جوانان از آنها استفاده کنیم.
رسانه‌ها نقش بسزایی در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر دارند
فرماندار شهرستان لنجان با بیان اینکه رسانه‌ها نقش بسزایی در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر دارند، بیان کرد: رسانه نقش به سزایی در آگاه سازی خانواده‌ها و پیشگیری از مصرف مواد مخدر ایفا می‌کنند از این رو اطلاع‌رسانی و استفاده از هنر، ‌می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر و روان‌گردان‌ها داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: رسانه‌های گروهی علاوه بر اینکه به‌عنوان یکی از بخش‌های جامعه به وظیفه خود در این زمینه عمل می‌کنند، سایر بخش‌های جامعه را نیز از طریق اطلاع‌رسانی، ‌به‌حضور در این عرصه تشویق و ترغیب می‌کنند. بنابراین، نقش رسانه های گروهی در تحقق اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر دو برابر و چه بسا چند برابر است.
در ادامه این نشست فرهاد نیکنام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنجان گفت: برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باید خانواده را محور اصلی قرار داد و با اجرای برنامه های آموزشی و مهارتی آنان را توانمند کرد تا خود، فرزندانشان را از بلای خانمان سوز اعتیاد آگاه کرده و مصرف مواد مخدر را به هیچ وجه تجربه نکنند.
اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر حرکتی هوشمندانه
وی افزود: زمانی که پای اعتیاد به دورن خانواده باز می‌شود، آنها دیگر نمی‌توانند مسائل خود را سر و سامان دهند و در نتیجه نحوه برخورد آنها با مسائل و مشکلات عاطفی به شدت تغییر می‌کند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنجان تقویت مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد و انتخاب رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را انتخابی هوشمندانه خواند و تصریح کرد: امروز دنیا، دنیای اطلاعات است، در دنیایی که دارای این ویژگی است، بی‌شک رسانه‌ها به اشکال مختلف بیشترین نقش را در انتقال آگاهی و ارائه اطلاعات دارند، پیشرفت تکنولوژی هم، این نقش را پررنگ‌تر کرده است.
وی متذکر شد: نکته مهمی که در انتقال اطلاعات تاثیرگذار است، توجه به مبانی فرهنگی مخاطب است و نباید از آن غافل شد.