با وجودی که نرخ تورم از سوی مرکز آمار کشور ۸.۷ درصد اعلام شد اما طی یک ماه و نیم گذشته شاهد افزایش نرخ مواد غذایی به خصوص گوشت قرمز هستیم.

 به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ،  رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه در یک ماه و نیم اخیر این نوع گوشت بین ۳ تا ۴ هزار تومان گران شده است، گفت: درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه عرضه به مغازه دار ۲۹ تا ۳۰ هزارتومان و عرضه به مشتری بین ۳۳ تا ۳۴ هزارتومان است.
علی اصغر ملکی اضافه کرد: قیمت این نوع گوشت نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه با کمبود دام در بازار مواجه هستیم، در خصوص سخنان قائم مقام وزیر جهاد در امور بازرگانی را  مبنی بر اینکه عشایر به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب پرواربندی خود را حفظ کرده و دام‌هایشان را وارد بازار نکرده‌اند، گفت: مسئولان باید دستور بدهند دام وارد بازار شود.
ملکی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ روز دیگر عید قربان فرامی‌رسد، افزود: با این شرایط ممکن است مجددا با افزایش قیمت گوشت گوسفند در بازار مواجه شویم و مسئولان باید فکری جدی در این زمینه کنند.
وی ادامه داد: بهرحال در این شرایط یا باید از ذخایر استفاده شود یا دستور بدهند عشایر و کسانی که دام زنده دارند، آن‌ را وارد بازار کنند.
ضرورت نظارت سازمان تعزیرات بر نرخ گوشت قرمز
عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره افزایش نرخ گوشت در کشور، گفت: هیچ دلیل قانع کننده ای برای گرانی گوشت را از سوی وزارتخانه های همچون صنعت،معدن و تجارت و کشاورزی دریافت نکرده ایم و این در حالیست که گرانی گوشت برای مردم غیر قابل قبول است زیرا زمانی که دولت تک رقمی بودن تورم  را اعلام می کند، مردم انتظار ندارند شاهد گرانی گوشت باشند.
وی با بیان اینکه بحث افزایش نرخ گوشت مردم را نگران کرده است، گفت: دولت اعلام می کند تورم تک رقمی شده است اما در مقابل ما شاهد افزایش نرخ گوشت نیز هستیم.
سیدناصرموسوی لارگانی با بیان اینکه افزایش قیمت کالاهایی همچون گوشت برچه مبنایی بوده است آیا درآمد مردم افزایش داشته است، ادامه داد: افزایش نرخ گوشت کمکی به دامدار نمی کند زیرا با افزایش نرخ گوشت هم وضعیت دامداران بهبود بخشید نمی شود.
وی ادامه داد: در همه مباحث واسطه ها و دلال ها عاملی برای افزایش نرخ قیمت کالا در کشور به شمارمی آیند و این درحالیست که در برخی مواقع که دامدار نیاز به منابع مالی دارد بنابراین  مجبور است دام را به دلالان بفروش رساند.
موسوی لارگانی افزود: زمانی که دامدار مشکلات مالی دارد، دلال با نرخ پایین دام را از دامدار خریداری می کند اما در مقابل دام را با قیمت بالاتر در اختیار کشتارگاه قرار می دهد.
عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه سازمان تعزیرات باید نظارت جامع بر نرخ گوشت داشته باشد، ادامه داد: دولت باید با نظارت جامع، نرخی برای فروش محصولی همچون گوشت تعیین کند که تا علاوه برمصرف کننده تولید کننده  هم متضرر نشود.