به گزارش پایگاه خبری ربیع، زن در دو مرحله مظلوم بوده است؛ یکی در دوران جاهلیت که اسلام منت گذاشت بر انسان و زن را از آن مظلومیتی که داشت بیرون کشید و مورد دیگر در ایران ما، زن مظلوم شد و آن دوره شاه سابق و شاه لاحق بود. به اسم اینکه زن را می‌خواهند آزاد کنند، ظلم‌ها کردند به زن؛ زن را از آن مقام شرافت و عزت که داشت پایین کشیدند؛ زن را از آن مقام معنویت که داشت، شیء کردند و به اسم آزادی، آزادزنان و آزادمردان، آزادی را از زن و مرد سلب کردند و زن‌ها را و جوانان ما را فاسدالاخلاق کردند. (صحیفه نور، جلد ۶: ۱۸۷-۱۸۵)

بی‌تردید از پلیدترین ترفندهای دشمنان اسلام، توطئه کشف حجاب زنان بود که در تاریخ معاصر میهن ما، به شکل رسمی و قانونی اتفاق افتاد. انگلستان، پدر پیر استعمار که در آن دوران از بزرگ‌ترین ابرقدرت‌ها و از دشمنان سرسخت اسلام به شمار می‌رفت، با طرح کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و روی کار آوردن «رضاخان میرپنج» درصدد به اجرا درآوردن «تز اسلام‌زدایی» و جایگزینی ارزش‌های غربی در جامعه بود. بدین جهت طرح کشف حجاب زنان رقم خورد.

برای آماده‌ساختن زمینه کشف حجاب، مجلس در ۶ دی‌ماه ۱۳۰۷ قانون متحدالشکل‌کردن البسه را تصویب کرد که براساس آن، پوشیدن کت و شلوار و زدن کراوات و گذاشتن کلاه‌فرنگی برای مردان الزامی شد.

سیاست‌های رضاخان باعث شد عده‌ای از زنان غرب‌زده، به‌ویژه زنان درباری و دولتمردان به صورت بی‌حجاب یا بدحجاب در مجامع و معابر عمومی ظاهر شوند و مردم نیز تحت تأثیر اختناق و ظلم رضاخانی، حساسیت لازم را از خود نشان ندادند.

در سال ۱۳۱۳ رضاخان عازم ترکیه شد و با مشاهده تغییراتی که رژیم لائیک ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک در جهت غربی‌کردن جامعه مسلمان ترکیه اجرا کرده بود، تحت تأثیر قرار گرفت و شدیدتر از گذشته در راستای اسلام‌زدایی و به‌ویژه حجاب‌زدایی گام برداشت.

در بهمن ۱۳۱۳ در افتتاح دانشگاه تهران، به دختران دستور دادند بدون حجاب به تحصیل مشغول شوند. اقدامات رضاخان در این جهت، واکنش‌ها و مخالفت‌های زیادی را از سوی مردم به رهبری روحانیت در پی داشت که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرکوب قیام مسجد گوهرشاد و کشتار مردم مظلوم اشاره کرد.

حدود شش ماه پس از فاجعه مسجد گوهرشاد، رضاخان با بی‌اعتنایی به علما و مردم، در روز ۱۷ دی ۱۳۱۴ در جشن دانش‌آموختگی دانش‌سرای مقدماتی دختران در تهران، قانون کشف حجاب زنان را به طور آشکار و رسمی اعلام کرد و خود به اتفاق همسر و دخترانش که بدون حجاب بودند، در این جشن که به ابتکار علی‌اصغر حکمت وزیر معارف و فراماسونر معروف تشکیل شد، شرکت و سخنرانی کرد و دوره‌ای سیاه برای زنان ایران در تاریخ شروع شد.

محمدرضا پهلوی در کتاب «مأموریت برای وطنم» می‌نویسد: «تا آنجایی که اطلاع دارم این اولین بار بود که در تاریخ ایران، بانوان بدون حجاب در مراسم رسمی عمومی شرکت می‌جستند و پرواضح است که موفقیت در این آزمایش بزرگ، مرهون نیروی ابتکار پدرم و تا درجه‌ای مدیون شجاعت مادرم و خواهرانم بود که دربرابر رسوم کهنه (حجاب زنان مسلمان) که مورد حمایت اکثریت مردم ازجمله بسیاری از روحانیون بزرگ و رجال کشور بود، قیام کردند… اقدام رضاشاه موفقیت کامل یافت.»

مأموران رضاخان با تمام قوت و قدرت شب و روز در کوچه‌ها و خیابان‌ها گشت می‌زدند و هرجا زن باحجابی را می‌یافتند با خشونت برخورد می‌کردند و چادر و روسری‌اش را برمی‌داشتند و مردان را مجبور می‌کردند تا زن‌هایشان را سربرهنه به خیابان‌ها و مجالس ببرند. درمقابل این ظلم فاحش به زنان، علما و متدینین اعتراضات زیادی داشتند که البته دستگاه حاکمه توجهی به آنها نداشت و حتی به علما اهانت‌ها کردند.

در هر حال رضاخان در طول سال‌های حکومتش با مخالفت‌ها و مقاومت‌های منفی و خیزش مردمی زیادی به هدایت و رهبری و راهنمایی روحانیت آگاه و انقلابی روبه‌رو شد؛ حتی عده زیادی مسلمان با به جان خریدن همه خطرات و تحقیرها تا پایان حکومت رضاخان و حتی پس از آن حاضر به ترک حجاب اسلامی‌شان نشدند و افتخار نسل‌های آینده شدند.

با ابلاغ قانون کشف حجاب برخی زنان که چادرهایشان را به اجبار برداشتند، روسری به سر کردند و روپوش‌های بلند پوشیدند تا ایمان و پاکدامنی و منزلت الهی‌شان محفوظ بماند؛ اما به دستور رضاخان با شدت هرچه تمام‌تر به آنها هجوم می‌بردند و روسری‌هایشان را پاره می‌کردند. با این حال و آن اختناق و قلدری حجاب همچنان مورد توجه زنان مسلمان بود و با هر سختی از آن دفاع کردند و اجازه ندادند هیئت حاکمه رضاخانی به آرزوی پایان حجاب دست یابند.

باید گفت حماسه‌ها و مخالفت‌های دلیرانه زنان و مردان مسلمان در مقابله با موج اسلام‌ستیزی رضاخان جزو درخشنده‌ترین صفحات تاریخ کشور ایران است که برای همیشه در تاریخ خواهد ماند. اکنون نیز دشمنان با استفاده از رسانه‌ها و فضای مجازی در تلاش‌اند تا زن مسلمان را به انحراف بکشانند که بیداری و هوشیاری قاطبه زنان مسلمان آنها را مأیوس خواهد کرد.