به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، از کمیته امداد امام خمینی (ره)، فاطمه رهبر با بیان اینکه یک ‌میلیون و ۵۲۰ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد هستند، افزود: از این تعداد ۵۶۰ هزار (یک‌ سوم) خانوار تحت حمایت در مناطق محروم و پنج هزار و ۳۰۰ خانوار در مناطق مرزی سکونت دارند.
وی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر رایگان بودن انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب مسکن مددجویان کمیته امداد افزود: در سال گذشته حدود ۶۶ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات در این زمینه پرداخت شد که ۱۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در منابع را در پی داشت.
رهبر از بیمه حوادث مسکن و اثاثیه منزل مددجویان در سال ۱۳۹۷ به مبلغ ۲۳ میلیون تومان خبر داد و گفت: سال گذشته حدود ۶ میلیارد تومان به شرکت بیمه پرداخت شد که با توجه به حوادث پیش‌آمده بیش از ۲۰ میلیارد تومان خسارت دریافت شد.

** افزایش ۱۰ ‌برابری سهمیه ساخت مسکن مددجویان
ابوالقاسم رستگار، مدیرکل امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه سهمیه ساخت مسکن مددجویی برای هر استان از ۱۰۰ واحد در سال به هزار واحد افزایش‌ یافته است، اعلام کرد: امسال برای طرح‌های مبتنی بر نیاز ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده است که ۲۲ درصد از این رقم برای تأمین مسکن مددجویان اختصاص می‌یابد.
وی کمک حامیان، مراکز نیکوکاری و خیریه‌ها در تأمین مسکن نیازمندان را به دلیل نفوذ محلی آنها بسیار مؤثر دانست و افزود: کمیته امداد آمادگی دارد بانک اطلاعاتی خانوارهای فاقد مسکن را در اختیار حامیان و مراکز نیکوکاری قرار دهد.
رستگار یکی دیگر از عوامل مهم در حمایت از خانوارهای نیازمند فاقد مسکن را خویشاوندان متمول آنها دانست و گفت: این افراد می‌توانند، به‌ طور نقدی یا غیرنقدی در ساخت یا تعمیر مسکن خانوارهای نیازمند مشارکت کنند.
مدیرکل امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد افزود: همچنین با جهت‌دار کردن مشارکت حامیان طرح اکرام ایتام به سمت رفع مشکلات مسکن نیازمندان، امیدواریم در آینده هیچ کودک یتیمی بدون مسکن نماند.

** اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار صندوق امداد ولایت به مسکن نیازمندان
علی نورمحمدی، مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات این صندوق به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ اعلام کرد: سهم ساخت و بهسازی واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد از این رقم ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی از آمادگی صندوق امداد ولایت در پرداخت تسهیلات‌ بهسازی و ساخت مسکن به مددجویان خبر داد و افزود: پس از تشکیل پرونده و ارزیابی میزان توانایی مددجو در پرداخت اقساط، افراد تحت حمایت کمیته امداد می‌توانند این تسهیلات را در اقساط ۳۶ ماهه و ضمانت آسان دریافت کنند.