به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از باشگاه خبرنگاران، عبدالرسول پیشاهنگ در همایش تبادل تجارب نیروگاه‌های حرارتی و هسته‌ای در نیروگاه اتمی بوشهر افزود: ۴۴۰ واحد نیروگاه اکنون درکشور فعال است که۱۸۰ واحد ساخت داخل هستند.

وی ادامه داد: صنعت نیروگاهی کشور با ۱۱۷ سال قدمت، رتبه نخست را در خاورمیانه و رتبه ۱۴ را در دنیا دارد.

معاون راهبردی تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی بیان کرد: تجدید ساختار در تولید برق موجب توجه خاص به صنعت نیروگاهی شد که گسترده‌ترین شبکه صنعت کشور است.

پیشاهنگ، مصرف برق کشور در زمان اوج مصرف را در فصل تابستان ۵۷ هزار مگاوات عنوان کرد درحالی که تولید برق ۸۳ هزارمگاوات است.

وی بیان کرد: بازدهی نیروگاه‌های گازی کشور به علت ارتفاع از سطح دریا و تاثیرپذیری از گرمای محیط، در فصول گرم سال کاهش می‌یابد، یعنی ۱۳.۵ درصد بازدهی نیروگاه‌ها به علت ارتفاع و حدود ۱۲ درصد هم به علت حرارت و محیط از بین می‌رود که در مجموع ۲۵ درصد ظرفیت نیروگاه‌های گازی هدر می‌رود.

معاون راهبردی تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه هر۱۰ سال نیاز برق در کشور دو برابر می‌شود، گفت: سالانه پنج هزار مگاوات به ظرفیت تولید و تعمیرات نیروگاه‌ها افزوده می‌شود.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی هم، ظرفیت تولید برق کشور را ۸۳ هزار مگاوات عنوان کرد که بیش از ۸۰ درصد آن سهم نیروگاه‌های حرارتی است.

حمیدرضا عظیمی افزود: به این ترتیب ۶۸ هزار مگاوات برق در نیروگاه‌های حرارتی و ۱۵ هزار‌مگاوات در نیروگاه‌های غیرحرارتی تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه باید سالانه چهار تا پنج هزار مگاوات ظرفیت جدید برق وارد مدارکنیم.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی همچنین بیان کرد: امسال میزان مصرف برق در زمان اوج مصرف ۵۷ هزار مگاوات بود که این میزان سال آینده با افزایش حدود پنج درصدی به ۶۳ هزارمگاوات می‌رسد.

همایش تبادل تجارب نیروگاه‌های حرارتی و هسته‌ای به مدت دو روز (امروز و فردا) در نیروگاه اتمی بوشهر برگزار می‌شود.