به گزارش پایگاه خبری ربیع، محمد صالحی رئیس انجمن پسته ایران ، خسارت‌های ناشی از سرمازدگی به باغات پسته کشور را بیش از ۵۰ درصد دانست و گفت: خشکسالی و کم آبی‌ها باعث شده است که میزان تولید پسته در استان کرمان کاهش پیدا کند؛ علاوه‌بر کاهش بارندگی حجم آبهای زیرزمینی نیز تقلیل پیدا کرده است از این‌رو نمی‌توانیم برای افزایش تولید پسته در کرمان برنامه‌ریزی بلند مدت انجام دهیم.

این فعال اقتصادی ادامه داد: ۲ سال پی‌در پی سرمازدگی بهاره محصول پسته را از بین برد و هزینه‌های زیادی را به  کشاورزان تحمیل کرد.

وی با اشاره به میزان تولید پسته، گفت: ۱۵۰ هزار تن پسته در سال گذشته تولید شد که از این میزان حدود ۱۰۰ هزار تن آن صادر و پیش‌بینی می‌شود تا پایان مهر حدود ۲۵ تا ۲۸ هزار تن آن در داخل کشور مصرف شود و حدود ۲۰ هزار تن دیگر آن صادر شود.

به گفته صالحی؛ کاهش توان خرید مردم ارتباطی با قیمت پسته ندارد در واقع رشد نکردن درآمد مردم نسبت به تورم باعث کاهش توان خرید جامعه شده است.

رئیس انجمن پسته ایران تصریح کرد: توان بسته‌بندی پسته برای صادرات در کشور وجود دارد اما از آنجایی‌که تعرفه واردات و گمرکی پسته بندی شده زیاد است از این‌رو به‌صورت فله صادر می‌شود.

وی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی پسته، افزود: اصلی‌ترین کشور صادراتی چین، اتحادیه اروپا، هند، روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. فروردین سال جاری حدود سه هزار تن پسته صادر کردیم.

صالحی نرخ پسته صادراتی را کیلویی ۷ تا ۱۰ دلار دانست و افزود: حدود پنج نمونه پسته در کشور داریم که هر کدام از این ۵ نوع بین پنج یا شش سایز دارند و در مجموع ۲۷ تا ۲۸  نوع و سایز پسته در کشور داریم که قیمت پسته بنا به نوع و سایز، متفاوت است. به نظر من نرخ پسته به نسبت تورم افزایش چندانی را تجربه نکرده است؛ نوسان‌های نرخ ارز یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده نرخ پسته در داخل و خارج از کشور است.

ایلنا