به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، جبار احمدپور  ظهر امروز در اولین جلسه ستاد راهبردی بیمه اجتماعی کشاورزان، عشایر و روستاییان استان کردستان که در  محل سالن شهدای گمنام  استاندار برگزار شد، اظهار داشت: از تعداد ۱۳۸ هزار سرپرست خانوار شهری و روستایی مشمول عضویت در صندوق تاکنون  ۶۲ هزار و ۵۹۸ خانوار  معادل ۴۶ درصد جامعه تحت پوشش  بیمه قرار گرفته‌اند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی، کشاورزان، روستاییان و عشایر استان کردستان با بیان اینکه اولویت بیمه‌شدگان سرپرست‌خانوار و  از رده سنی  ۱۸ تا ۵۰ سال است، گفت: ۵۸ هزار سرپرست خانوار ساکن روستا در استان فاقد هیچ نوع بیمه اجتماعی هستند.

احمدپور در ادامه برنامه‌های آتی برای توسعه کمی و کیفی بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر را ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی ارائه خدمات به منظور افزایش درصد نفوذ بیمه، پایداری اعضا و منابع عنوان کرد و گفت: فراهم نمودن زمینه سرمایه‌گذاری صندوق و تقویت ساختار و توانمند سازی کارگزاران از دیگر برنامه های این صندوق است.

وی از صدور ۱۵ هزار دفترچه بیمه در سال ۹۶ برای پیله‌وران استان خبر داد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی، کشاورزان، روستاییان  و عشایر استان کردستان، چالش‌ها و مشکلات پیش‌رو برنامه‌های آتی برای توسعه کمی و کیفی خدمات را استفاده از ظرفیت گروه‌های مرجع از جمله امامان جمعه و جماعت، معلمین، رابطین، بهورزان و کارشناسان جهاد کشاورزی، دهیاران و شورای اسلامی، برگزاری جلسات منظم ستاد راهبردی و تشکیل کمیته مشترک بیمه‌ای با حضور بیمه سلامت، تامین اجتماعی، بیمه روستایی و بیمه محصولات کشاورزی به منظور تدوین برنامه اقدام مشترک و فراهم آوردن زمینه بیمه نمودن گروه‌های خاص در استان مانند پیله‌وران و مرزنشینان نام برد.

احمدپور تصریح کرد: حق بیمه پرداختی برای روستاییان در سطوح پایین بالغ بر ۲۸۰ هزار تومان و در سطح بالا مبلغ ۶۶۰ هزار تومان به صورت سالانه است.

وی در پایان، ناشناخته ماندن مزایای بیمه در سطح جامعه هدف، ضعف در بکارگیری ظرفیت رسانه‌های ارتباطی، دیداری، نوشتاری و شنیداری، درآمد پایین خانوارهای روستایی، فعال‌نشدن دیگر ظرفیت‌ها و حمایت‌های دولتی و غیردولتی از بیمه اجتماعی روستاییان و وجود برخی موانع فرهنگی و مذهبی  در برخی مناطق استان را از جمله مشکلات این صندوق بیان کرد.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۷