به گزارش پایگاه خبری ربیع، از کارهای کوچک مانند تماس گرفته تا فعالیت‎های پیچیده مثل انتقال پول بین کشورهای مختلف، همگی بر پایه اینترنت انجام می شود و برخلاف روزگار بی اینترنت اکنون این کار، به سرعت قابل اجرا هستند. تا چندین سال پیش برای باخبر شدن از اخبار روز، مجبور بودیم که هر صبح مسافتی را طی کنیم و به باجه روزنامه فروشی برویم. اما، حالا به لطف حضور اینترنت، با یکی دو کلیک، به هر روزنامه محلی یا بین‌المللی دسترسی داریم.

وابستگی به اینترنت به گونه ای است که قطعی چند ثانیه اینترنت در دنیا می تواند نظام جهانی را کاملا دگرگون کند. اما با همه این ها شاید به ذهن کمتر کسی برسد که قطعی چند ساعته اینترنت علاوه بر اختلال در اکثر سامانه ها چه زیانی به اقتصاد جهانی و کشور ها می زند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از میزان زیان این کشورها از قطعی روزانه اینترنت ،به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا به ازای هر روز قطعی اینترنت زیانی به اندازه ۱۱ میلیارد دلار متحمل می شود. پس از آن کشور چین قرار دارد که به ازای هر روز قطعی اینترنت زیان حدود ۱۰ میلیارد دلاری را متحمل خواهد شد. انگستان با ۳.۲، ژاپن با ۲.۷ و آلمان با ۱.۵ میلیارد دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما زیان های هنگفت تنها مربوط به اقتصادهای بزرگ دنیا نمی شود و هرکشوری از قطعی اینترنت زیان های میلیون دلاری می کند. همچنین کشورهایی همچون ایران و عربستان و چند کشور خاورمیانه هرچند اقتصادی به بزرگی آمریکا ندارند اما بازهم از قطعی اینترنت زیان می کنند. به عنوان مثال  ایران که در سال ۲۰۲۱ به ازای هر روز قطعی اینترنت زیانی معادل ۳۷ میلیون دلار متحمل می شود. در میان کشورهای منطقه عربستان سعودی با ۲۵۹ میلیون دلار،‌بیش ترین زیان را از قطعی یک روز اینترنت می بیند؛ امارات با ۲۵۱ و ترکیه با ۱۶۱ میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

اقتصاد انلاین