به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، کاداستر (Cadastre) یا حدنگاری، نقشه ‌برداری ثبتی است که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.

داریوش سعیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حدنگاری مورد اشاره با اعتباری معادل ۲۷ میلیارد ریال انجام می شود تا مجموع حدنگاری در عرصه های منابع طبیعی اصفهان به ۵۵۳ هزار هکتار از اراضی ملی و معادل یک سوم وسعت کل این زمین‌ها برسد.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح تثبیت قطعی مالکیت دولت و اعمال مدیریت حفاظت بهتر بر اراضی ملی و دولتی، پیشگیری از هرگونه جعل و سو استفاده از اسناد، ایجاد زمینه مناسب در امر سرمایه گذاری و رونق تولید،تحقق دولت الکترونیک در پاسخگویی به استعلامات و شفاف سازی و رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی است.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی اصفهان خاطرنشان کرد: حدنگاری پیش از این در شهرستان‌های مبارکه، فلاورجان، گلپایگان و تیران و کرون به پایان رسیده بود.

سعیدی اجرای کمربند حفاطتی در زمین هایی با احتمال تخریب و تصرف را با اهمیت دانست و افزود: بر همین اساس امسال برای ۲۰۰ کیلومتر از اراضی کمربند حفاظتی ایجاد می شود، تا حائلی بین اراضی ملی و مستثنیات قانونی اشخاص و جلوگیری از دست اندازی به اراضی منابع طبیعی شکل گیرد.

وی با بیان اینکه این کمربندها بیشتر به صورت کمربند سبز و شاخص بتنی است، گفت: این طرح در تمامی استان بویژه در شاهین شهر، اصفهان، لنجان، کاشان و سمیرم عملیاتی خواهد شد.
معاون اداره کل منابع طبیعی اصفهان با اشاره به ایجاد ۱۲۳ کیلومتر کمربند حفاظتی در منطقه طی سال ۹۷، اظهارداشت: در یک دهه گذشته تاکنون با اجرای یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر کمربند حفاظتی در استان ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان حفظ شده است.

استان اصفهان به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی و ملی و ازاین میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد ) و سه میلیون هکتار بیابان معادل ( ۳۲ درصد) در بر گرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدون‌شهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح کم تنوع گونه ای خوبی ( ۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) دارد.
این استان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در دو ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می شود و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.
این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده که به طور عمده در بخش های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند، این اراضی مشتمل بر ۱۶ کانون بحرانی فرسایش بادی است که حدود یکهزار ۱۰۰ هزار هکتار از سطح استان را به خود اختصاص داده اند.