به گزارش پایگاه خبری ربیع، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ،درپاسخ به پرسش خبرنگار کیمیای وطن مبنی براینکه برای تکمیل طرح های نیمه تمام بهداشتی درمانی دراستان اصفهان چه میزان هزینه نیاز است و آیا در سفرریاست جمهوری به اصفهان در این زمینه تدبیر شده است افزود: برای تکمیل این طرح ها یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبارنیاز است.در صورت تصویب این رقم درمُصوبات سفرآتی ریاست جمهوری به استان اصفهان، بخشی از این پروژه‌ها تا پایان سال جاری و بخشی هم تا سال ۱۴۰۲ تکمیل می شود.

شاهین شیرانی، درپاسخ به پرسش دیگرخبرنگار کیمیای وطن درباره احداث بیمارستان های جدید در استان افزود: احداث بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی بهارستان توسط شرکت عمران این شهر در دستور کار است ، همچنین توسعه بیمارستان گلدیس شاهین شهر و ساخت یک بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی در بُرخوار در زُمره برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار دارد.

وی افزود: توسعه بیمارستان فیض و تامین نیروی انسانی آن، افزایش ۸۰۰ تخت در بیمارستان فارابی، تکمیل و توسعه بیمارستان امام حسین(ع)  ویژه کودکان با افزایش ۳۰۰ تخت، توسعه بخش های  CCU و ICU بیمارستان قلب چمران، تکمیل بیمارستان‌های ساعی خمینی شهر، شیخ بهایی نجف‌آباد و بیمارستان ورزنه، تکمیل مراکز دیالیز نیمه‌کاره، توسعه مراکز بهداشتی و درمانی و جبران کمبود ۲۵ درصدی نیروی متخصص و نیروی انسانی، جزو مصوبات استانی در سفرهای ریاست جمهوری به استان اصفهان خواهد بود.

حل مشکلات نظام سلامت در گرو استفاده ازپزشک خانواده

شیرانی ، مهاجرت نیروهای پرستار و پزشک به خارج از کشور را یکی از مشکلات حوزه پزشکی عنوان کرد و گفت: بدلیل پایین بودن برخی از تعرفه‌ها، برخی از پزشکان حتی حاضر به گرفتن تخصص خود در حوزه‌های خالی و تصدی پُست‌ها نیستند و تمایلی به استخدام ندارند زیرا این کار برای آنها مقرون به صرفه نیست.این در حالی است که برخی از کشور های همسایه با ایجاد شرایط ایده آل به دنبال جذب کادر درمان هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: یکی از راهکارهای حل مشکلات نظام سلامت استفاده از”پزشک خانواده و نظام ارجاع” است که تاکنون موفق عمل نکرده است. این طرح نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که هنوز تکمیل نشده است. نسخه الکترونیکی یک  جز از ۹ جز پرونده الکترونیک سلامت بود که اجرا شده است.

وی با تاکید بر ضرورت تزریق واکسن گفت: مردم باید همچنان ماسک، تهویه مناسب، واکسن و فاصله اجتماعی را رعایت کنند و اینگونه تلقی نکنند که آمار مرگ و میر صفر شده است پس دیگر نیازی به استفاده از ماسک نیست.

کمیته علمی، عوارض واکسن‌ها را بررسی می‌کند

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار کیمیای وطن درباره تاثیر واکسن کرونا و ایجاد سکته در گروه های مختلف سنی گفت: کمیته علمی، عوارض واکسن‌ها را بررسی می‌کند، و موارد نادری در این زمینه گزارش شده است که واکسن تاثیر گذار بوده است .اما به طور کلی ثابت شده زدن واکسن صد در صد به نفع ما بوده، بنابراین نباید به خاطر ترس از عوارض، مردم را از تزریق واکسن محروم کنیم. ضمن اینکه واکسن‌ها همه تایید شده‌اند و بدون طی مراحل متعدد و دریافت تاییدیه، اجازه تزریق نگرفته‌اند.

شیرانی در باره بیماری‌های غیرواگیر گفت:۸۰ درصد از مسائل بهداشتی و درمانی تابع تعاملات بین‌بخشی است و وجود کارخانه‌های دودزا، مسائل محیط زیست، وجود خودروهای غیرایمن، حدوث تصادفات، قطع عضوها ،سرطان‌ها، آموزش، کاهش مصرف کمتر روغن و نمک و پیشگیری از سکته مغزی و قلبی، همه اینها به مسائل بین بخشی مربوط می شود و با توجه به جمیع این ملاحظات باید جلوی بیماری‌های غیرواگیردار گرفته شود.

زهرا نصیری