به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از تسنیم، سیدمحمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ما، با بیان اینکه دولت و قوه مجریه مکلفند به اجرای تعهدات خود نسبت به شهرک‌های صنعتی هستند، افزود: در حال حاضر شهرک‌های صنعتی با کمبود  برق، آب، فاضلاب، جاده و زیر ساخت‌ روبه رو هستند. این در حالی است که تولیدکننده به شرکت توانیز هزینه برق را پرداخت کرده اما آنها کمبود برق را بهانه کرده و تمایلی به تخصیص برق به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی ندارند.

 دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، گفت: هم اکنون صدها هزار شغل در شهرک های صنعتی اطراف تهران معطل برق هستند و شرکت توانیر می‌گوید منابع ما محدود بوده و سازمان برنامه باید افزایش منابع را تصویب کند. جالب اینجاست علاوه بر این بهانه ها میگویند وقتی ۳۰ درصد ظرفیت واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی خالی است ما انشعاب جدیدی به واحدهای متقاضی در شهرک های صنعتی نمی‌دهیم. آیا این منطق درستی است؟

مرتضوی  با تأکید بر اینکه  به محض رفع مشکلات صنایع اطراف تهران ما صنعتگران ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می‌کنیم، اضافه کرد: چرا دولت ۲۰ درصد از مالیات دریافتی از تولیدکنندگان را به آنها تخصیص نمی دهد؟ ما امروز کمک نمی‌خواهیم فقط دولت باید تعهدات خود را اجرا کند.

وی اضافه کرد: چرا ۴۰ درصد از تسهیلات بانکی به بخش تولید اختصاص پیدا نمی‌کند؟ تا کی ما کاسه گدایی بگیریم؟ این در حالی است که تحریم ها  یک فرصت مناسب برای توسعه صنایع کشور است.

وی با طرح این پرسش که چرا در شهرک‌های صنعتی اطراف تهران هنوز مشکل تأمین برق و آب وجود دارد، گفت: پول قرارداد را می گیرند اما خبری از برق و آب در شهرک های صنعتی نیست. جالب اینجاست در اطراف تهران یک مجتمع‌های صنعتی ایجاد شده که اسم آنها را لگه صنعتی گذاشته‌اند آیا این حرف درست است؟ اینا جواهر صنعتی هستند.

به گفته مرتضوی، در نظر آباد مالک ۲۰ سند کارخانه در سازمان ثبت می‌گوید این ۲۰ سند را به یک سند تبدیل کنید تا بتوانم از بانک تسهیلات دریافت کنم آنها به هیچ عنوان قبول نمی‌کنند. این بهانه ها براساس کدام استدلال است؟ مگر رهبری تأکید بر رونق تولید را مطرح نکرده اند چرا دستگاه‌ها اجرا نمی‌کنند؟

دبیر کل خانه صنعت و معدن استان تهران اضافه کرد: اوضاع به گونه ای شده که برای واحدهای تولیدی جهت کار در شهرک های صنعتی کارت دعوت فرستاده می شود اما به محض ورود آنها به شهرک های صنعتی تنها گذاشته می شوند به نوعی یک واحد برق یک واحد دیگر آب برای فعالیت ندارد و هیچ کس هم در این رابطه پاسخگو نیست.