به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، مرتضی سلیمی روز شنبه با اعلام این خبر از آغاز طرح امداد و تابستانه هلال احمر از ۲۴ خرداد خبر داد و افزود: هزار و ۲۹۰ پایگاه امداد و نجات جاده ای در قالب اجرای طرح امداد و نجات تابستانه فعالیت می کنند.
وی با اعلام اینکه گم شدن در کوهستان و غرق شدن در دریا، پشت سدها و رودخانه ها در فصل تابستان افزایش پیدا می کند، افزود: بسیاری از افراد در تابستان تصور می کنند به دلیل نبود برف و باران در کوهستان مشکلی پیدا نمی کنند و بدون تجهیزات و لباس مناسب به کوهستان می روند در حالی آب و هوا در این مناطق به سرعت می تواند تغییر کند. همچنین گم شدن در کوهستان در فصل تابستان بسیار شایع است.
سلیمی درباره دلایل افزایش غرق شدگی در آب گفت: بسیاری از افراد در مناطق طرح سالم سازی دریا شنا نمی کنند و این مسئله می تواند سبب غرق شدن آنها شود.
وی افزود: سازمان امداد و نجات هلال احمر به کمک فدراسیون غریق نجات و استانداری ها به راه اندازی گشت های موتورسیکلت به همراه امدادگران به منظور نجات افرادی که در مناطق کور اقدام به شنا می کنند، اقدام کرده است.
سلیمی از برپایی پایگاه های ثابت ساحلی هلال احمر در استان های مازندران، گیلان و گلستان خبر داد و افزود: البته به دلیل پراکندگی مناطق، امکان نجات بسیاری از افراد میسر نمی شود بنابراین بهتر است افراد فقط در مناطق حفاظت شده شنا کنند.
این مسئول سازمان امداد و نجات هلال احمر تصادفات جاده ای را یکی از دلایل اصلی عملیات این ارگان اعلام کرد و گفت: متاسانه دو هفته پایانی شهریور هر سال شاهد افزایش تصادفات جاده ای هستیم.
وی از مردم خواست مسافرت هایشان را محدود به پایان شهریور نکنند.
سلیمی افزود: در طرح امداد و نجات تابستانه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، تمام پایگاه های فعال هلال احمر در محورهای مواصلاتی استان ها با استفاده از ۲۴ فروند بالگرد، هزار و ۲۶ دستگاه آمبولانس، ۴۳۸ دستگاه خودروی نجات، ۵۰ دستگاه خودروی ویژه عملیاتی، هزار و ۲۸۲ دستگاه خودروی عملیاتی، ۱۱ دستگاه خودروی فرماندهی ارتباطات، ۱۲۲ دستگاه موتورسیکلت آمبولانسی و ۴۷۵ دستگاه موتور سیکلت امدادی برای خدمت رسانی به مردم و مسافران در آماده باش هستند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در این طرح روزانه ۴ هزار و ۶۰۶ نفر امدادگر و نجاتگر همکاری می کنند، تاکید کرد: امداد جاده ای اولویت اول سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر است و در این راستا از تمام پتانسیل جمعیت استفاده می شود.
سلیمی از آمادگی هزار و ۲۹۰ پایگاه ثابت و موقت امداد جاده ای برای خدمت رسانی به هموطنان خبر داد و یادآور شد: از این تعداد ۵۵۷ پایگاه امدادی ثابت و یقیه به صورت پست های موقت فعال است.