به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از یاسوج ، سورنا ستاری بعد از ظهر امروز در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کهگیلویه و بویراحمد حضور پیدا کرد و بعد از شنیدن برخی مطالب به موضوعاتی اشاره کرد که گاها در استان کهگیلویه و بویراحمد به آن توجه کمتری شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ابتدا با اشاره به نیاز استان در راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: باید این صندوق با حمایت بخش خصوصی در استان راه‌اندازی شود و ۵۱ درصد از سهم آن متعلق به بخش خصوصی است و اگر  صندوق راه اندازی شود کمک زیادی به شرکت‌های دانش بنیان در بحث وام‌های ریز خواهد شد در حال حاضر ۳۰ صندوق در کشور راه‌اندازی شده و الان همه صندوق‌ها هم سودده هستند.

وی در ادامه با بیان این که در بحث شرکت‌های دانش بنیان باید بوم استان مورد توجه قرار گیرد و با آن سنخیت داشته باشد افزود: شرکت‌های دانش بنیان از دل دانشگاه و پارک علم و فناوری بیرون می‌آیند و پارک استان باید در این زمینه نقش محوری داشته باشد.

ستاری یک بخش از حمایت‌ها را در حوزه فرهنگی دانست و گفت: جایگاه کارآفرین باید در استان مشخص باشد باید فرقی میان کارآفرین و آن کسی باشد که به دنبال حقوق دولتی است تفاوت میان حقوق بگیر و کسی باشد که ریسک کرده و چند نفر را سر کار آورده است.

معاون علمی رئیس‌جمهور با گلایه دوباره از بخش خصوص گفت که زدن و آوردن شتاب‌ دهنده‌ها کار دولت نیست بلکه بخش خصوصی باید آن‌ها را وارد میدان کند اکنون در کشور ۶۰ شتاب دهنده با کارکرد خوب و فوق‌العاده داریم و چیزی در حدود ۲۰۰ محصول را در حوزه بیوتک در دستور کار قرار داده‌اند هر چند که باید بخش خصوصی و اتاق بازرگانی شتاب دهنده‌ها را به استان بیاورند اما ما نیز تلاش می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم که به استان بیایند.

وی همچنین به باغ گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: با همه احترامی که برای رئیس دانشگاه یاسوج قائلم اما فکر نمی‌کنم که با باغ گیاهان دارویی بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم لذا حمایت ما باید از مرکز نوآوری گیاهان دارویی باشد که در دانشگاه راه‌اندازی شود

ستاری با بیان اینکه در شرکت‌های دانش بنیان ۱۴۰ خدمت ارائه می‌کنیم به برخی از این خدمت‌ها از جمله در زمینه بیمه و گمرک و همچنین موضوع سربازی افراد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کل کشور قریب به ۱۰۵ هزار نفر را برای بحث معافیت سربازی در دستور کار داریم.

وی به یکی دیگر از کم‌کاری‌ها در استان اشاره کرد و گفت: اما این استان کمترین استفاده را از تسهیلات دارد که البته ما هم باید برای استان وقت بگذاریم.

این معاون رئیس‌جمهور به تعداد ناچیز شرکت‌های دانش بنیان در استان به نسبت کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور اشاره کرد و گفت: به نسبت تعداد ۴۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور این رقم شرکت در استان رقم بسیار پایینی است.

وی از برخی همکاری نکردن‌ها در استان از سوی برخی دستگاه‌ها برای کمک به شرکت‌های دانش بنیان هم انتقاد کرد و گفت: این روزها زمان مخفی کردن امکانات از یکدیگر نیست و روز این دعواها نیست همه این امکانات متعلق به کشور و استان است همه باید در کنار هم کار کنید.

ستاری فرهنگ‌سازی کار را یکی دیگر از مشکلات دانست و گفت: توسعه فرهنگ کارآفرینی در استان موضوع مهمی است باید به بچه‌ها و خانواده‌ها بگوییم که استخدام بدترین بلایی است که سر بچه‌ها می آید باید این فرهنگ ترویج شود که به راحتی یک فضای کسب و کار را هم تعطیل نکنیم.

وی در همین خصوص گفت: بروکراسی زیادی در اقتصاد داریم کشوهایی داریم که کلی قانون در آن است که می‌توان با آن بدرفتاری کرد.

وی آموزش را در حوزه گیاهان دارویی مهم دانست و گفت: کشت و زرع زیاد مهم نیست بلکه دانش آن مهم است برای مثال ۹۵ درصد زعفران دنیا مربوط به ماست اما ۴۵۰ میلیون دلار از قبل آن درآمد داریم در حالی کهترنور زعفران در دنیا ۸.۵ میلیارد دلار است و خام فروشی دیگر هیچ ارزشی ندارد.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹