عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام شد.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ، گرد و غبار مهمان ناخوانده ای از کشور عراق است که ابتدا شهرهای جنوب و جنوب غربی ایران را از نحوس قدم خود اشباع کرد ، اما رفته رفته پا را از گلیم خود بیشتر دراز و به شهرهای دیگر کشور نیز نفوذ کرد. گرد و غبار به اصفهان شهر گنبدهای نیلگون هم رسید و مردم شهر را نگران نمود.
سازمان حفاظت از محیط زیست استان طی گزارشی عملکرد سازمان در مقابله با گرد و غبار را منتشر کرد تا مردم شهر از عملکرد این سازمان در مقابله با این پدیده آگاه شوند:
۱. امضای یادداشت تفاهم در زمینه همکاری های مختلف زیست محیطی(که شامل همکاری در زمینه تنوع زیستی، مدیریت پسماند، مدیریت آثار سوء ناشی از جنگ بر محیط زیست، انجام مطالعات زیست محیطی ارزیابی خطر،آلودگی هوا بود) تهران، ششم بهمن ۸۶.
۲. امضای اولین برنامه عمل همکاری در زمینه کنترل گرد وغبار بین سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست عراق (تشکیل کمیته فنی و اجرایی برای بررسی مطالعه وشناسایی منشا گرد و غبار در کشور عراق، پیگیری مسئله گرد وغبار در سه سطح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی برای تهیه یک طرح عملی منطقه ای برای کنترل گرد وغبار) بغداد، دوازدهم تیر۸۸.
۳. ملاقات دو جانبه مسئولین این سازمان و وزارت محیط زیست عراق و امضای صورتجلسه (تاکید بر بررسی امکان ایجاد مرکز پایش و کیفیت هوا) تهران، بیست و پنجم آبان ۸۸.
۴. نشست چهارجانبه بین ایران، عراق،سوریه و ترکیه که منجر به صدور بیانیه وزرای چهار کشور در زمینه اقدام برای کنترل گرد و غبار گردید(بیانیه آنکارا) آنکارا، هشتم اردبیهشت ۸۹.
۵. امضای صورتجلسه اجرایی شدن تفاهمات زیست محیطی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق (تاکید بر استفاده طرف عراقی از تجربیات ایران در کنترل گرد وغبار، تقویت همکاری های بهداشتی درزمینه آثار سوء گرد وغبار) تهران، پانزدهم مرداد۸۹.
۶. برگزاری دومین اجلاس منطقه ای گرد و غبار و امضای سند برنامه عمل ۵ جانبه همکاری های زیست محیطی و کنترل گرد و غبار در تهران با حضور وزرای محیط زیست کشور های ایران، عراق، سوریه، ترکیه و قطر،    تهران، اول مهر ۸۹.
۷. امضای برنامه عمل دو جانبه سازمان حفاظت محیط زیست ایران با وزارت محیط زیست عراق (تاکید بر آغاز عملیات اجرایی تثبیت خاک در عراق، استفاده از ظرفیت و توانایی بخش خصوصی در کنترل گرد وغبار) عراق پانزدهم اردیبهشت ۹۰.
۸. امضای برنامه عمل دو جانبه با جمهوری عراق برای شروع عملیات بیابانزدایی در قلمرو عراق. تهران هجدهم خرداد ۹۰.
۹. امضای سند اجرایی دو جانبه عملیات مقابله با بیابانزایی با وزارت محیط زیست عراق؛ اهواز بیست و هشتم خرداد ۹۰.
۱۰. امضای صورتجلسه توافقات زیست محیطی بین سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست عراق (تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمان ها ونهاد های بین المللی نظیر پونپ، فائو، UNAMI) اهواز بیست و هشتم خرداد ۹۰.
۱۱.برای شکل دهی یک تلاش منطقه ای با محوریت سازمان ملل به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران نشست وزرای کشور های ایران، عراق، اردن، ترکیه و امارات متحده عربی به میزبانی UNEP در ۱۳۹۱/۱۲/۳ در نایروبی برگزار گردید و در ادامه به پیشنهاد کشور امارات نشست فنی کشور های غرب آسیا در اردیبهشت ماه ۹۲ برگزار شد؛
۱۲.تهیه پیش نویس پروژه ای توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) که باید به تصویب صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)رسید که به دلیل مداخله آمریکا مورد قبول قرار نگرفت؛اسفندماه ۱۳۹۱
۱۳.تفاهم نامه اجرای مشترک همکاری زیست محیطی بین سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست عراق، بغدادبهمن ماه ۱۳۹۲؛
۱۴.مکاتبه با دبیر کل محترم سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت گرد و غبار در منطقه و درخواست جلب حمایت از (UNEP) و کشورهای منطقه شانزدهم اسفند ۹۴.
۱۵.گنجاندن موضوع گرد و غبار در قطعنامه تالاب ها و مدیریت بلایای کنوانسیون رامسر با همکاری دبیراجرایی کنوانسیون رامسر در راستای برگزاریCoP۱۲ کنوانسیون رامسر، اوروگوئه خرداد ۹۴؛
۱۶.صدور قطعنامه با موضوع مقابله با گرد و غبار، که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد(UNGA) به تصویب رسید. آذر ماه۱۳۹۴؛
۱۷.صدور قطعنامه مقابله باگرد و غبار که در هفتادودومین اجلاس سران کمیسیون اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه( اسکاپ)، به تصویب رسید. اردیبهشت ماه ۱۳۹۵.
۱۸.ملاقات با دکتر جاسم حمد، سرپرست وزارت محیط زیست و بهداشت عراق (مباحث مربوط به بررسی وضعیت موجود محیط زیستی با توجه به حضور داعش در منطقه، اشاره به توافقنامه های مختلف و برنامه های اقدام مشترک، ضرورت همکاری مشترک در احیای هورها و تالابهای منطقه و همچنین تأثیر خشکسالی هورها در ایجاد گرد و غبار از موارد مطرح شده در ملاقات مذکور بود) خردادماه ۱۳۹۵؛
۱۹.صدور قطعنامه مقابله باگرد و غبار که در دومین مجمع محیط زیست ملل متحد (UNEA۲) مصوب گردید. خرداد ماه ۱۳۹۵؛
۲۰. مذاکره تلفنی امروز با آقای دکتر جاسم حمد سرپرست وزارت محیط زیست و بهداشت عراق و ابراز نگرانی شدید از وضعیت حاصله و تقاضای رسیدگی به موضوع به ویژه در ارتباط با کانون انتشار ریز گرد ها در شمال و شرق عراق و قول مساعد ایشان برای رسیدگی به این مهم، سی و یک خرداد ۹۵و

گفتنی است بخشی از اعمال ذکر شده با همکاری مشترک وزارت امور خارجه انجام شده است.