زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع،  آئین افتتاح طرح های  منطقه پنج شهرداری اصفهان در قالب چهاردهمین برنامه «به احترام مردم اصفهان» با محوریت افتتاح پروژه‌های منطقه پنج شهرداری اصفهان در سوم خرداد مصادف با سالروز فتح خرمشهر با اعتبار ۳۱۴ میلیارد تومان، با حضور مدیران شهری و شهروندان افتتاح رسمی شد و روبان چینی طرح های منطقه ۵ شهرداری با افتتاح  پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید با هزینه ۱۹۰ میلیارد تومان، فرهنگسرای ادب با هزینه ۴۸ میلیارد تومان، احداث خط انتقال پساب از سپاهان‌شهر به صفه ،احداث زمین ورزشی روباز ،طرح نیروگاه خورشیدی با احداث فضای سبز (مجموعه نگین صفه) به مساحت ۱۱۵۰۰ متر مربع، اجرای نورپردازی با هزینه سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شامل پل شهید ستاری، سپاهان‌شهر، خیابان شاهد، پارک کوهستانی صفه، احداث پاتوق شهری با هزینه ۷۰۰ میلیون تومان و ساخت نصب و اجرای المان‌های شهری و بازی کودکان با هزینه سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به پایان رسید .

دراین آئین شهردار اصفهان با اشاره به اینکه به برکت دهه  کرامت، طرح احداث ادامه خیابان کمکی ارتش دوباره فعال و کلنگ احداث این خیابان به زمین زده شد افزود: ۲۲ طرح در منطقه پنج شهرداری اصفهان به بهره‌برداری رسید که مهمترین آن پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید و فرهنگسرای ادب است، با افتتاح این طرح ها خدمات جدیدی به مردم ارائه شد.

علی قاسم‌زاده ، با اشاره به احداث ادامه خیابان کمکی ارتش افزود: پیگیری‌های احداث ادامه این خیابان در گذشته انجام شده بود، اما در پیچ و خم اداری و توافق با ارتش که فراز و نشیب داشت، مدتی پروژه متوقف بود.

وی گفت: سال گذشته در تنظیم بودجه ۱۴۰۲ در بند «ت» بودجه، تبصره‌ای گنجانده شد که بر اساس آن به شهرداری‌ها اجازه داده شد در مدت کوتاه پرونده‌های ساختمان‌هایی که در گذشته با مشکل دریافت پایان ساخت مواجه شده‌اند را دوباره بررسی کند، بر این اساس درصدد هستیم با استفاده از این ظرفیت قانونی، در صورت امکان مشکل آنها را رفع کنیم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه برای اجرای این قانون تفویض اختیار انجام و کارگروه مربوطه در هر منطقه تشکیل شده است، گفت: در این راستا شهروندان می‌توانند در سامانه my.isfahan.ir به بخش درخواست اجرای بند «ت» تبصره ۶ وارد شوند، اطلاعات خود را بارگذاری و کد رهگیری دریافت کنند تا پرونده آنها در شهرداری مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین نیازی به مراجعه حضوری نیست.

گره گشایی  تبصره «ت» بند ۶ از حوزه حمل و نقل اصفهان

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم گفت: در بودجه امسال برنامه‌های وسیعی برای پیشرفت شهر دیده شده است، بی‌شک احداث ادامه خیابان توحید گره‌ای از مشکلات ترافیکی شهر را باز می‌کند، برای احداث ادامه این خیابان نخست باید با ارتش و در مراحل بعد با دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان توافق انجام شود، البته گفت‌وگو در گذشته انجام شده است اما از   ارشد نظامی آجا در استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال‌وبختیاری درخواست می‌شود در همین روزهای نخست سال توافق به نتیجه برسد.

محمد نورصالحی گفت: در بودجه ۱۴۰۲، بیش از هشت هزار میلیارد تومان برای حوزه حمل‌ونقل اختصاص داده شده است، لذا پیش‌بینی می‌شود با درآمد حاصل از تبصره «ت» بند ۶ به این عدد چند هزار میلیارد تومان دیگر اضافه شود تا بتوان گره‌های ترافیکی شهر را باز کرد.

وی ادامه داد: ساختمان‌های متعددی توسط شهروندان احداث شده که دارای رأی قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ است، لذا بر اساس تبصره بند «ت»  ۶ قانون بودجه، فرصت بررسی و رفع مشکل مردم وجود دارد، از سوی دیگر برای شهرداری نیز درآمد ایجاد می‌کند که پول حاصل از اجرای این طرح را می‌توان در پروژه‌های شاخص شهر همچون حوزه حمل‌ونقل هزینه کرد.

نورصالحی با بیان اینکه معاونت شهرسازی دستورالعمل آن را آماده و شهردار نیز آن را به تمام مناطق ابلاغ کرده است، گفت: بهتر است در هر منطقه یک مدیر پروژه برای این مهم در نظر گرفته شود، زیرا حجم کار زیاد است؛ طبق گزارش‌های موجود از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۳۵۰۰ پرونده در این موضوع وجود دارد که تخمین زده می‌شود تا ۱۰ هزار پرونده برسد.

وی اظهار کرد: رویکرد نخست در این طرح رفع مشکلات مردم سپس کسب درآمد برای شهرداری است، طبق قانون درآمد حاصل از آن باید به پروژه‌های حمل‌ونقل اختصاص یابد.

وی افزود: با وجود اینکه این قانون تازه ابلاغ شده اما شهرداری اصفهان نسبت به بقیه شهرداری‌های کشور پیشتاز است، لذا امیدواریم این اقدام به خوبی، مردمی و جهادی صورت گیرد، زیرا نفع آن به حوزه حمل‌ونقل خواهد رسید.

تشکیل قرارگاه بافت فرسوده در منطقه پنج

مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه  دو محله برای اجرای طرح های  محله‌محور انتخاب شده است گفت: محله وحید یا «دنارت قدیم» و فرح‌آباد به‌عنوان محله‌های هدف منطقه پنج اصفهان برای اجرای طرح های محله‌محور انتخاب شد.

حسین کارگر، افزود: بر اساس تلاش صورت گرفته در سال گذشته با اعتبار ۱۷ میلیارد تومان آزادسازی گلوگاه‌ها، ساماندهی فضای سبز و بهبود معابر این محلات در دستور کار قرار گرفت؛ امسال نیز با افزایش قابل توجه این اعتبارات به عدد ۳۸ میلیارد تومان روند تکمیل اجرای طرح ها در محلات هدف منطقه پنج تسریع می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات روان‌سازی، کف‌سازی و پیاده‌روسازی‌های منطقه پنج با هزینه ۲۰ میلیارد تومان در سال گذشته انجام شد، افزود: در این میان پارکینگ زیر سطحی توحید از جمله طرح های  شاخص منطقه پنج بود این طرح  با هزینه ۱۹۰ میلیارد تومان، فرهنگسرای ادب با هزینه ۴۸ میلیارد تومان، احداث خط انتقال پساب از سپاهان‌شهر به صفه، احداث زمین ورزشی روباز از جمله طرح های عمرانی منطقه پنج است که در اختیار شهروندان قرار گرفت.

وی افزود: همچنین تصفیه پساب شهری در سپاهان‌شهر با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان به مجموعه صفه انتقال یافت، بر این اساس مناطق همجوار منطقه پنج نیز از این پساب برای آبیاری فضاهای سبزی و مسائل خود می‌توانند بهره ببرند.

وی گفت: با توجه به تشکیل قرارگاه بافت فرسوده در منطقه پنج بازسازی محلات فرسوده با مشارکت شهروندان و ورود یک مشارکت کننده صورت خواهد گرفت، در این راستا سال گذشته در امر آزادسازی گلوگاه‌های سطح منطقه، اقدام تحولی انجام و ۱۲۰ میلیارد تومان در این زمینه هزینه شد.

 ۲۷ ماه تلاش شبانه‌روزی برای اتمام یک طرح

در ادامه نیز مدیرعامل سازمان عمران شهرداری اصفهان گفت: پروژه پارکینگ زیرسطحی توحید در راستای کاهش بار ترافیکی خیابان توحید و خیابان‌های منتهی به آن در دستور کار قرار گرفت.

امیرعباس رحمتی، با بیان اینکه طرح پارکینگ زیرسطحی توحید به مدت ۲۷ ماه با تلاش شبانه‌روزی انجام شد افزود : با احداث این طرح۳۷۲ جای پارک خودرو شامل ۳۶۴ پارک خودرو عمومی و هشت پارک خودرو ویژه معلولان فراهم شد.

رحمتی با بیان اینکه حفظ فضای سبز، تردد ایمن و سهل‌الوصول شهروندان به ویژه معلولان و سالمندان از الزامات طراحی پروژه پارکینگ زیرسطحی توحید حفظ فضای سبز بود، گفت: نصب ۸۸ دوربین نظارتی، تأمین سیستم آتش‌نشانی خودکار و برق اضطراری و تأمین چهار دستگاه آسانسور برای توان‌خواهان از جمله امکانات قابل‌توجه این پارکینگ است.

قدر دانی مدیریت شهری از خانواده های شهدا

مجید نادرالاصلی، رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان نیزدراین مراسم با اشاره به اینکه حماسه فتح خرمشهر نقطه عطفی در انقلاب اسلامی است گفت: در این روز  با افتتاح طرح های منطقه ۵  گوشه‌ای از خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم اصفهان و شهروندان به نمایش گذاشته شد.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه عظمتی که شهدا برای این سرزمین و نظام ایجاد کردند در طول تاریخ کم‌نظیر است، لذا وظیفه داریم خانواده شهدا را تکریم کنیم، تصریح کرد: به نام این روز مبارک و به پاس جانفشانی شهدا و از خودگذشتگی خانواده‌های آنان  طرح های  مختلفی در منطقه پنج همچون فرهنگسرای ادب در محله حسین آباد به بهره‌برداری و در اختیار شهروندان این منطقه قرار می‌گیرد، لذا امیدواریم این پروژه‌ها ابراز قدردانی و ارادتی به شهدا و خانواده‌های آنها باشد.

زهرا نصیری