به گزارش پایگاه خبری ربیع، به گفته نومن کورتولموس وزیر گردشگری ترکیه، این کشور به پشتوانه مشوق‌های جدید برای گردانندگان تورهای خود و همچنین افزایش تعداد بازدیدکنندگان، باید در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد سود صنعت حیاتی گردشگری و رسیدن آن به ۳۰ میلیارد دلار باشد.

بعد از کودتای شکست‌خورده ترکیه و مجموعه‌ای از حملات شبه‌نظامی‌ها ترس‌های امنیتی زیادی شکل گرفت که باعث شد سودهای صنعت توریسم ترکیه از ۳۱.۴۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۲۲.۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کند.

اما این ارقام در ماه آوریل دوباره رشد کرد و دلیل آن افزایش تعداد بازدیدها از سوی گردشگران روس به خاطر بهبود روابط بین مسکو و آنکارا بود. داده‌های فصل سوم سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که ارقام گردشگری ترکیه نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد رشد کرده ‌است.

کورتولموس طی بازدیدی از لندن به رویترز گفت «ما امسال انتظار ۳۱.۴ میلیون نفر بازدیدکننده را داریم که از آن ۲۶ میلیارد دلار سود به دست خواهد آمد». او اضافه کرد که تعداد بازدیدکنندگان به ۳۷ تا ۳۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ افزایش پیدا خواهد کرد که چیزی بیش از ۳۰ میلیارد سود را در بر خواهد داشت.

وزیر اقتصاد ترکیه در ماه اکتبر پیش‌بینی کرده بود که گردشگری این کشور در سال ۲۰۱۷ چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار سودزایی خواهد کرد.

صنعت گردشگری تا به حال سودهای چشمگیری برای این اقتصاد ۸۶۰ میلیارد دلاری به وجود آورده است. دولت در سال ۲۰۱۶ برنامه‌ای تعبیه کرد تا این صنعت به مشکل‌خورده را تقویت کند.

کورتولموس گفت انتظار می‌رود کابینه در اواخر همین ماه امضای تایید خود را پای مشوق‌هایی برای گردانندگان تورها بزند و تا سقف ۹ هزار دلار به ازای هر هواپیما پر از توریستی که آن‌ها وارد کشور می‌کنند، به‌ آن‌ها بدهد.

او اضافه کرد که ترکیه در عین حال می‌خواهد به یک مقصد توریستی بهتر در عرصه‌های سلامت و ورزش تبدیل شود و سفر سیاحتی را احیا کند که طی سال‌های اخیر ضربه‌های زیادی خورده است.

او گفت: ما با کشورهای دیگر در مدیترانه کار می‌کنیم تا بسته‌های مخصوصی به منظور جذب کردن غربی‌ها، مخصوصا بازدیدکنندگان اهل ایالات متحده ارایه کنیم. در حال حاضر داریم با یونان و چند کشور دیگر مذاکره می‌کنیم.

علاوه‌بر این، ‌ ترکیه سعی دارد بازدیدکنندگانی را از آسیا جذب کند تا بتواند جذبه خود را فراتر از بازارهای معمول در اروپا گسترش دهد. وزیر گردشگری این کشور گفت: سعی داریم درهای کشورهای شرق آسیا مثل چین، ‌ هند، ‌ ژاپن، کره، اندونزی و مالزی را هم باز کنیم. آن‌ها هم طبقه‌های متوسط خیلی خوبی دارند، مخصوصا در چین و هند./مهر