گرانی کمر شکن!

مردم روزهای سختی را پشت سر می گذارند! گرانی و تورم نفس مردم را گرفته است! قیمت های نجومی و تند خوراکی هایی که مردم به آن محتاجند شرایط را سخت و تنگ کرده است؟ متاسفانه عکس الملی نیز از طرف دولتی ها دیده نمی شود؟ نه فقط سیمان و تیرآهن و میلگرد نجومی شده بلکه مرغ و تخم مرغ و نان و ماست و شیر و سیب و پیاز و… از ۴۰-۵۰درصد تا چند ده درصد در طول۴ماهه اول سال گران شده اند؟ اگر مسکن گران شده و می شود علتش این است که مصالح ساختمانی در طول فصل اول سال چند بار دچار گرانی شده اند؟ از میلگرد گرفته که در این مدت به بیش از ۲برابر قیمت رسیده است تا خاک و شن و سیمان و بتن و کاشی و سرامیک همه دو، سه بار گران شده و هربار بین ۱۰ تا ۳۰ در صد دچار گرانی شده اند؟ حالا با این وصف چه انتظاری هست مسکن ارزان شود یا قیمتش تثیت گردد؟ چرا امروز که مردم درگیر تنگنای معیشتی هستند راه های دیگر را و کارهای غیر واجب را عده ای پی می گیرند؟ مشاوران چرا راه را عوضی نشان می دهند؟ چرا طرحی برای پیشگیری از گرانی سرسام آور سبد اصلی خانوار در دست تصویب و اجرا قرار نمی گیرد؟!

به این فرمایش امام صادق علیه السلام توجه کنیم: «غلاء السعر یُسیءُ الخُلق و یُذهِب الأمانه و یَضجُرُ المرءَ المسلم» گرانی قیمت ها اخلاق و رفتار مردم را بد می کند. امانت داری را از بین می برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می آورد.( . فروع کافی، جلد ۵، باب الاسعار ۱۶۴، ح۶) تأکیدی که نشان دهنده آثار سوء عقب ماندگی اقتصادی است و موجب می شود تا بر اثر گرانی و تورم، بخش های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به ویژه ارزش های اخلاقی جامعه به شدت آسیب ببیند که این ها همه از آثار عقب ماندگی اقتصادی است. بنابراین روایت جهاد اقتصادی با جهاد فرهنگی ارتباط مستقیم پیدا می کند؛ چون در این میدان مبارزه، تلاش برای تولید انبوه محصولات فاسد فرهنگی با بهره گیری از ابزارها و تکنیک های متعدد از یک سو و از سوی دیگر برنامه ریزی برای تحریم همه جانبه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران با یک هدف مشخص صورت می گیرد که آن افول اخلاق در جامعه اسلامی است که در صورت تحقق آن، همه آرمان های نظام مورد تهدید قرار می گیرند با این وصف اولویت ها مهم است. اولویت امروز جامعه ما راهگشایی برای دسترسی همگانی به معیشت حداقلی است که با مبارزه همه جانبه باگرانی و تورم افسار گسیخته امکان پذیر است و رونق تولید مخصوصا در بخش مسکن که می تواند بخش قابل توجهی از بیکاری را حل کند و دست های خانوارهای فقیر و زحمتکش را  برای تامین ما یحتاج اولیه معیشت باز کند.

بنابراین در شرایط کنونی که روش های دشمنان در مقابله با ملت مقاوم ایران زمین به روش های مختلفی از جمله استفاده از ابزارهای رسانه ای و ابزارهای اقتصادی برای تضعیف و تحت کنترل در آوردن فضای جامعه تغییر یافته است، از این روایت شریف به صورت شفاف تری می توان به ابعاد مهم لزوم تحقق اهداف اقتصادی در نظام اسلامی پی برد؛ چنانچه جهاد اقتصادی، جهاد فرهنگی نیز به شمار می رود و موجب رشد فرهنگی و بلکه رشد دینی جامعه خواهد شد.

همچنین در روایت شریف دیگری می فرمایند: یکی ازسپاهیان عقل، غنا و یکی از سپاهیان جهل، فقر است. با این تعبیر مشخص می شود که فقر در واقع زمینه ساز جهل در جامعه است و این دو موضوع یک رابطه مشخص و تعریف شده در حوزه های اجتماعی دارند.بر این اساس می توان این گونه نتیجه گرفت که عقب ماندگی اقتصادی هم فقر دینی در جامعه ایجاد می کند و هم موجب بروز فقر فرهنگی در جامعه می شود.

با این بیان تکلیف همه خدمت گزاران نظام است که به اقتصاد نگاهی ویژه داشته باشند. باید مسئولان، اقتصاد و معیشت مردم و رفاه و آرامش و امنیت اقتصادی را راس کار و فعالیت خود قرار دهند و اجازه ندهند فرصت طلبان از شرایط موجود به نفع خود بهره برداری و دست در کیسه بیت المال نمایندیا از رانت و رشوه و… استفاده کنند.مدیران و مسئولان باید در همه ابعاد کوشا باشند تا ملت بزرگ ایران بتواند در زمینه اقتصادی نیز به بلندای پیشرفت و کسب موفقیت های روزافزون عظیم اقتصادی نیل پیدا کند و تحریم اقتصادی دشمن را نقش بر آب نماید. مدل حکومتی جمهوری اسلامی که بر پایه تعالیم اسلامی شکل گرفته است، در بعد اقتصادی نیز باید همچون سایر ابعاد خصوصاً در روزهای بحرانی اقتصاد سرمایه داری، درخشش بی نظیر خود را در آسمان جهان به رخ بکشد و از این رو مردم و مسئولان می بایست با همت بلند و با شناخت اهمیت این جهاد عظیم در ابعاد گوناگون، زمینه های تحقق آن را فراهم کنند.امروز کشور ما به مردان اقتصادی جهادگر و شب از روز نشناس و پرکار و نترس و خداجو نیاز دارد تا در این وانفسای اقتصادی پرچم پیروزی را در مقابل دشمن به اهتزاز در آورند و مردم جشن پیروزی خود بر علیه شیطان بزرگ را بر پا نمایند.این رسالت بزرگ و مهمی است که دولت منتخب باید به آن توجه کند و تیم اقتصادی عالم، کارآمد، جهادی و دست پاک را کنار هم قرار دهد و اقتصاد رنج آور فعلی را بانشاط و کارآمد نماید و دغدغه معیشتی مردم را مرتفع نماید.