نجمه کریمیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، زمانی که پلتفرم های شبکه خانگی شروع به فعالیت نمودند کسی تصور نمی کرد این شبکه ها چنان مخاطبان تلویزیون را جذب کنند ،تا جایی که تعداد بینندگان سریال های تلویزیونی افت پیدا کند.جذابیت سریال های شبکه خانگی به حدی است که می توان گفت حتی مخاطبان شبکه های ماهواره ای را نیز ربوده و از آن خود کرده است.حال ایراداتی در تلویزیون وجود دارد که آن را دچار بحران کرده است.

چهارچوب ممیزی و خط قرمزها در تلویزیون به گونه ای است که نمی تواند با این شبکه ها رقابت کند و به زبان ساده دستش بسته است.از این رو پلتفرم ها بدون رقیب در عرصه سریال سازی و جذب مخاطبان تلویزیون و شبکه های ماهواره یکه تازی می کنند و بازیگران سرشناس بسیاری را مجذوب خود کرده اند.اعداد و ارقام دستمزدهایی که به بازیگران پرداخت می کنند آنچنان قابل توجه است که این بازیگران را در دستان خود گرفته است و وجود چنین بازیگرانی برگ برنده این شبکه ها شده و مخاطبان گسترده ای را به خود جذب کرده است.

از طرفی سلیقه مخاطب امروزی ژانر کمدی است و تلویزیون به دلیل خط قرمزها نمی تواند مخاطب را راضی کند و همچنین افت تولیدات کمدی در تلویزیون سبب کوچ مخاطبان کمدی پسند به شبکه خانگی شده است. بر این اساس اگه رسانه ملی بخواهد دوباره به روزهای قبل برگردد و مخاطبان را به سمت خود برگرداند، باید تولید سریال های کمدی را در دستور کار خود قرار دهد.البته مدیران تلویزیونی نیز باید رویکرد خود را در ساخت سریال تغییر دهند تا دوباره تلویزیون با ساخت آثار فاخر و به نام، مخاطبانش را جذب کند.چرا که در این مدت سریال پر مخاطبی در تلویزیون وجود نداشته و سریال های در حال پخش نیز به جز گیلدخت چنگی به دل نمی زنند و ملال آور هستند.حتی در زمینه کودکان ونوجوانان نیز برنامه ها و سریال های جذابی تولید نشده است.

همچنین باتوجه به اینکه تولید آثار نمایشی در پلتفرم ها افزایش یافته ،تلویزیون این جعبه جادویی در حال از دست دادن مخاطبان خود است. به نظر می آید برای حل این چالش باید تمام سلایق و علاقه مندی ها را در نظر گرفت زیرا تلویزیون متعلق به همه است و نباید با نگاه سیاسی گره زده شود.

فراموش نکنیم علاقه مردم به سمت آثار کمدی پیش رفته و با وجودشان عجین شده است.اثبات این موضوع را در فروش فیلم سینمایی فسیل مشاهده ‌کردیم.

در پایان بیان این نکته لازم است سریال سازی در شبکه های خانگی به دلیل عدم رعایت خط قرمزها تبعات منفی بسیاری را در جامعه به همراه دارد که میطلبد در این زمینه مسئولان نظارت ویژه ای داشته باشند و هر موضوع ناپسندی را به خورد مخاطب ندهند.

نجمه کریمیان