به گزارش پایگاه خبری ربیع، یکی از نگرانی‌هایی که والدین در طول رشد کودکشان به‌ویژه در ارتباط با همسالان و همکلاسی‌هایشان دارند این است که نمی‌دانند چگونه باید به کودک خود آموزش دهند از خودش دفاع کند یا بهتر است کودکشان کتک بزند یا کتک بخورد و آیا لازم است در دعواهای کودکشان دخالت کنند یا نه.
در ابتدا باید بدانید برای اصلاح رفتار تمامی کودکان، چه مهاجم و چه تسلیم، باید از تشویق استفاده کنیم؛ ولی توجه داشته باشید اگر کودکتان چندین بار به کودکان دیگر صدمه زد و معذرت خواست، دیگر عذرش را نپذیرید؛ چون کودکان می‌فهمند که راحت‌ترین کار برای فرار از تنبیه و سرزنش عذرخواهی است؛ بنابراین شما باید به کودکتان یاد بدهید عذرخواهی بدون تغییر رفتار، برای شما بی‌ارزش است و درنهایت محروم‌کردن کودک مهاجم از فعالیت مورد علاقه‌اش می‌تواند یک تنبیه مؤثر محسوب شود.
شما به عنوان والدین کودک موظفید به کودک یاد دهید از خودش دفاع کند؛ ولی این به آن معنی نیست که بگوییم هرکسی که تو را زد، او را بزن.
بهترین راه این است که اگر والدین در آن لحظه حضور دارند، کودک خود را از محل درگیری دور کنند تا هم به کودک صدمه‌ای وارد نشود و هم به کودک مهاجم یاد دهند اگر به این رفتارش ادامه دهد، دوستانش را از دست می‌دهد.