به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از”لایوساینس”، محققان با مطالعه اطلاعات پزشکی حدود ۲۷ هزار و ۵۰۰ فرد ۳۵ تا ۶۵ ساله بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ دریافتند، هر ۱۰ سانتی‌متر (معادل حدود ۴ اینچ) قد بلندتر، احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را در مردان ۴۱ درصد و در زنان ۳۳ درصد کاهش می‌دهد.

یافته‌های صورت گرفته با بررسی سن، دور کمر، میزان فعالیت بدنی، عادت به سیگار کشیدن و مصرف الکل به دست آمد.
این نتایج با افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی و متابولیکی نیز مرتبط است. اگرچه هنوز دلیل این ارتباط کاملاً درک نشده است، اما نتایج مطالعه جدید همچنین حاکی از آن است که افراد کوتاقدتر ممکن است، چربی بیشتری در کبد خود داشته باشند که این امر می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.
این مطالعه تنها یک ارتباط را پیدا کرده و نمی تواند ثابت کند که مستقیماً قد کوتاه به دیابت منجر می شود. به عنوان مثال، مشکلات مربوط به تغذیه در دوران کودکی، می تواند عاملی برای افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شود.
نتایج این تحقیق نشان داد که رابطه بین قد و نوع دیابت برای شرکت کنندگان با وزن سالم (BMI بین ۱۸ تا ۲۵ سال) که دارای اضافه وزن یا چاقی بودند، زیاد بود.
محققان معتقدند قد به تنهایی موجب مقاومت نسبت به انسولین نمی‌شود؛ بلکه سایر عوامل مرتبط با رشد در بروز دیابت دخیل هستند و نمی‌توان با قطعیت گفت که افراد کوتاه قد باید بیشتر مورد غربالگری دیابت و بیماری‌های متابولیک قرار گیرند. این یافته ها همچنین حاکی از آن است که ممکن است قد فرد برای پیش بینی خطر ابتلا به دیابت به همراه سایر عوامل خطر سنتی مانند چاقی استفاده شود.
یک مطالعه سال ۲۰۱۶ که در مجله پزشکی New England منتشر شده است، نشان می دهد که برخی ژن ها ممکن است در ارتباط بین قد کوتاه و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نقش داشته باشند. در این مطالعه مشخص شد که افراد در مقایسه با سال های گذشته نشانگرهای ژنتیکی بیشتری دارند.
نتایج این مطالعه جدید در نشریه Diabetologia منتشر شده است.