به گزارش پایگاه خبری ربیع از اصفهان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اصفهان استان گفت: کنگره پاسداشت بیستمین سال حضور آیت‌الله‌العظمی مظاهری در استان اصفهان با هدف احیای آثار ارزشمند ایشان سال آینده در اصفهان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی با اشاره به برگزاری کنگره پاسداشت بیستمین سال حضور آیت‌الله‌العظمی مظاهری، رئیس حوزه علمیه اصفهان در این استان اظهار داشت: در ابتدای تیر امسال، با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ستاد برگزاری کنگره پاسداشت آیت‌الله‌العظمی مظاهری، با محوریت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تشکیل شد.

وی افزود: بر این اساس، در بیستمین سال حضور آیت‌الله مظاهری در اصفهان و با توجه به خدمات زیاد ایشان به حوزه، برنامه تجلیل در دستور کار ما قرار می‌گیرد.

شرط آیتالله مظاهری برای قبول برگزاری کنگره پاسداشت ایشان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به دیدار اعضای این ستاد با رئیس حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: آیت‌الله مظاهری در صحبت‌های اولیه علاقمند به این موضوع نبودند اما بعد از اصرارهای صورت گرفته به یک شرط، این موضوع را قبول کردند و تنها خواستار آن شدند که آثار ایشان احیا شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این زمینه، ما به دنبال یک کار زیربنایی و ماندگار بودیم بر آن شدیم تا جوانان و فرهیختگان همه بتوانند از آثار ارزشمند ایشان به میزان قابل توجهی استفاده لازم را داشته باشند و در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

بیش از ۱۷۰ اثر آیتالله مظاهری احیا میشود

ارزانی به آثار قابل این مرجع بزرگ شیعه اشاره کرد و ادامه داد: توجه آیت‌الله مظاهری بیش از ۱۰۰ اثر سودمند و مفید داشته که بیش از ۷۰ اثرشان به چاپ رسیده و تعداد قابل توجهی از آنها نیز چاپ نشده است.

وی افزود: البته این آثار در قطع‌های مختلف رقعی، وزیری، گالینگور و مقوایی و دیگر قطوع ایجاد شده و در گام نخست، به دنبال آن هستیم که این آثار طبقه بندی شوند تا به صورت مجلداتی منتشر شود.

درگیری چند دستگاه فرهنگی برای برگزاری کنگره

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه و برنامه‌های مد نظر اشاره کرد و افزود: احیای تفسیر اخلاقی ایشان که بسیار ناب بوده و هنوز احیا نشده، از سوی مراکزی همچون مرکز فرهنگ و قرآن قم وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و علوم قرآنی و مرکز رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان با همکاری دفتر ایشان، بخش دیگری نیز در دفتر تبلیغات اسلامی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: این آثار هنوز به صورت مجموعه‌ای آماده نشده و تلاش ما بر این است که به صورت مسلسل و مجموعه آثار صورت گیرد.

بیش از ۱۰۰ اثر از آثار دستی آیت‌الله مظاهری منتشر می‌شود

ارزانی به اهمیت استفاده از دست‌نوشته‌های این مرجع بزرگوار اشاره کرد و ادامه داد: بخش دیگر دست‌نوشته‌های ایشان است که در طول عمر پربرکت ایشان نگارش شده و نزدیک به ۱۰۰ مجلد، از جمله آثاری است که دست‌نویس ایشان بوده و با دستخط مبارک ایشان نگارش شده اما احیا نشده است.

وی درباره زمان احیای این آثار گفت: بر اساس برآورد صورت گرفته، حدود ۳ سال زمان می‌برد که کل آثار ایشان احیا شود بنابراین همایش در دو بخش برگزار می‌شود و بخش نخست آن، مجموعه شدن بخش مهمی از آثار ایشان بوده و در بخش دوم، کلیه آثار ایشان در مجموعه آثارشان قرار گیرد.