به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار کیمیای وطن مبنی بر اینکه مهاجرین در استان اصفهان چه میزان از صندلی کلاس ها در سال تحصیلی جدید را اشغال خواهند کرد افزود:در حال حاضر ۵۷ هزار دانش‌آموز تبعه در مدارس استان وجود دارد اما با ورود سیل مهاجران تخمین زده می‌شود ۲۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی در سال تحصیلی جدید وارد مدارس استان شوند که میانگین تعداد دانش آموزان در کلاس‌های درس را به ۳۱ تا ۳۲ نفر می‌رساند.

محمدرضا ابراهیمی ،در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار کیمیای وطن مبنی بر اینکه کمیساریالی عالی پناهندگان چه میزان کمک برای تحصیل اتباع خارجی در اصفهان پرداخت نموده است افزود: تعداد دانش آموزان اتباع خارجی در استان معادل هزار و ۹۰۰ کلاس درس است که ۶۶۰ کلاس درس جدید نیز اضافه می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان با انتقاد از دفتر کمیساریای عالی در این استان، گفت: این دفتر برای تدریس دانش‌آموزان اتباع به آموزش و پرورش کمکی نکرده ونخواهد کرد، باعث تأسف است که با حجم بالای دانش‌آموزان اتباع تنها چهار مدرسه کمیساریای عالی در استان اصفهان وجود دارد.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد اتباع در اصفهان افاغنه هستند اما تلاش می‌کنیم دانش آموزان اتباع خارجی از خدمات تحصیلی استفاده کنند.

تشکیل سازمان تربیت کودک برای مدیریت بر مهدکودک ها

ابراهیمی درباره توجه به مدیریت آموزشی در مهدکودک ها که جزو وظایف آموزش و پرورش به خبرنگار کیمیای وطن پاسخ داد: با توجه به مصوبه مجلس در سال گذشته مبنی بر واگذاری مهد کودک‌های تحت نظر بهزیستی به سازمان آموزش و پرورش، ساز و کار این روند و حتی تأمین فضا تا بخشی انجام شده است و قسمتی در وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان «سازمان تربیت کودک» تشکیل شده است ولی متناظر آن در استان‌ها و شهرستان‌ها شکل نگرفته است.

ابراهیمی درباره افزایش ۳۵ درصد شهریه مهد کودک‌ها که توسط برخی از مدیران مهد های کودک مطرح شده است به کیمیای وطن گفت: تا چند ماه آینده ساز و کار ایجاد سازمان تربیت کودک در آموزرش و پرورش فراهم می شود و در تمامی استان‌ها و شهرستان‌هااین ساختار عملیاتی می شود اما  تاکنون از سوی وزارت آموزش و پرورش در رابطه با افزایش شهریه مهدهای کودک ابلاغی انجام  نشده است.

تا سال  ۱۴۰۵جمعیت دانش آموزی اصفهان رشد دارد؛بعد ازآن با کاهش روبه رو است

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان درباره توجه وزارت آموزش و پرورش به بحث جوانی جمعیت و بسته شدن پنجره جمعیتی و راهکار هایی که در این اداره برای جلوگیری از این بحران در نظر گرفته شده است به خبرنگار کیمیای وطن پاسخ داد:  اهمیت به سیاست‌های جوانی جمعیتی کشورنیزبرای ما مهم است اگر با همین روند نرخ زاد و ولد در کشور پیش برویم تا سال ۱۴۰۵ جمعیت دانش آموزی استان اصفهان با رشد روبرو است ولی بعد از این سال شاهد کاهش جمعیت دانش‌آموزی خواهیم بود.از این رو ما نیز در برنامه های این اداره در تلاش هستیم تا ازایجاد سیاست های تشویقی برای معلمان وجلسات آموزشی  درانجمن اولیاء و معلمان گامی در جهت حل این موضوع برداریم .

وی درباره گرفتن شهریه های نامتعارف از والدین در هنگم ثبت نام گفت: به هیچ وجه اخذ هزینه نباید شرط ثبت نام مدارس باشد و در صورتی که مدرسه‌ای (چه دولتی وچه غیر انتفاعی) ثبت نام و ارائه کارنامه را منوط به دریافت هزینه کرد، مرتکب تخلف آشکار شده است.

وی  ادامه داد: البته باید به این مسئله توجه داشت که نزدیک به ۱۰ سال مدارس استان اصفهان سرانه نداشتند و با روی کار آمدن دولت سیزدهم طی سه مرحله این سرانه به حساب اداره کل آموزش و پرورش استان واریز شده است و ما بطور عادلانه بین مدارس استان توزیع کردیم. اگر پرداخت سرانه به مدارس تقویت شود به مرور نیازی به کمک خانواده‌ها به مدرسه نیست.

وی در خصوص کمبود معلم در استان اصفهان افزود: سال گذشته ۱۶ هزار نفر کمبود نیرو داشتیم که از محل‌های مختلف تأمین کردیم و امسال به همین تعداد کمبود معلم نداریم.

پایان مدارس کانکسی در استان اصفهان؛یکه تازی فرونشست درشمال اصفهان

وی با بیان اینکه سه منطقه از استان اصفهان دارای مدارس کانکسی هستند، اظهار کرد: این سه منطقه در شهرستان‌های فریدن و سمیرم است؛ طبق مصوبات سفر رئیس جمهور تمام مدارس کانکسی استان اصفهان جمع آوری می‌شود؛ خوشبختانه در روستاها به دلیل کم بودن تعداد دانش آموزان مشکلی در تأمین فضای ایمن برای تحصیل این دانش آموزان وجود ندارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در خصوص تعداد فضاهای فرسوده آموزشی در استان اصفهان گفت: در سال‌های اخیر به واسطه خشکسالی‌های پی در پی و نبود آب در زاینده رود دچار فرونشست شده‌ایم، در شمال شهر اصفهان، شاهین شهر و برخوار در مدارس شاهد فرونشست هستیم،تعدادی از مدارس تخلیه شده و تعدادی از مدارس نیز کاهش جمعیت اعمال شده است.

تحصیل ۱۵ درصد جمعیت دانش آموزی استان اصفهان در مدارس غیرانتفاعی

ابراهمی با اشاره به اینکه خوشبختانه با تعامل خوبی که خیرین با اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان دارند هر هفته شاهد افتتاح و کلنگ زنی یک مدرسه در استان اصفهان هستیم در واقع روزی یک کلاس درس در استان اصفهان تأسیس می‌شود افزود: درحال حاضر ۱۵ درصد از جمعیت دانش آموزی استان اصفهان در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند و بطور قطع آموزش و پرورش استان سلامت و ادامه تحصیل دانش آموزان در فضای ایمن برایش در اولویت است. با توجه به استانداردهای بالای بخشنامه استقرار، قرار بر این شد این بخشنامه در مجلس مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود.

زهرا نصیری