میرزائیان از اعتبار ناچیز شهرداری ها در حوزه فرهنگی انتقاد و خاطر نشان کرد: قرار است در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان ها طرحی تدوین که پس از تصویب درصحن علنی شورای عالی شاهد افزایش اعتبارات کارهای فرهنگی شهرداری ها باشیم.

به گزارش ربیع به نقل از صاحب نیوز ، عضو شوزای عالی استان ها در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: شهرداری ها یک نهاد مردمی غیر دولتی هستند؛ شهردار براساس قانون توسط شورای اسلامی هر شهر تعیین و پس از معرفی با حکم استاندار به عنوان شهردار یک شهر انتخاب می شوند.
حسین میرزائیان افزود: هم اکنون شهرداری ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بر اساس قانون موظف به اجرای طرح های عمرانی شهر، ساخت و ساز، رسیدگی به فضای سبز، کنترل مسائل بهداشتی، نظارت برامور دفع زباله های شهری، آتش نشانی، امور آرامستان ها و گلزار شهدا و مهمتر از همه انجام کارهای فرهنگی در کنار کارهای عمرانی است.
وی با بیان اینکه در کشور ما مشکلاتی در راستای مدیریت شهری وجود دارد، تصریح کرد: ۵۰ سال از تصویب قوانین شهرداری ها می گذرد که لازم است وزارت کشور به صورت لایحه قانون را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند تا قوانین شهرداری سهل الوصول گردند.
مخبر کمیسیون فرهنگی شورای عالی گفت: در مدیریت شهری واحد که در اکثر کشورهای غربی و حتی جنوب شرقی آسیا وجود دارد شهردار مسئول مستقیم تمام ادارات خدمات رسان شهری است و تمام اختیارات حوزه آب و فاضلاب، گاز، برق، مخابرات و حتی مدارس به عهده شهردار است.
وی ابراز کرد: منابع در آمدی شهرداری ها ناشی از عوارض عمومی و اختصاصی شامل فروش تراکم، بهای خدمات و در آمد موسسات انتفاعی، در آمد از وجوه اموال شهرداری، کمک های دولت و سازمان های دولتی، کمک های اهدایی اشخاص و سازمان های خصوصی می باشند.
میرزائیان رکورد چشمگیر ساخت و ساز مسکونی و تجاری، کاهش اعتبارات دولتی به شهرداری ها که دولت می بایست براساس قانون برای شهرداری های زیر  ۲۰ هزار نفر سالانه حداقل ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت نماید و این کمک ها به نصف تقلیل یافته است، کاهش واریز درآمدهای عوارض و مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و بدهکاری به بخش خصوصی را از جمله مشکلات شهرداری ها برشمرد.

 

وی بیان کرد:  از دولتی ها می خواهیم اعتبارات عمرانی وی‍ژه به شهرداری ها اختصاص دهند و لایحه خدمات شهری را نیز جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

نائب رئیس شورای شهر بادرود در پایان از اعتبار ناچیز شهرداری ها در حوزه فرهنگی انتقاد و خاطر نشان کرد:  قرار است در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان ها طرحی تدوین که پس از تصویب درصحن علنی شورای عالی شاهد افزایش اعتبارات کارهای فرهنگی شهرداری ها باشیم.