به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، محمدفرید سپری  اظهار کرد: ماشک گیاهی یکساله از خانواده لگومینوز است که همانند سایر گیاهان این خانواده موجب اصلاح و تقویت خاک می‌شود و نیتروژن را در خاک تثبیت می‌کند.

وی تصریح کرد: ماشک به دلیل عملکرد بالا، خوش خوراکی و کیفیت بالای علوفه می‌تواند در تغذیه دام‌های منطقع موثر باشد و می‌توان از آن به عنوان بهترین گزینه در تناوب با غلات در مزارع دیم و بعد از محصولاتی مانند گندم وجود قرارداد.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: ماشک دارای ارقام متنوعی از جمله ساتیوا، مراغه و لامعی، مقاوم به سرما بوده و می‌توان از این ارقام در دیم‌زارهای استان در تناوب با غلات استفاده شوند که نقش بزرگی در توسعه کشاورزی پایدار در دیمزارهای استان خواهد بود.

سپری به اقدامات انجام گرفته در راستای توسعه کشت این گیاه در استان در سال زراعی ۹۷_۹۸ اشاره کرد و گفت: برنامه ابلاغی از سوی دفتر امور غلات و محصولات اساسی ۱۸۰ هکتار بود که با توجه به تجربیات  موفق و مثبت سال زراعی قبل کشاورزان و بازدید از پلانفرم‌های مناطق سرد و معتدل سد استان و استقبال کشاورزان از این محصول در استان تا کنون ۴۵۶ هکتار ماشک در استان کشت شده است.

به گفته  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، در راستای اجرای این سطح کشت ۴۸ تن بذرماشک در بین کشاورزان استان توزیع شده است.

سپری افزود: به صورت کشت مخلوط با جو در راستای افزایش کیفیت علوفه تولیدی و جلوگیری از خوابیدگی بوته و کشت خاص  در تناوب غلات و به صورت کم خاک‌ورزی و حتی بی‌ خاک‌ورزی است که نسبت به سال زراعی گذشته که ۱۰۰ هکتار بوده رشد ۴۵۶ درصدی داشته است.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱