به گزارش پایگاه خبری ربیع، سال ۹۸ آغاز و پایان تلخی داشت. این سال با سیل ویرانگر آغاز شد و دومینوی اتفاقات تلخ و ناگوار را رقم زد. بسیاری از مردم ایران در این سال داغدار شدند و پایان سال هم کرونا عید را به کام همه ما تلخ کرد.

البته اگر شما هم اعتقاد داشته باشید که در پایان هر شب سیاهی، سپیده دم فرا خواهد رسید پس ایمان داشته باشید که این دوران تاریک و سیاه نیز روزی که چندان دور نخواهد بود به پایان خواهد رسید.

کرونا در مقایسه با بسیاری از بلایای دیگر اتفاق وحشت آوری نیست. این ویروس مرگبار و وحشت آفرین با تمام قدرتش در مقابل چند راهکار ساده و کوچک می‌تواند از پا در بیاید.

 همانگونه که به تفضیل در این هفته‌های اخیر نوشته‌ایم ویروس کرونا برای نابودی نیاز به قطع زنجیره انتقال دارد. این ویروس در محیط بیرون از بدن انسان چند ساعتی را بیشتر زنده نمی‌ماند و حتی در بدن افراد ناقل هم بیش از دو هفته دوام نخواهد داشت. به همین دلیل هم هست که در خانه ماندن به عنوان تنها داروی درمان قطعی کرونا شناخته می‌شود.

متاسفانه در حال حاضر هر روز بیش از ۱۰۰۰ نفر در کشور ما به این ویروس مبتلا می‌شوند که از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند. متاسفانه یکی از دلایل مهم ادامه این روند نادیده گرفته شدن دستورات بهداشتی و در خانه نماندن افراد ناقل است.

بسیاری از آر افراد که از سیستم ایمنی سالمی برخوردارند حتی در صورت ابتلا به کرونا هیچ علائمی از خود بروز نمی‌دهند، همین نداشتن علامت خاص باعث می‌شود افراد به فعالیت‌های روزمره خود بدون رعایت مسائل بهداشتی و احتیاطی ادامه دهند و نتیجه این رفتار گسترش روز افزون بیماری است که متاسفانه افراد ضعیف و همچنین کادر درمانی را به کام مرگ می‌کشاند.

بسیاری از پزشکان و پرستاران به دلیل اینکه هر روز مجبورند با حجم بالایی از این ویروس و افراد مبتلا سر و کار داشته باشند، دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شوند و این ضعف در نهایت متاسفانه منجر به مرگ افرادی می‌شود که تا پای جان برای نجات ما در حال تلاش هستند.

به جز جان انسان‌ها که قطعاً مهمترین چیز است، دیگر اتفاق ناخوشایندی که با گسترش ویروس در حال رخ دادن است فرسوده شدن امکانات درمانی در کشور است. کشور ما با وجود امکانات مناسب اما به دلیل تحریم و مشکلات اقتصادی و … امکانات حدودی در حوزه بهداشت و درمان دارد و حالا همین امکانات محدود هم به دلیل حجم بالای افراد بیمار در حال فرسوده شدن است.

به این مشکلات باید مشکلاتی همچون احتکار و گران فروشی و بازار سیاه را هم اضافه کرد.

پس هر فردی که با بی مبالاتی در حال تردد در شهر و یا مسافرت است به جز به خطر انداختن جان انسان‌ها به اقتصاد کشور و زیر ساخت های بهداشت و درمان هم صدمه می زند. جرم چنین رفتارهایی در موارد عادی اعدام و یا حداقا حبس‌های طولانی مدت است اما متاسفانه شرایط فعلاً به گونه‌ای نیست که با این افراد برخورد سفت و سخت صورت بگیرد. تصویب قوانین جدید هم با توجه به تعطیلی مجلس امکان پذیر نیست البته امیدواریم بعد از بحران کرونا حتماً قوانین سفت و سختی برای حوادث این چنینی در نظر گرفته شود.

با این حال و با توجه به اینکه فعلاً داروی خاصی برای کرونا کشف نشده تنها راه چاره ماندن در خانه است. اگر همه مردم ایران همین تعطیلات نوروزی را در خانه بمانند قطعاً روند گسترش بیماری تا حد زیادی کنترل خواهد شد و شاید حتی در بسیاری از شهرها به صفر برسد. اما در خانه ماندن تنها نیز کافی نیست زیرا بسیاری از مردم با توجه به معضلات فعلی دچار مشکلات مالی شده‌اند. این مشکلات مالی شرایط سختی را برای قشر فقیر جامعه رقم زده است. در این شرایط مهربانی و همدلی می‌تواند در وهله اول برای خود ما و در وهله دوم برای دیگران تاثیرات مثبتی داشته باشد. اگر صاحب شغل هستید تا جای ممکن سعی کنید هوای کارمندان و کارکنان خود را داشته باشید. شاید مشکلات اقتصادی به شما هم ضرر رسانده باشد اما قطعاً سهم زیر دستان شما از مشکلات بیش از شما بوده است. آن‌ها مجبور بوده‌اند سهم زیادی از درآمد خود را صرف خرید مایحتاجی کنند که تا پیش از این ضرورتی برایشان نداشته است. اگر صاحب ملکی هستید نیز با بخشیدن حداقل یک ماه اجاره مستأجر خود را در این شرایط سخت یاری کنید. اگر صاحب ثروت هستید که دیگر مسئولیت شما در برابر مردم بیش از هر زمان دیگری است، کمک کردن به افراد نیازمند در این شرایط نه تنها یک اقدام خداپسندانه بلکه یک مسئولیت اجتماعی است. مسئولیتی که سلامت خود شما و عزیزانتان نیز در گرو آن است.

به غیر از اینها هرگونه کمک و یاری حتی خرید کردن برای افراد مسن و یا افراد معلول می‌تواند هر چه سریع‌تر به قطع زنجیره بیماری کمک کند.

حتی فرستادن یک پیام محبت آمیز هم در این شرایط باعث دلگرمی دیگران خواهد شد.

خواهش ما از شما این است که این عید را در خانه بمانید و مسائل بهداشتی را حتماً رعایت کنید. اخبار را حتماً از رسانه‌های معتبر خبری دنبال کنید و از درمان‌های خودسرانه جدا پرهیز کنید. اما از همه مهم‌تر لطفاً قید سفر رفتن را بزنید. سفر مهمترین راه انتقال و شیوع این بیماری بوده هست و می‌تواند اتفاقات ناگواری را رقم بزند. به امید خدا با در خانه ماندن، مهربانی و همدلی کرونا را شکست می‌دهیم.