رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان عدم تخصص و ناآگاهی را سبب برخی از راهکارهای غلط در عرصه کشاورزی دانست و گفت: کشت ذرت به جای برنج در منطقه لنجان نادرست است.

به گزارش ربیع به نقل از تسنیم ، اسفندیار امینی با اشاره به اعلام ممنوعیت کشت برنج اظهار داشت: وقتی که صحبت از کشت و کار می‌شود باید مطالبی در این راستا در نظر گرفته شود، از جمله این موضوع که در طول تاریخ پس از آزمون و خطاهای بسیاری از سوی کشاورزان دنیا، بالاخره یک طیف از محصولات که با وضعیت آب و هوا و خاک آن منطقه سازگاری داشته و به لحاظ اقتصادی و نیاز آبی با کمترین آب بیشترین برداشت را داشته، انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه کشت برنج در هر منطقه کشاورزی متفاوت است، افزود: کشت برنج دارای ویژگی‌ها و شاخصه‌های مختص به خود است و در هر منطقه‌ای به گونه‌ای خاص و متفاوت کاشت می‌شود، بنابراین نباید یک نسخه واحد در همه نقاط کشور اجرا شود و این عمل نشان دهنده عدم آگاهی و برداشت نادرست برخی از مسئولان از مسائل مربوط به حوزه کشاورزی است که منجر به اخذ تصمیمات بسیار نادرست و ضررهای جبران ناپذیری برای قشر شریف و مجرب کشاورزان شده است.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان با اشاره به نیاز آبی کشت برنج در نقاط مختلف کشور تصریح کرد: کشت برنج در منطقه لنجان با حدود ۸ هزار متر مکعب در هکتار، در خوزستان ۳۰ هزار متر مکعب در هکتار، در استان مازندران و گیلان ۵ هزار متر مکعب در هکتار و در فیروز آباد فارس حدود ۳۲ هزار متر مکعب در هکتار را در بر دارد.

وی افزود: براساس اسناد موجود در لنجان از حدود هزار و ۸۰۰ سال گذشته تا کنون کشت برنج رایج بوده که نشان دهنده شرلیط اقلیمی مناسب در این منطقه است.

امینی زراعت را زنده دانست و بیان کرد: زراعت زنده است و باید همیشه و در همه جا به تناوب زراعی توجه شود، یعنی در الگوی کشت ما باید کشت یک ساله و چند ساله، باریک برگ و پهن برگ، کشت گرما دوست و سرما دوست و سایر موارد مد نظر باشد زیرا اگر فقط به یک کشت خاص اصرار ورزیده شود راندمان کار پایین می‌آید.

وی عدم تخصص و ناآگاهی برخی از مسئولان را سبب برخی از راهکارهای غلط در عرصه کشاورزی دانست و گفت: کشاورزان با وجود تجربه چند ۱۰ ساله در زمینه مسائل کشاورزی متخصص و کارشناس بوده و بهتر از هر کارشناسی می‌دانند که در چه زمانی چه محصولی باید کشت شود و برخی از مسئولان ناآگاه و بدون تخصص مسائلی را مطرح می‌کنند تا آب به فروش برسد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه کشت ذرت در لنجانات به عنوان محصول جایگزین نادرست است، خاطرنشان کرد: جایگزینی ذرت به عنوان محصول جایگزین برنج در لنجانات غلط بوده زیرا این محصول نیاز به آب بیشتری نسبت به برنج دارد در صورتی که هدف از جایگزینی کاهش مصرف آب است و چون در لنجانات زمین کوبیده شده آب نفوذ نمی‌کند و مازاد آب داخل رودخانه می‌رود.

وی مردم را دارای حق‌آبه دانست و اظهار داشت: مردم حق‌آبه‌ای دارند که در دست وزارت نیرو بوده و باید به آن‌ها داده شود زیرا کشاورزان بر اساس تجربه از مضرات کم آبی و حتی آب زیاد برای محصولات مطلع هستند.

امینی گفت: از ۲۱ هزار هکتار کشت برنج در لنجانات حدود ۴ هزار هکتار باقی مانده است که سبب فروش اراضی، تبدیل اراضی به کاربری‌های دیگر شده و راهکار این معضلات در این است که وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو همچون رویکرد ۳۵ سال گذشته از صدور پروانه، حفر چاه آب و تخصیص آب از رودخانه‌ها خودداری کنند.