به گزارش پایگاه خبری ربیع، شیرین طغیانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی اصفهان، اظهار کرد: حدود ۴۶ کیلومتر از ۷۶ کیلومتر رینگ حفاظتی در شهر اصفهان و بخش دیگر آن در شهرهای اطراف مثل خمینی‌شهر، دولت آباد، درچه، شهر ابریشم و چند شهر دیگر قرار دارد و امیدوار هستیم استاندار اصفهان بتواند شهرهای دیگر را برای همکاری جهت اجرای این طرح مجاب کند.

وی افزود: باتوجه به اینکه بخش اعظم این پروژه در شهر اصفهان قرار دارد توقع این است که بتواند مشکلات ترافیکی را در شهر کاهش دهد.

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به این پرسش که شهرداری های شهرهای کوچک و اقماری اصفهان که در حلقه ترافیکی قرار دارند، توان مالی لازم جهت حمایت از این طرح عظیم را ندارد و چه راهکاری باید برای حل این مشکل اتخاذ کرد، گفت: شهرداری اصفهان باید از ظرفیت های خود در استانداری استفاده کند و در مورد شهرهای مذکور باید از منابع مشخص جهت اجرای این پروژه تامین شوند چرا که ممکن است توان مالی اجرای رینگ را نداشته باشند و یا این مسئله برایشان در اولویت نباشد.

وی ادامه داد: تصور این است که شروع باقدرت این پروژه در شهر اصفهان شهر های تحت تاثیر را به فکر می ­اندازد که برای توسعه خود از این پروژه حمایت کنند.

طغیانی تصریح کرد: در شرایطی که منابع مالی شهرداری اصفهان اندک است، حرکت به سمت پروژه این چنینی که شاید در دوره کوتاه مدت افتتاح نشود و اثرات آن بلند مدت است، یک حرکت رو به جلو و بدون رعایت مبانی محافظه کارانه است. چرا که می ­شد هزینه این پروژه را در پروژه‌های خرد سطح شهر پخش کرد و به طور مرتب شاهد اجرای پروژه های کوچک و زود بازده اما کم ثمر باشیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: البته این به معنای غفلت از سطح شهر نیست، اما حرکت به سمت پروژه رینگ چهارم، حرکتی با در نظر گرفتن منافع بلند مدت و پایدار است.

وی در پاسخ به این سئوال که چقدر این احتمال وجود دارد که رینگ حفاظتی به توسعه افقی شهر منجر شود گفت: همان طور که از اسم رینگ حفاظتی مشخص است، هدف آن جلوگیری از توسعه افقی شهر است. برخورد با اینکه عده­ای بخواهند در اطراف رینگ حفاظتی ساخت و ساز مسکونی و تجاری انجام دهند، وظیفه مدیریت شهری است که قاطع باشد و جلوی این کار را بگیرد. اما با رویکردی من در شهر اصفهان ­می­بینم، بعید می ­­دانم چنین مسئله ه­ای رخ دهد.