به گزارش پایگاه خبری ربیع،وب‌سایت iFixit‌ در بررسی جدید خود دست به کالبدشکافی P20 Pro به عنوان قدرتمندترین و مدرن‌ترین پرچمدار هواوی زده است. در گزارش خروجی این کالبدشکافی، نکات قابل توجهی در خصوص این محصول منتشر شده است.

P20 Pro به عنوان جدیدترین پرچمدار شرکت هواوی در حالی آماده ورود به بازار می‌شود که وب‌سایت iFixit طبق روندی که پیش از این برای دیگر گوشی‌های هوشمند مدرن هم شاهد بوده‌ایم، دست به کالبدشکافی این محصول زده است. کالبدشکافی که اگرچه خروجی‌های روتینی را به همراه داشته است اما با چندین و چند نکته جذاب یا بهتر است بگوییم سورپرایز همراه شده است. به عنوان نمونه، کالبدشکافی متخصصان این سایت حکایت از آن دارد که این گوشی هوشمند از تعداد لرزش‌گیرهای اپتیکالی بیشتر از آنچه تصور می‌شد بهره‌ می‌برد.

به طور دقیق‌تر، هواوی اعلام کرده بود تنها لنز تله فوتو در دوربین ۸ مگاپیکسلی این گوشی هوشمند، از میان سه دوربین این پرچمدار به لرزش‌گیر اپتیکال سخت‌افزاری مجهز شده است. این در حالی است که کالبدشکافی پی ۲۰ پرو حکایت از آن دارد که هر سه لنز این محصول از لرزش‌گیر سخت‌افزاری بهره‌مند شده‌اند. موضوعی که دروغی جذاب از سوی هواوی به شمار می‌آید تا کاربران این محصول، امکان ثبت عکس‌هایی با کیفیت بالاتر از آنچه تصور می‌شد را در نور محیطی محدود داشته باشند. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید هواوی به چه دلیل در ارائه توضیحات کامل در خصوص دوربین پی ۲۰ پرو که اتفاقاً یکی از المان‌های کلیدی تضمین‌کننده فروش این محصول خواهد بود اینگونه عمل کرده است؟!

یکی از دلایل این امر می‌تواند آن باشد که هواوی تمرکز خود را روی بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری مختلفی گذاشته که توانسته‌اند کیفیت دوربین پی ۲۰ پرو را بهبود بخشیده و عملاً استفاده از لرزش‌گیر اپتیکال را غیر ضروری یا با تاثیر کم‌تر، پیش روی کاربران قرار می‌دهند. به عنوان مثال، می‌توان به قابلیت AI Image Stabilization یا قابلیت کاهش اثرات لرزش با استفاده از هوش مصنوعی اشاره کرد. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید پی ۲۰ پرو با بهره‌مندی از ترکیب سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در بحث کاهش و رفع لرزش در هنگام استفاده از دوربین، چه عملکردی خواهد داشت.

نکته دیگری که در گزارش iFixit به چشم می‌خورد آن است که تعمیر پی ۲۰ پرو هواوی، روندی دشوار، هم‌پای آنچه در خصوص پرچمدارهای جدید سامسونگ یعنی گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس شاهد بودیم خواهد داشت. در کالبدشکافی iFixit از نظر میزان تعمیر پذیری، امتیاز ۴ از ۱۰ به Huawei P20 Pro اختصاص یافته است. این در حالی است که امتیاز ۱۰، ساده‌ترین روند را برای تعمیر به همراه دارد. در این مجموعه بررسی‌ها، iPhone X اپل موفق شده بود امتیاز ۶ از ۱۰ را به ثبت برساند. پرچمدارهای جدید سامسونگ یعنی Galaxy S9 و Galaxy S9 Plus‌ پیش از این موفق شده بودند امتیاز ۴ از ۱۰ را به ثبت برسانند.

preview

در این سیستم امتیازدهی، سختی و آسانی تعمیر و جایگزینی مولفه‌های سخت‌افزاری مختلف و باتری، در کنار المان‌هایی نظیر احتمال شکسته شدن بدنه و شیشه در زمان تعمیر، نتیجه نهایی را رقم می‌زند.

در خصوص P20 Pro، متخصصان iFixit معتقدند اکثر مولفه‌ها، ماژولار بوده و امکان جایگزینی ساده و مستقل آن‌ها بدون ایجاد مزاحمت برای مولفه‌های دیگر وجود دارد. علاوه بر این، امکان جایگزینی و تعویض باتری هم وجود دارد اما این روند به صرف زمان و دقت عمل نیاز خواهد داشت. در کالبدشکافی پی ۲۰ پرو به این نکته هم اشاره شده که احتمال شکسته شدن شیشه جلو و پشتی در فرایند تعمیر وجود دارد. جایگزین کردن صفحه‌نمایش نیز به عبور از دو لایه چسبی نیاز خواهد داشت.

preview

هواوی در حالی از پی ۲۰ و پی ۲۰ پرو به عنوان پرچمدارهای جدید خود در بازار گوشی‌های هوشمند رونمایی کرده که بسیاری معتقدند P20 Pro استانداردهای جدیدی را در حوزه عکس‌برداری با استفاده از گوشی‌های هوشمند وضع کرده است. این محصول از قابلیت فیلم‌برداری تصویر آهسته، مشابه با آنچه پیش از این در گلکسی اس ۹ پرچمدار سامسونگ و البته پرچمدار سونی شاهد بودیم نیز بهره‌مند شده است. بزرگنمایی چند برابری در کنار پشتیبانی از رزولوشن بالا نیز از جمله مواردی است که در بخش مولفه‌های دوربین هواوی پی ۲۰ پرو می‌تواند روی عملکرد مورد نظر کاربران، تاثیرات مثبتی را ایفا کند. پشتیبانی از امکان عکس‌برداری با سنسور مونوکروم برای دست‌یابی به خروجی‌های سیاه و سفید جذاب از دیگر مواردی است که در پی ۲۰ پرو پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت.