غلامرضا نیک سرشت با بیان اینکه وزارت نیرو جلب مشارکت مردم و ذی‌نفعان در مدیریت بهینه آب را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار داشت: دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از یک سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و برای جلب مشارکت مردم و کشاورزان بسترسازی شده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه جلب مشارکت مردم در مدیریت آب‌های سطحی و زیرزمینی با همکاری استانداری اصفهان، افزود: این کارگروه در راستای احیای زاینده رود تشکیل شده و اعضای آن آب منطقه‌ای اصفهان، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، تعاونی‌های تولیدی روستایی، خود کشاورزان و ادارات متولی آب و خاک هستند.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ابراز داشت: راهکارهایی که اعضا در جلسات کارگروه پیشنهاد می‌کنند، تحلیل و بررسی می‌شود و اگر قابل اجرا باشد عملیاتی می‌شود.

نیک سرشت با بیان اینکه در نظر داریم گام به گام مراحل توزیع، نگهداری از شبکه و بهره برداری از شبکه‌های آب به مردم و بهره برداران سپرده شود، خاطرنشان کرد: کشاورزان باور دارند که خودشان بهتر می‌توانند توزیع آب را مدیریت کنند و از این رو با آنان جلسات متعددی در زمینه مدیریت بهینه آب تشکیل شده و راهکارهایی که این دوستان پیشنهاد می‌کنند، تحلیل و عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به لزوم مشارکت محیط‌زیست در این کارگروه خاطرنشان کرد: محیط‌زیست یکی از ستون‌های اصلی مباحث مشارکت‌های مردمی شناخته می‌شود و بی تردید حضورآنها در این کارگروه پیگیری خواهد شد.

نیک سرشت ابراز داشت: برای حل مشکلات مردم و مدیریت منابع آب باید به سمت و سویی حرکت کنیم که مردم در کنار ما باشند و اگر مردم را در کنار خود داشته باشیم در آینده بسیاری از تنش‌های اجتماعی به مراتب کاهش می‌یابد.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: این دفتر در نظر دارد طرح‌های زودبازده را که در مدیریت آب می‌تواند مؤثر بوده و توسط خود مردم قابل اجرا باشد، احصا و بررسی کرده و با مشارکت مردم عملیاتی کند تا از منافع اقتصادی و اجتماعی آن بهره‌مند شوند.‌

حمایت از طرح‌های مردمی زودبازده در مدیریت بهینه آب

نیک سرشت خاطرنشان کرد: حتی اگر مردم و کشاورزان خودشان طرح‌هایی داشته باشند که باعث ایجاد بهره وری در حوزه مدیریت آب شود به شرکت آب منطقه‌ای اعلام کنند، به عنوان سرمایه گذار طرح را بررسی و به بانک معرفی می‌کنیم که برای عملیاتی کردن طرح از تسهیلات بانکی استفاده کنند و خود ذی نفع باشند؛ این یکی از مباحث دفتر مشارکت‌هاست.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های مشارکت مردمی در منابع آب زیرزمینی این است که در آینده، حفاظت و نگهداری و استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی پس از آموزش و تعیین امکان میزان استحصال آب به خود کشاورزان سپرده شود تا خودشان مدیریت کنند.

نیک سرشت افزود: این در حالی است که اکنون حاکمیت برای نظارت و گشت و بازرسی و جلوگیری از اضافه برداشت‌ها باید هزینه کند اما اگر موضوع حفاظت و مدیریت آب به خود بهره‌برداران واگذار شود، ناخودآگاه مدیریت بسیار صحیح‌تری انجام شود.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: با پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی در هرمز آباد سمیرم به صورت پایلوت (آزمایشی) مشارکت مردم در مدیریت منابع آب زیرزمینی در آینده اجرا خواهد شد و چاه‌های کشاورزی به شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و کشاورزان برای استفاده تحویل و مدیریت خواهد شد.

نیک سرشت خاطرنشان کرد: اگر نتیجه طرح مشارکت آب بران در مدیریت بهینه آب زیرزمینی در سمیرم و دشت مهیار مثبت بود تا چهار سال آینده طرح را در همه شبکه‌ها از بهره‌برداران توزیع حفاظت و نگهداری سراسر استان تسری خواهیم داد.

وی با بیان اینکه شبکه رودشتین در شرق اصفهان به عنوان شبکه آب‌های سطحی در مشارکت ذی نفعان عملیاتی می‌شود، ابراز داشت: در این طرح نیز مشاوران ما برای آموزش و فرهنگسازی بین تک تک کشاورزان منطقه حضور مستمر خواهند داشت تا پس از جلب مشارکت، شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی و تشکل آب بران تشکیل شود.

 مسئله آب به گفتمان اجتماعی تبدیل شود

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، با بیان اینکه رسانه‌ها در شکل گیری افکار عمومی و افزایش سطح مشارکت عمومی در پیرامون مسائل آب بسیار اثر گذار هستند، اضافه کرد: طبق تعالیم دینی فرد مسلمان یک انسان اجتماعی است و مشارکت در عمل اجتماعی نه تنها یک حق که تکلیفی عقلایی و شرعی است.

وی افزود: باعنایت به اینکه آب یک مقوله صرف فنی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی است از این رو اعتقاد داریم موضوع آب باید به یک گفتمان اجتماعی در راستای مدیریت شایسته‌تر تبدیل شود.