به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از راشا تودی، یکی از مشاوران ارشد دولت چین گفت پکن قصد دارد تا جای ممکن از یوان در طرح کمربند و جاده خود استفاده کند تا کاربرد آن به عنوان یک ارز ذخیره تقویت شود.

 به گفته شهردار سابق چونگ کینگ، سهم یوان از پرداخت های جهانی بسیار محدود است و تنها ۲ درصد از ذخایر جهانی و ۱.۷۶ درصد از پرداخت‌های بین مرزی را تا پایان ژوئن به خود اختصاص داده است. وی گفت:« این رقم متناسب با موقعیت کشور ما به عنوان بزرگترین کشور تجارت خارجی نیست».

 وی افزود چین باید تلاش هایش را برای افزایش کاربرد یوان در کشورهایی که برای طرح بزرگ زیرساختی کمربند و جاده ثبت نام کرده اند افزایش دهد. او با این توضیح که یوان باید هرچه بیشتر در نقل و انتقال‌های پولی و ذخایر جهانی مورد استفاده قرار گیرد گفت:« بین المللی شدن یوان باید تسریع شود».

 طرح کمربند و جاده هفت سال پیش توسط رئیس جمهور چین معرفی شد. پکن از آن زمان حدود ۲۰۰ سند همکاری با ۱۶۷ کشور و سازمان بین المللی امضا کرده است.

هدف از این طرح چند تریلیون دلاری تقویت ارتباط و همکاری بین آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین است. متخصصان می گویند این طرح، تجارت جهانی را به طرز قابل توجهی افزایش میدهد و هزینه های تجارت برای کشورهای مشمول را نصف می‌کند.

 انتهای پیام