مسائل بانکی و مالی و احداث بی رویه کارخانجات تولید کاشی و سرامیک و تولید بدون در نظر گرفتن نیاز بازار را می توان از مهمترین دلایل رکود در این بازار دانست.

به گزارش ربیع به نقل از صاحب نیوز، چند صباحی است صنعت کاشی و سرامیک کشور بیمار است و این رکود گریبانگیر کارخانجات کاشی و سرامیک اصفهان هم شده است.

مسائل بانکی و مالی و احداث بی رویه کارخانجات تولید کاشی و سرامیک و تولید بدون در نظر گرفتن نیاز بازار را می توان از مهمترین دلایل رکود در این بازار دانست.

تولید کننده باید تسهیلاتش را با نرخ سود بالا پرداخت کند و در عین حال محصولش فروش نرود.

حال سرمایه ثابتش را هم که در نظر بگیریم رقم بسیار بالایی صرف ضرر و زیان تولید کننده می شود.

عدم وجود شناخت از کشورهای همسایه و بازارهای هدف صادراتی و نبود بسترها و زیرساخت‌های لازم در گمرکات و همچنین ضعف امکانات حمل و نقل ریلی و جاده‌ای و دریایی هم مانع بزرگی برای خروج مازاد تولید محصول از کارخانجات از طریق صادرات خواند.

از سویی یکی از عوامل بحران در صنعت کاشی و سرامیک کشور را می‌توان در رکود ساخت و سازها، تولید مازاد بر مصرف و عدم کشش بازار داخلی و موانع و مشکلات در حوزه صادرات دانست.

این سه عامل بالا را می توان سه ضلع بیماری رکود در صنعت کاشی و سرامیک دانست.

با گشت و گذاری در بازار این صنف و پرس و جو از تعداد کارخانجات فعال کاشی و سرامیک متوجه شدیم در استان چیزی حدود ۲۰ کارخانه وجود دارد و از این تعداد حدود پنچ کارخانه حالت تعطیل داشتند و کسی هم پاسخگوی تعطیلیشان نبود.

از چند کارخانه ای که در شهر اصفهان فعال بودند تنها موفق به گفتگو با مدیر دو کارخانه شدیم.

مدیر کارخانه اول، مشکلات و معضلات را ناشی از رکود در بازار ساخت و ساز می داند و می گوید: «کارگری که ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان دریافت می کند و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد قطعا نمی تواند نسبت به ساخت و ساز مسکن اقدام کند.»

متأسفانه در زمان حاضر، تولیدکنندگان داخلی به جای تلاش و برنامه‌ریزی برای آینده این صنعت سعی می‌کنند در مقابل تغییرات مقاومت کنند.

در حالی که باید قبول کرد شرایط طلایی گذشته این صنعت سپری شده است و امکان بازگشتی نیز وجود ندارد؛ بلکه باید با تلاش، جدیت، برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح از فرصت‌های جدید به خوبی استفاده کرد و برای توسعه صادرات این صنعت تلاش کرد تا صدمات ناشی از شرایط جدید به حداقل برسد.

معادن خاک و مواد اولیه را می توان بخش دیگری از این پازل دانست. معادن خاک و مواد اولیه‌ای که در کشور وجود دارد، بصورت فله‌ای و غیرفرآوری شده، بدست تولیدکنندگان می‌رسد که باعث پایین آمدن کیفیت و افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده محصولات کاشی و سرامیک می‌شود. حمل و نقل در مواد اولیه را هم می توان دلیل دیگری بر افزایش قیمتها دانست که بصورت غیر مستقیم بر فروش محصولات تاثیر می گذارد.

علی حمید پور هم در این گفتگو تصریح کرد: خاک و مواد اولیه را هر کیلوگرم ۳۰ تومان خریداری می کنیم و ۵۰ تومان هزینه انتقال به اصفهان را می دهیم، از طرفی در یزد خاک را ۲۰ تومان می خریم ولی بازای هر کیلو ۳۱ تومان کرایه انتقال می دهیم.

صدور موافقت اصولی‌های بی‌رویه هم باعث افزایش تعداد کارخانجات تولیدی، ایجاد رقابت ناسالم و در نهایت کاهش کیفیت محصولات کاشی و سرامیک خواهد شد.

بعنوان مثال برخی تولیدکنندگان برای کاهش قیمت تمام‌شده ی محصولات، از لعاب نامرغوب استفاده می‌کنند که در تولید آنها از مواد واسطه‌ای به اندازه کافی نشده است. یا اینکه درصد مواد گرانقیمت را کاهش می‌دهند تا با کاهش قیمت بتوانند خود را در بازار جای دهند؛ غافل از اینکه این عمل باعث کاهش کیفیت محصولات کاشی و سرامیک و بروز معضل جدی در این صنعت می‌شود.

مدیر عامل کارخانه کاوه نجف آباد در گفتگو با خبرنگار ما استفاده از مواد نامرغوب در تولید کاشی های خود را رد کرد و گفت: همین امر باعث شده است که فروش ما نسبت به سایر همکاران در وضعیت بهتری قرار داشته باشد.

حال وضعیت بازار کاشی به گونه ای شده که همه کارخانه ها انبار بزرگی از محصولات تولید شده خود دارند و منتظر  رسیدن مشتری هستند.

مدیرعامل کاشی کاوه می گوید: حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار متر مربع محصول دپو شده در انبارهای کارخانه ذخیره شده و دیگر جایی برای محصول جدید تر داریم.

حال با این شرایط مسئولان و همچنین تولید کنندگان باید فکری به حال این صنعت در حال اغما کنند. تولید کننده با تغییر در روش تولیدش و مسئولان با تسهیل شرایط صادرات این محصولات و ارائه تسهیلات بانکی با بهره پایین برای چرخش چرخ این صنعت را در امور قرار دهند.