نجمه کریمیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، بازار خودرو طی سال های اخیر با موج افزایش قیمت همراه بوده است.این در حالی است که در نیمه دوم سال جاری نیز با شیب فزاینده به سمت قیمت های نجومی در حرکت است و این بازار هر روز قیمت  های جدید ی را به خود میبیند.به طوریکه پژو ۴۰۵ نیم میلیاردی شد و برخی از خودروهای پر طرفدار به یک میلیارد تومان رسید.

همزمان با افزایش قیمت ارز بسیاری از بازارهای دیگر همچون خودرو و مسکن نیز تحت تاثیر افزایش قیمت دلار قرار گرفته و با قیمت های سرسام آور خود نمایی می کند.اگر تا چند وقت پیش یک نفر می توانست با اندک پس اندازی صاحب یک خودرو شود اما در حال حاضر این مسئله آرزویی بیش نیست و برای بسیاری از مردم خرید خودرو به یک دغدغه تبدیل شده و دست نیافتنی است.البته در میان شاید بتوان در بازار خودروهای دست دوم خودرویی پیدا کرد که آنهم با گرانی لوازم یدکی خودرو و تعمیرات بار سنگینی را به دوش خریدار تحمیل می کند.

اما این سوال مطرح است که چرا بازار خودرو به اینجا رسید؟چرا کسی پاسخگوی وضعیت بازار خودرو نیست؟

چرا باید برای خودروهای بی کیفیت این همه هزینه پرداخت کرد؟و چندین سوال دیگر که برای شنیدن آن نه گوش شنوایی وجود دارد و نه پاسخی… در این میان تنها کسانی قربانی وضع کنونی این بازار هستند که دیگر توانایی خریداری خودرو را ندارند و اگر ماه ها پس انداز داشته باشند بعد از مدت های طولانی بتوانند خودرویی همچون پراید را خریداری کنند.

بسیاری از کارشناسان دلیل آشفتگی و افزایش قیمت خودرو ها را افزایش نرخ ارز می دانند.از طرفی با توجه به عرضه محدود خودرو توسط خودروسازان،بازار توانایی پاسخگویی به نیازهای خریداران را نداشته و در این میان با انبوهی از متقاضیان روبرو است. بر این اساس خودرو با افزایش قیمت روبرو می شود. با توجه به بازار کنونی خودرو لااقل مسئولان مربوطه بایستی پاسخگوی بازار خودرو باشند و دلایل قیمت های نجومی خودرو ها را برای مردم توضیح دهند چرا که اگر وضعیت بازار تشریح شود بسیاری از مسائل حل خواهد شد. اما آنچه که مشاهده می کنیم سکوت مسئولان و عدم پاسخگویی آن ها است.

گرچه طی روزهای اخیر با کاهش نرخ دلار قیمت بسیاری از خودروهای پر طرفدار کاهش یافته اما این کاهش قیمت آنقدر ناچیز است که نمی تواند گره ای از این بازار را باز کند.

البته پیش از این اعلام شده بود که پیش فروش ۵۰۰ هزار خودرو آغاز می شود و سبب به آرامش رسیدن بازار خواهد شد که طبق بررسی های صورت گرفته این طرح به کا رفته و خبری از آن نیست.

از سوی دیگر برخی خبرها حاکی از آن است که خودروی کارخانه ای با تغییر قیمت همراه است که همین امر شوک جدیدی به بازار خودرو وارد خواهد کرد.نکته مهم این است که مسئولان نباید بیش از این بازار خودرو را با اینگونه تصمیمات متشنج کنند.

حال باید دید با تصمیمات جدید خودرویی و کاهش نرخ ارز بازار خودرو به کدام سمت هدایت خواهد شد و دلالان چه خوابی برای این بازار دیده اند.

نجمه کریمیان