پایگاه خبری ربیع/

آزمون بزرگ، پر اهمیت و سرنوشت ساز در راه است آزمونی که نتیجه آن یک دوره چهارساله اداره کشور را در پی دارد، از یکطرف انتخابات شوراها که از روستا تا کلانترین شهرها را در بر می گیرد و قرار است ۴سال برگزیدگان، امور ریز و درشت مردم را سامان بخشند از طرفی انتخابات ریاست جمهوری در پیش است که منتخب آن دومین شخصیت سیاسی کشور خواهد بود و باید مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور را ساماندهی کند و کشور را از شرایط سخت معیشت و اقتصاد نجات دهد و گره های زندگی مردم را باز کند. اکنون افرادی هر چند تقریبا زودتر از موعد، اعلام آمادگی برای حضور نموده اند و در آینده ای نزدیک اعلام این حضور بیشتر و بیشتر خواهد شد در عین حال گروههای سیاسی در حال رایزنی و گفت و شنود برای حضور افراد شاخصشان هستند.رقابت ها برای معرفی آغاز می شود و این نکته مهم انتخابات است. اما رقابت ساختار و آداب خود را دارد که باید همه نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنان خود را به رعایت آن ملزم کنند تا کار درست پیش رود و وحدت جامعه را دچار خدشه نکند؟ این را هر کاندیدا قبل از ثبت نام باید مورد توجه قرار دهد و بر آن اراده کند و در عمل نیز متوجه باشد.

رقابت انتخابات وقتی ارزشمند است که رقابتی سالم باشد. رقابتی که حکایت از سلامت فکر و اندیشه و عمل دارد، رقابتی که هدف وسیله را توجیه نمی کند بلکه ابزار و وسائل آن به قداست هدفی است که انتخاب شده است رسیدن به کرسی خدمتگزاری و دویدن برای مردم، دویدن برای تعالی شرایط ملت در ابعاد مختلف، به تعبیر رهبر معظم انقلاب «رقابت سالم این است که همه خوب بازی کنند، همه خوب حرکت کنند.» حاصل این بازی خوب همه بازیگران، شکل‌گیری انتخاباتی عادلانه و اخلاقی خواهد بود. کسب رأی هرچند رمز موفقیت در انتخابات است، اما این رأی باید یک رأی حلال باشد. رأی حلال رأیی است که با رعایت اصول شرعی و اخلاقی کسب شده باشد. نامزدهای انتخاباتی به جای توهین، تخریب و دروغ‌پردازی علیه رقیب سیاسی خود باید تلاش کنند

 از طریق شرح و ارائه برنامه‌های خود برای نقش‌آفرینی در کشور کار را به پیش ببرند.در واقع هر نامزد باید برای اثبات توانایی های خود تلاش کند، خود را درست معرفی کند و از اظهار نظر در مورد سایر نامزدها خودداری نماید!

مواجهه صادقانه با رأی‌دهندگان یکی از ضرورت‌های اصلی سلامت رقابت‌های انتخاباتی است که باید به آن پایبند بود. دادن وعده‌های غیرعملی یکی از معضلاتی است که در بازار رقابت‌های انتخاباتی زمینه غیراخلاقی شدن فضا را فراهم می‌کند که باید از آن پرهیز کرد.طرف می گوید ما می توانیم کوچه ها را با طلا سنگ فرش کنیم؟! عجیب است اینگونه شعار ها جز فریب چیز دیگری نیست! رأی‌دهندگان نیز باید هوشمند باشند و فریب وعده‌های توخالی نامزدها را نخورند. دستگاه‌های نظارتی نیز باید با چنین رویکردهایی به مثابه تخلفات انتخاباتی برخورد کنند.

هزینه‌های میلیاردی تبلیغاتی برای رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری نیز شیوه غیرعادلانه و ناصوابی است که چهره رقابت سالم انتخاباتی را مخدوش خواهد کرد.البته با قانون فعلی اگر درست جاری شود فرصت استفاده از پولهای کثیف و بادآورده را محدود خواهد کرد. بدون شک کسی که با همه وجود وام‌دار دیگران است، از فردای شروع بکار نیز باید همه توان خود را صرف بازپرداخت بدهی‌های خود کند و از وظایف ذاتی و اصلی تنظیم امور کشور که خدمت به مردم است بازخواهد ماند.هیچ سرمایه داری بدون چشمداشت کمک مالی به کاندیداها نخواهد داشت مگر اینکه چند ده برابر آن بتواند بعد از انتخاب شخص بهره برداری نماید.

هرچند به نظر می‌رسد خرید رأی با وعده‌های دم‌دستی، پرداخت پول و… روش منسوخی باشد و دیگر نباید فریب آن را خورد، اما همچنان وجود دارد؛ برخی شام و ناهار می دهند و برخی هدیه در محلات توزیع می کنند و برخی نوع دیگر! اینها روشهای نا پسندی است که بعضا در انتخابات مخصوصا شوراها و.. بوده است. اما بدون شک هوشیاری مردم همه نقشه‌های فریب را نقش بر آب خواهد کرد و مردم با بصیرت و شناخت انسانهای خدوم، ساده زیست و توانمند و جوان را برای هر دو جایگاه انتخاب خواهند کرد.

یکی از ملاکها و معیارهای انتخاب افراد توجه به کارآمدی آنان در جایگاه رفیع ریاست جمهوری و شورا است، کارآمدسازی نظام جمهوری اسلامی را می‌توان مهمترین دستاورد انتخابات دانست. انتخاباتی که در آن رای دهندگان با آگاهی کامل و مبتنی بر فهم صحیحی از شرایط و نیازها و اولویت‌های کشور، به نامزدی رای دهند که شایسته ترین افراد برای تصدی قدرت در قوه مجریه و شوراها باشند. لذا بنظر می‌رسد به جای توجه به مولفه‌های فرعی و بزرگنمایی برخی شاخصه‌های ثانوی و برای تعیین دولتی که در دهه پنجم انقلاب اسلامی با وجود مشکلات متعدد و دشمنی های فراوان، راه دشواری را در پیش رو دارد، بیش از پیش به تشکیل دولتی کارآمد با حضور رئیس جمهور و همکارانی باتجربه، جوان، بانشاط، جهادی و کارآمد نیازمندیم و باید مراقب بود با شعار زدگی، کسی را به پاستور نفرستیم که از توانایی لازم برای انجام امور اداره کشور در حد کافی برخوردار نباشد. انتخابات را باید تجلی تأثیرگذاری مردم در سرنوشت اجتماعی دانست چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «انتخابات جلوه‌ بسیار زیبا و جذاب مشارکت عمومی است؛ مؤثرترین وسیله برای این است که هر فردی بتواند آرمان‌ها و خواست‌ها و مطلوب خود را در قالب اجرایی قرار دهد و آن را به تحقق نزدیک کند. اگر کسی را طبق آرمان‌ها و آرزوهای خودتان انتخاب کردید، این امکان که آن آرزوها تحقق پیدا کند، به واقعیت نزدیک می‌شود. کسی که فکر می‌کنید برای تحقق خواست‌ها و آرزوها و گشودن گره‌های مهمی که برای شما در زندگی مطرح است، مناسب و شایسته است، وقتی او را انتخاب کردید، در واقع بلندترین قدم را برداشته‌اید، برای اینکه این مشکلات از بین برود.» (۱۱/۲/۱۳۸۴)