به گزارش پایگاه خبری ربیع، شهادت مظلومانه حضرت سیدالشهدا(ع) مکتبى را براى آزادگان جهان بنا نهاد که مسئلۀ مرگ و شهادت را امرى ساده، بلکه افتخارآمیزکرده است؛ زیرا قیام عاشورا علاوه بر آنکه به احیاى دین خدا کمک کرد و موجب رشد و شکوفایى درخت اسلام شد به نوبه خود باعث بیدارى امت اسلامى گشت و روح شهادت‏‌طلبى و شجاعت را در میان مسلمانان دمید و درس فداکارى و ایثار را به بشر آموخت و دستگاه خلافت اموى را با خطرات جدى روبه‌رو ساخت و سبب قیام‏‌ها و نهضت‏‌هاى خونینى شد که در کوتاه‌مدت به سقوط خلافت آل ابوسفیان و در درازمدت به برچیده شدن خلافت بنى‏ امیه انجامید و در این قیام‌ها بیش از ۱۴۰۰سال در تاریخ، نقش‌آفرین بوده است.

باید اذعان نمود یزیدیان که پس از حادثه عاشورا از پیروزى خیالى خود سرمست و مغرور بودند، گمان داشتند با کشتن امام حسین (ع) و اسارت خانواده او، به پیروزى بزرگى نایل شده‌‏اند و آخرین نقطه مقاومت را در خاندان پیامبر در هم کوبیدند. براى آنکه پیروزى خیالىِ خود را به رخ همگان بکشانند و مستى و سرور خود را تکمیل کنند، به اقدامات نابخردانه و جاهلانه‏‌اى دست زدند که شادمانى زودگذر آنان را به مصیبت و ماتم دائمى تبدیل کرد.

آذین‏‌بندى شهرهایى چون کوفه و دمشق، برپا کردن مجالس سرور و شادى، توأم با رقص و شراب و پایکوبى، به زنجیر بستن نوادگان پیامبر (ص) و گرداندن آنان در میان مردم در هیئت اسیران جنگى، تازیانه زدن به اطفال بى‏‌گناه، بر سر نیزه کردن سرهاى شهیدان سرفراز کربلا و زدن چوب خیزران بر لب و دندان امام و … از جمله کارهایى ‏بود که به منظور تحقیر اسیران و زهر چشم گرفتن از دیگران، از بنى ‏امیه بروز کرد. لیکن شهادت امام حسین (ع) و یاران پاکبازش، به احیاى مکتب محمدى (ص) کمک کرد و خون پاک اباعبدالله (ع) درخت اسلام را آبیارى نمود و به رشد و بالندگى امت اسلامى و بیدارى مسلمانان انجامید.

بی شک هر چند به ظاهر، نبرد نا برابر کربلا در عاشوراى سال ۶۱ هجرى به نفع جبهه باطل به پایان رسید؛ لیکن خون سرخ امام حسین(ع) مکتبى را براى مسلمانان، بلکه همه آزادگان جهان بنا نهاد، که تا همیشه تاریخ باقى است و به عنوان سرمشق حق‏طلبان عالم و بسیارى از رهبران آزادى‏خواه در پیشبرد نهضت و قیام خویش مورد توجه قرار گرفت که تبلور آن را می‌توان در پیروزى ملت ایران در برچیدن بساط ظلم و بیدادگرىِ نظام استبدادى ۲۵۰۰ ساله و حماسه‌‏هاى غرورآفرین هشت سال دفاع مقدس در جبهه‏‌هاى نبرد حق علیه باطل و مجاهدت‏هاى جوانان جان بر کف و رشید حزب‌الله جنوب لبنان در مقابله با رژیم سفاک و تا بُن دندان مسلح صهیونیستى مشاهده نمود.

بدیهی است پس از شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و تشدید قیام‌ها و نهضت‏‌هاى خونین علیه بنی امیه که به خونخواهى امام حسین (ع) صورت پذیرفت، نقاب از چهره دروغ‏گویان اموى افتاد و نامشروع بودن سلطنت آنان به اثبات رسید، به نحوی که حتى عباسیان که آخرین ضربه را بر آل ابوسفیان وارد آورده بودند در پناه شعار خونخواهى امام حسین (ع) و انتقام از بنى‏ امیه به مقاصد خویش رسیدند و بر مرکب خلافت سوار شدند.

لیکن با همه این اوصاف مؤثرترین عامل پیروزى آنان در قلع و قمع کردن بنى‏ امیه، همان شعار خونخواهى امام حسین (ع) و شرح مظلومیت خاندان آن حضرت بوده است؛ زیرا آنان با انتخاب این شعار، آتش خشم مردم را بر ضد بنى‏ امیه برافروختند و سرانجام بساط حکومت ننگین بنى ‏امیه را برچیدند.

آری، امروز عاشورا و کربلا  از صورت یک حادثه تاریخى بیرون آمده و تبدیل به یک مکتب شده است، مکتبى انسان‏‌ساز و افتخارآفرین. قیام امام حسین(ع) نه تنها براى مسلمین جهان بلکه تحسین بسیارى از متفکران جهان را برانگیخته و از آن به عنوان الگویى براى‏ نجات و رهایى ملت‌هاى مظلوم و ستم‌دیده یاد مى ‌کنند و مکتبش را مکتب ظلم‌ستیزى و زندگى با عزت و شرف و آزادى مى‏‌دانند. امید است در دنیاى امروز که ظالمان و ستمگران بى‏‌رحم، براى نوشیدن خون مظلومان به پا خاسته‌‏اند، ملت‌هاى ستم‌دیده با الهام گرفتن از حماسه عاشورا به پا خیزند و شر آنان را از جهان براندازند.