به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از کهگیلویه، فضای پیاده‌روها متعلق به عموم شهروندان است و ملک شخصی کسی نیست که طبق میل خود آن را مسدود کند.

بر اساس نص صریح قانون تجاوز به حریم پیاده‌روها تخلف محسوب می‌شود اما در دهدشت بسیاری از صنوف و کسبه با قرار دادن وسایل خود در معابر راه را بر عبور مردم مسدود می‌کنند و به صورت آشکار با نقض قانون حقوق شهروندی را نادیده می‌گیرند.

علاوه بر اشغال پیاده‌روها توسط بازاریانی که کالاهای خود را در مغازه قرار نمی‌دهند، نصب دکه‌ها، بساط دست‌فروشان، پارک خودرو جلوی ادارات و بانک‌ها از سوی کسانی که این محل‌ها را ملک شخصی خود می‌دانند و حقی برای شهروندان قائل نیستند آزار دهنده است.

فرهنگ نادرست تعرض به حریم معابر علاوه بر نقض حقوق شهروندی باعث بر هم زدن مبلمان شهری شده و رفت و آمد عابران را با مشکل مواجه کرده است طوری که باید عابران مسیر خود را از سطح خیابان طی کنند و این امر باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان پیاده می‌شود.

صنف‌هایی مانند تعمیرگاه‌های خودرو، سوپر مارکت‌ها میوه و تره‌بارها و فروشندگان البسه با بهره‌برداری شخصی از پیاده‌روها به حریم آن تجاوز می‌کنند.

این در حالی است که تعرض به حریم پیاده‌رو تجاوز به حقوق شهروندان است و تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری می‌گوید«سد معابر عمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیر مجاز آنها و میدان‌ها و پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای برای کسب و یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق وسیله مأموران خود رأسأ اقدام نماید.»و اینکه چرا شهرداری طبق قانون حق و حقوق شهروندان را از این دسته افراد نمی‌گیرد جای تأمل دارد.

علاوه بر ضعف فرهنگی و نا آشنایی با مصادیق فرهنگ شهروندی و شهرنشینی به نظر می‌رسد واحد سد معبر شهرداری در این زمینه برخورد قاطع و محکمی ندارد و همین تکرار این عمل را برای خاطیان و کسانی که حریم را رعایت نمی‌کنند به سادگی امکانپذیر کرده است.

انتهای پیام/