به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، جلیل دارا شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست فصلی مدیران کانون‌ها و دفاتر بسیج اساتید دانشگاه و مراکز آموزش عالی استان اصفهان با اشاره به سالروز شهادت دانشجویان و روز دانشجو عنوان کرد: کسانی بودند که می‌خواستند در دوره‌های مختلف این یاد و خاطره را از هدف اصلی دور بکنند درحالی‌که شما تاریخچه دانشجویانی که در این مناسبت جان خود را فدا کردند چیزی جز استکبارستیزی نمی‌بینید.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور در ادامه گفت: جریان استکبار تمام شدنی نیست این مناسبت و موضوع ۱۶ آذر بحثی است که بسیج اساتید باید به آن توجه کند و نگذارد از مسیر اصلی خود انحراف پیدا کند.

وی با اشاره به شرایط فعلی کشور تصریح کرد: در وضعیتی هستیم که جمهوری اسلامی در اوج اقتدار و دشمنی‌های بین‌المللی است، در شرایط ضعف نیستیم و با وجود مشکلاتی که در سر راه پیشرفت جمهوری اسلامی گذاشتند خوب پیش رفتیم.

دارا بابیان اینکه گره زدن تمام مشکلات به کشورهای توسعه‌یافته و مستکبر یک تفکر غربی است، اضافه کرد: امریکا به‌عنوان کشوری که در بیش از ۱۰۰ کشور پایگاه نظامی دارد یک کشور مستکبر است و تکیه دادن به این کشور کار عاقلانه‌ای نیست.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور اظهار داشت: کجای تاریخ کشورها آسیایی یا شرقی در یک همکاری خوب با غرب و اروپا توانسته‌اند به‌جایی برسند؟ تفکر اینکه همه کشورهای که توسعه‌یافته با امریکا تعامل دارند به معنی سرپوش گذاشتن بر کم‌کاری‌های داخل است.

دارا با تاکید بر این که نخبگان علمی با مراجعه به دانشگاه و استفاده از طرح‌های مبتکرانه این مشکلات را رفع کنند، افزود: مسئله امروز ما مسئله اقتصاد است همه ما قبول داریم که دغدغه تمام مسئولین ما رفع معیشت مردم است، اما اینکه بعضی‌های مطرح می‌کنند که بن‌بست وجود دارد این تفکر برون گر و القای یک فکر مأیوسانه است.

وی با توجه به اینکه وظیفه ما مطرح کردن پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی است، افزود: بعضی از اساتید خجالت می‌کشند که وضعیت الآن را با دوران گذشته مقایسه کنند و باید بدانند در حوزه علم در منطقه ما جز رتبه‌های برتر هستیم؛ روایت گری پیشرفت‌های جمهوری اسلامی یک نوع جهاد است.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور بیان کرد: یکی از جاهای که داریم ضربه می‌خوریم همین تفکر وجود قدرت منطقه است که اگر خود را با آن سازگار نکنیم باختیم و این خود یک تهدید است.

وی یادآور شد: اکنون نهادهای پیشرو در حل معضلات و مسائل یک جامعه و یک کشور اندیشکده‌ها هستند؛ البته قرار نیست در یک اندیشکده کار پژوهشی انجام شود، کار اصلی اندیشکده‌ها معضل شناسی و مسئله شناسی است و یکی از اهداف ما شناسایی طرح‌ها موجود و بررسی و رصد آن‌هاست.

دارا تصریح کرد: متاسفانه طرح‌ها و پایان‌نامه‌های ابتکاری کشور خود را به خاطر مسائل ارزیابی و ارتقاء از طریق مقالات isi در اختیار سازمان‌های غربی قرار می‌دهیم؛ اشکال کار اینجاست که اگر استاد ما طرح ابتکاری و خلاق بر اساس منطقه و بوم کشور برای حل یک مسئله داشته باشد تا در isi ثبت نشود، در کشور ما قبول نمی‌کنند.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور ابراز داشت: ما برای بسیاری از معضلات راه‌حل‌های بسیار خوبی داریم، شاید در برخی عرصه‌ها مثل مسائل اجتماعی فرهنگی با ورود فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کار پیچیده شده باشد، اما حقیقت این است که در حوزه‌های مختلف راه‌حل‌ها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بسیج اساتید وظیفه‌اش این است که در حوزه‌هایی که تخصص دارد وارد شود و در برخی موارد وقتی می‌فهمد طرح عبث و بیهوده‌ای در منطقه‌ای قرار است اجرا شود جلوگیری کند، اندیشکده حداقل کارش همین است.

دارا اضافه کرد: اصراری به آمار نداریم و مهم برای ما کار است که انجام شو، سازمان ما متعلق به هیچ جناحی هم نیست، در این اندیشکده‌ها ما هیچ نگاه سیاسی به افراد و اشخاص نداریم.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور اذعان داشت: بسیج دیگر جای گزارش نیست باید یک کار بسیجی‌وار انجام شود، اولین ویژگی بسیجی، جهادی کار کردن است، دومین ویژگی آن انقلابی کار کردن است.

وی افزود: هیچ‌وقت نمی‌گویم در بسیج نباید امتیاز باشد، دانشگاه نباید اساتیدی را  که در بسیج وقت می‌گذارند بازخواست کند، می‌خواهیم بگوییم ما مجموعه‌ای هستیم که حاضریم از بعضی مزایای خودمان بگذریم و بسیجی‌وار در این اندیشکده‌ها کار کنیم، البته در حال رایزنی با معاون وزیر علوم هستیم که برای اساتید بسیجی که در اینجا مشغول هستند اگر مزایایی نصیبشان نشود متضرر هم نشوند.

دارا تصریح کرد: سیاست راهبردی ما در دوره جدید که معضل اول ما که اقتصادی هست اندیشکده‌های راهبردی است. معضل دوم که متاسفانه اقدامات خیلی زیادی در راستای تخریب جمهوری اسلامی صورت گرفته، همین سایت‌هایی که معاند جمهوری اسلامی هستند چه ایرانی‌های معاند نظام، چه مخالفین منطقه‌ای و چه مخالفین جهانی.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور ادامه داد: در جاهای مختلفی هم گفته‌ام، من نگاهم به حضور کشورهایی در منطقه نگاه اقتصاد سیاسی است. اگر در منطقه ما نفت و انرژی نمی‌بود به نظر من خیلی درگیری نداشتیم، این که از روی ساده انگارانه تقلیل بدهیم دشمنی‌های منطقه‌ای و نظام بین‌الملل را به تفکر شیعی و هلال شیعی درست نیست،۵۰ درصد صادرات انرژی جهان در این منطقه است.

وی اظهار داشت: اگر کشوری مثل جمهوری اسلامی محکم بایستد و خلیج‌فارس را کنترل کند، نظام استکباری نمی‌تواند با قیمت و مدل دلخواه خودش کار کند. پس حوزه دوم ما این است که ما همواره تا زمانی که صاحب منابع هستیم تحت مراقبت ابرقدرت‌ها هستیم.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: دشمنان ما برای آنکه به منافع اقتصادی خود برسند از راه‌های فرهنگی اجتماعی وارد می‌شوند. سایت‌هایی که علیه جمهوری اسلامی است از سایت‌هایی که علیه مسئولین نظام کار می‌کند تا سایت‌هایی که بر روی تخریب نظام خانواده کار می‌کند را گسترش می‌دهد.

دارا اظهار کرد: نفوذ یک کشور در کشور دیگر شاهراهش شده همین مباحث قدرت نرم. در حوزه فرهنگی اجتماعی و حوزه جنگ نرم ما از همه طرف مورد تهدید قرار گرفته‌ایم اینکه رهبری می‌فرمایند اساتید دانشگاه‌ها فرماندهان جنگ نرم هستند یعنی هیچ کسی بهتر از اساتید دانشگاه‌ها نمی‌تواند در برابر این‌ها بایستد برای آنکه تهدیداتی که در جنگ نرم است بسیار دقیق و فنی است.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی تئوری بسیاری از کشورهاست که از آن استفاده کرده‌اند. در استان معضل شناسی و راه‌حل برای معضل برای ما اصل است. خواهش من از جناب آقای باقری این است که در اصفهان در چند حوزه به صورت تخصصی متمرکز شوند.

وی یادآور شد: ما نباید این ژست را بگیریم که مجموعه ما تافته جدا بافته است بلکه باید با تمام نهادها تعامل داشته باشیم. نقش تربیتی‌مان را باید در حلقه‌های علمی به خوبی ایفا کنیم. حلقه‌های علمی باید جایگاه خودشان را بالا ببرند و بیشتر کیفی شوند. بسیج محل امتیاز دهی نیست زیرا اگر این گونه شد ناخالصی‌هایش بیشتر از خالص‌هایش می‌شود که بعضی صرفاً به خاطر امتیازاتش بیایند. باید رایزنی‌هایی ایجاد شود که اساتید بسیجی یک یا دو روز در اختیار اندیشکده‌ها باشند.

دارا تاکید کرد: بحث بعدی ما همکاری با مساجد است. محل اصلی ترویج فرهنگ انقلاب مسجد است. یکی از بحث‌هایی که اکنون در حال رایزنی با امور مساجد داریم این است که یکی از اعضای هیئت امنای مساجد را اساتید بسیجی داشته باشد تا وجه نخبگانی مسجد تقویت شود. اساتید باید خدمات اجتماعی فرهنگی خود را انجام دهد.

این استاد دانشگاه با بیان این که یکی از محورهای ما اجتماعی کردن بسیج اساتید است، افزود: فعالیت ما دو بخش است یکی فعالیت علمی است و دیگری خدمت کردن است بر اساس علمی و آموخته‌هایی که داریم.

معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور در پایان خاطرنشان کرد: آتش به اختیار عمل کردن یعنی هر طور که شما فکر می‌کنید عمل کنید. البته باید جبهه‌ای عمل کرد. هر آسیبی که ما داریم می‌خوریم از فضای مجازی است. بعضی از ما متاسفانه فعالیت در فضای مجازی را هدر رفت وقت می‌داند درصورتی که بسیار مهم است. استاد بسیجی حداقل می‌تواند دانشجویان خودش را در فضای مجازی هدایت کند.