به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، محمدسعید کریمیان اظهار داشت: طی بازرسی دو روزه نمایندگان وزارت بهداشت اتریش و شرکت تولید داروی اکتافارما، کیفیت فرآورده پلاسمای حاصل شده از خون‌های اهدایی در کردستان به منظور تهیه داروهای مشتق از این ماده حیاتی تایید و مجوز ارسال محموله‌ها به اتریش صادر شد.

وی افزود: انتقال خون کردستان روزهای یکشنبه و دوشنبه میزبان سه بازرس از وزارت بهداشت اتریش و شرکت تولیدکننده داروهای مشتق از پلاسما بود.

به گفته این مقام مسوول، بر اساس برنامه قبلی اعلام شده از تمامی بخش‌های فنی انتقال خون کردستان مانند کلینیک اهداکنندگان خون، آزمایشگاه فرآورده‌های سلولی و پلاسمایی، کنترل کیفی، تضمین کیفیت، انبار، آزمایشگاه الایزا، آموزش منابع انسانی، تجهیزات پزشکی، ایمنی و بهداشت، سردخانه‌ها و واحد بسته‌بندی پلاسما بازرسی‌های فشرده به عمل آمد.

کریمیان با بیان اینکه بازرسی‌ها شامل دو بخش اصلی بازبینی فرآیندهای کاری و بررسی مستندات بود، تصریح  کرد: در خلال این بازرسی‌ها هیچ موردی که نامطبق با دستورالعمل‌های استاندارد ملی و بین‌المللی باشد یافت نشد و در نهایت کردستان موفق به اخذ تاییدیه از بازرسان اروپا شد.

وی هدف نهایی از ورود بازرسان اروپایی به ایران را تهیه داروهای مشتق از پلاسما خواند و گفت: تامین کافی و مقرون به صرفه این داروها در صورتی میسر می‌شود که پلاسمای سالم و با کیفیت ایرانی در اختیار شرکت‌های معتبر پالایشگر پلاسما در اروپا قرار گیرد.

مدیرکل انتقال خون کردستان از تبادل دانش و تجربه به عنوان دیگر دستاورد ورود ممیزین اروپایی به کردستان یاد کرد و اظهار داشت: کسب مهر تایید اروپایی‌ها بر عملکرد، سلامت و کیفیت محصولات پلاسمایی اعتماد به نفس کارکنان را افزایش می‌دهد و سطح دانش آنان را بالاتر می برد.

کریمیان گفت: پلاسما ۵۶ درصد حجم خون را تشکیل می‌دهد که ۹۰ درصد آن آب و ۱۰ درصد بقیه شامل املاح، قند، چربی و پروتئین‌هائی نظیر فاکتورهای انعقادی خون است.

به گفته‌ی وی، پلاسمای انسانی منبع پروتئین‌های مختلفی مانند آلبومین، انواع فاکتورهای انعقادی، ایمونوگلوبولین و فیبرینوژن است و همین اجزای پلاسما است که در تولید داروهای حیاتی برای بیماران کاربرد به سزایی دارد.

وی اذعان کرد: بیماری‌های مانند هموفیلی، نقص سیستم ایمنی بدن و بسیاری دیگر از بیماری­‌های خودایمنی برای درمان و افزایش کیفیت زندگی خود مصرف کننده داروهای مشتق از پلاسما هستند.

کریمیان با یادآوری اینکه انتقال خون کردستان در سال ۱۳۹۵ نیز موفق به اخذ تاییدیه از شرکت csl plasma آلمان شده است از سازمان انتقال خون ایران به عنوان برترین سازمان در منطقه مدیترانه شرقی یاد کرد.

انتهای پیام