به گزارش پایگاه خبری ربیع، سند سخنان رهبری درباره پشت پرده تحولات لبنان چیست؟ رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه، ۸ آبان ۱۳۹۸، درباره رخدادهای عراق و لبنان موضع‌گیری کرده و با اشاره به طراحی دشمنان برای سلب امنیت از برخی کشورهای منطقه، گفتند: دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولویت اصلی آنان، علاج ناامنی است و مردم این کشورها نیز بدانند مطالبات به‌حق آنها فقط در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تأمین است.

ایشان بزرگ‌ترین لطمه به یک کشور را سلب امنیت آن دانستند و با اشاره به برنامه‌ریزی دشمنان برای آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه، گفتند: عوامل این خباثت‌ها و کینه‌ورزی‌های خطرناک، شناخته‌شده هستند و در پشت این قضایا، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتوانه‌ پول برخی کشورهای مرتجع منطقه قرار دارند.

اما سند این تحلیل چیست؟ پشت پرده و اهداف این طرح در لبنان چیست؟ داستان از این قرار است که اوایل فروردین امسال مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به لبنان سفر کرد. همزمان با این سفر میشل عون، رئیس جمهور لبنان اسنادی محرمانه دریافت کرد که نشان می‌داد آمریکایی‌ها و اسرائیل به دنبال آشوب و جنگ داخلی در لبنان هستند. جزئیات این طرح در اسناد محرمانه مذکور منعکس شده بود.

در مقاله‌ای که پایگاه «ژئوپولتیک آلرت» ۱۶ فرودین ماه منتشر کرد بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی الجدید لبنان، به این اسناد محرمانه اشاره شده بود. این گزارش ماه‌ها قبل از اعتراضاتی بود که حدود دو هفته پیش در لبنان در اعتراض به مسائل معیشتی آغاز شد و مورد سوءاستفاده طرف‌های خارجی و برخی طرف‌های داخلی در لبنان قرار گرفت.

در گزارش «ژئوپولتیک آلرت» آمده بود: «این سند به تفصیل در مورد برنامه‌های آمریکا برای فشل کردن نیروهای امنیت داخلی لبنان (ISF) است. این برنامه‌ها شامل سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلار در ISF تحت پوشش حفظ صلح اما با هدف مخفیانه ایجاد اختلافات فرقه‌ای علیه حزب‌الله با ۲،۵ میلیون دلار بودجه اختصاصی برای این منظور است.»

در این سند تأکید شده بود هدف از برنامه مذکور بی ثبات‌سازی لبنان و حتی ایجاد جنگ داخلی است که این مسئله «به اسرائیل در صحنه بین‌المللی کمک خواهد کرد.»

براساس این سند: «ایالات متحده و اسرائیل قصد دارند این کار را با پشتیبانی از «نیروهای دموکراتیک» انجام دهند، که به نظر می‌رسد بسیار شبیه به همان استراتژی مورد استفاده در سوریه، لیبی، ونزوئلا و جاهای دیگر است.»

در این سند آمده است که، اگرچه «تمام قدرت شلیک ما رها خواهد شد»، اما به نوعی تلفات انسانی را پیش‌بینی نمی‌کنند. ژئوپلیتیک آلرت هشدار می‌دهد آنها انتظار دارند که وقوع جنگ داخلی «درخواست‌های مداخله» از سوی نیروهای اشغالگر اسرائیل را تحریک کند. برنامه به این صورت است که باید درگیری‌هایی ترتیب داده شود و شهروندان مورد سوءقصد واقع شوند و این جنایت به پای حزب‌الله نوشته شود تا به این صورت راه برای مداخلات خارجی هموار شود.

پمپئو در دیدار فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ با میشل عون، به رئیس جمهور لبنان اولتیماتوم می‌دهد که یا باید حزب‌الله محدود و مهار شود یا منتظر عواقب بی سابقه آن باشید!

این گزارش با استناد به نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» می‌نویسد: پومپئو به عون گفت اگر نتواند مأموریت غیرممکن را برای عزل حزب‌الله از نهادهای دولتی و سرکوب فعالیت‌های نظامی آن انجام دهد، لبنان باید منتظر پایان دادن به کمک‌های ایالات متحده و حتی تحریم‌های احتمالی باشد.

پمپئو گفته بود: «این شجاعت ملت لبنان خواهد بود تا در برابر جنایت، ترور و تهدیدات حزب‌الله مقاومت کند.»

بنا بر گزارش‌ها ، مقامات ارشد آمریکایی در یک ضیافت شام، به مقامات لبنانی هشدار دادند که خود آنها اهداف احتمالی تحریم‌هایی مانند اعضای «جنبش میهنی آزاد» (التیار الوطنی الحر)، حزب رئیس جمهور عون با بیشترین حمایت از طرف مسیحیان لبنانی هستند.

در گزارش «ژئوپلیتیک آلرت» آمده است که تحریم‌های احتمالی ابتدا وزارت بهداشت لبنان را که هم اکنون توسط یک عضو منتخب حزب سیاسی حزب‌الله اداره می‌شود، هدف قرار خواهد داد. با این حال، این گزارش تردیدهایی را درباره موفقیت برنامه ایالات متحده بیان می‌کند؛ زیرا ISF یک «گروه همگن» نیست.

«اعضای حزب‌الله و متحدین مسیحی آنها پست‌های بسیاری نه تنها در ISF ، بلکه در کل ارتش لبنان و چندین بخش دولت دارند. قانون اساسی و سیستم سیاسی لبنان به‌گونه‌ای است که همه فرقه‌ها باید نمایندگی کافی در دولت داشته باشند. به این ترتیب، تولید یک جنگ داخلی، احتمالا روی نوشتن مجدد قانون اساسی لبنان به عنوان اولویت اصلی متمرکز خواهد بود.»

این گزارش می‌گوید که معلوم نیست که کارمندان پمپئو پیش از جلسه خود، این سند را به عنوان تهدید به عون ارائه کرده باشند، اما تأکید دارد؛ واضح است که آمریکا و اسرائیل در پشت درهای بسته برای ایجاد درگیری فرقه‌ای در جامعه لبنان و روند سیاسی دموکراتیک آن طرح‌ریزی می‌کنند؛ روندی «مشابه اقدامات در سوریه، لیبی، یمن، ونزوئلا، ایران و … .»