به گزارش پایگاه خبری ربیع، سعد الحریری، نخست وزیر لبنان در اقدامی غیر منتظره در ریاض با حمله به ایران از سمت خود استعفا کرد.

حریری در بیانیه استعفای خود که رسانه‌های سعودی آن را منتشر کرده‌اند، اعلام کرد: ایران با مداخله‌های خود در امور کشورهای عربی، شکست خورده و این کشور با تلاش بر اعمال نفوذ، به حاکمیت دولت لبنان تجاوز کرده است.

وی افزود: در شرایطی شبیه شرایط پیش از ترور رفیق حریری به سر می‌بریم.

حریری در حالی شرایط لبنان را بحرانی خوانده که روز گذشته (جمعه) در دیدار با علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به تحولات لبنان اشاره کرده و گفته بود که “علیرغم برخی از اختلافات، ثبات و امنیت در لبنان ایجاد شده و همه گروه‌ها بر این مهم تاکید و همکاری دارند.”

در این باره یک منبع دولتی لبنانی با اشاره به قابل پیش بینی بودن این موضع از سوی نخست وزیر لبنان اظهار داشت: عربستان به حداقل منافع خود از پروسه تسهیل ریاست جمهوری میشل عون، دست نیافت و سعد حریری عملاً در میدان همسو با حزب الله و جریان مقاومت گام برداشت و به کارگزار این جریان تبدیل شد.

این منبع لبنانی، استعفای حریری را در چارچوب طرح آمریکا و عربستان برای مهار حزب الله و تشدید ایران هراسی در منطقه خواند.

در همین خصوص باید گفت ثامر سبهان وزیر دولت در امور خلیج فارس در وزارت امور خارجه که چندی پیش سفرهای متعددی به لبنان داشته و تلاش کرد تا گروه‌های مختلف لبنانی را علیه حزب الله تحریک کند تا جاییکه وی به صراحت مقامات جریان ۱۴ مارس را ترسو و بزدل خوانده بود.

این اقدامات سبهان، واکنش صریح سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله را به همراه داشت و اعلام کرد که این عربستان است که امنیت و صلح در یمن و بحرین و عراق و پاکستان را مختل کرده است. حزب الله بزرگتر از آن است که امثال سبهان بتوانند با آن مقابله کنند و هر دستی که بخواهد در لبنان فتنه گری کند قطع خواهیم کرد.

وئام وهاب نماینده مجلس لبنان نیز این سوال را مطرح کرده که چرا حریری باید بیانیه استعفای خود را در ریاض بخواند؟

به نظر می‌رسد که فشارهای عربستان عامل اصلی استعفای حریری از سمت خود برای فشار به جریانات لبنانی برای کسب امتیازات مورد نظر عربستان باشد.

انتهای پیام/تسنیم