به گزارش پایگاه خبری ربیع، وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی رؤسای مجامع خیرین مدرسه ساز کشورکه به میزبانی اصفهان برگزار شد به این مسئله اشاره داشت:تحقق اهداف تربیتی در اقتصاد کلان و آموزش با استناد به سند تحول بنیادین یک دیدگاه انسان ساز است.

یوسف نوری افزود:اگر فردی با سواد عملکردی مسئولیت اجتماعی ایفا کند سواد چند بعدی دارد و شما خیران مدرسه ساز از جمله کسانی هستید که سواد چند بعدی دارید.شما الگوی فرزندان ما هستید زیرا برای اینکه بخواهیم به فرزندانمان پاسخ دهیم که این مدرسه را چه کسی ساخته است سوادها را بشکافیم، توصیف کنیم و مثال بزنیم.

تصریح کرد: جامعه ما در نظام تعلیم و تربیت اگر بخواهد به اهداف سند تحول بنیادین برسد، باید پیوست فرهنگی بنویسید وگرنه این مهم امکان ندارد. در نظام اسلامی فردی که سواد چند وجهی دارد، تزکیه شده و پاک است، می‌آموزد و پس از آن که مسئولیت اجتماعی را فرا گرفت به یک انسان حکیم تبدیل می‌شود.

وی گفت: در بیانیه گام دوم یکی از هفت برکت مشارکت خیران در امور اجتماعی و فرهنگی است.

 ۳۹۰ میلیارد تومان برای مدارس استان‌های درگیر فرونشست مصوب شد

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشورنیزگفت: سال جاری ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح های  نیمه تمام مدارس کشور که هر کدام بین ۷۵ تا ۹۵ درصد پیشرفت دارند، تخصیص می یابد.

مهرالله رخشانی مهر گفت: روند رشد در مدرسه سازی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۴۰۰ تا ۳,۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که پیش‌بینی می‌کنیم این رقم در سال آینده بالاتر از این باشد.سال ۹۹ تعهدات دولت کامل تخصیص یافت و در سال گذشته به ۲,۳۵۰ میلیارد تومان رسید و امسال در برنامه بودجه ۳,۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مدرسه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اعتبارات ما امسال نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است، اضافه کرد: میانگین طول دوره ساخت تا پیش از سه- چهار سال گذشته ۹ سال بود اما این میانگین در پروژه‌های خیر ساز به ۲.۷ سال رسیده است.

وی گفت: در جلسه با ریاست جمهوری ۳۹۰ میلیارد تومان برای مدارس استان‌های درگیر فرونشست مصوب و مقرر شد که ۵۰ درصد از اعتبارات دولتی و ۵۰ درصد از محل فروش املاک دولتی تأمین شود.

نیاز است جامعه خیران مدرسه ساز کشور۲ برابر شوند  

همچنین رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور گفت: اکنون شمار خیران مدرسه ساز کشور ۴۰ هزار نفر است که آورده این‌ها چهار هزار میلیارد تومان است اما این کافی نیست و باید خیران جدید را دعوت کنیم و تعداد ۴۰ هزار خیر را به ۸۰ هزار نفر و آورده آنان را به هشت هزار میلیارد تومان برسانیم.

دکتر ناصر قفلی با اشاره به اینکه مدارس کشور پیش تر یک شیفته بود اما اکنون دو شیفته شده است، افزود: کلاس‌های درس ما اکنون ۶۰ نفر دانش آموز دارد زیرا افاغنه به کشور ما آمدند و فرزندان آنان محصل شدند.افاغنه ۱۳۷ هزار دانش آموز دارند که برای آنان ۶۰۰ مدرسه در شهر تهران نیاز است و از سوی دیگر ریزگردها سبب مهاجرت از جنوب کشور به تهران ،البرز و اصفهان شده است.

توانمندسازی دانش آموزان یک برنامه راهبردی است

استاندار اصفهان نیز در این آئین گفت: پرداختن به مقوله فرهنگ و پرورش کشور را از محرومیت نجات می دهد.

سید رضا مرتضوی افزود: در تاریخ مدرسه سازی ایران زمانی که این مجمع شکل گرفت رشد قابل توجهی در مدرسه سازی اتفاق افتاد که نشان می‌دهد مجمع خیران مدرسه ساز یک ظرفیت مثال زدنی و ستودنی است.

وی افزود: اگر راه برای خیران باز شود و پیشگامان این عرصه، مسیر را به نحوی برای سایر خیران معرفی کنند این مدیران بسیار متفاوت و مؤثر عمل خواهند کرد.

شاهد محرومیت‌ در اصفهان هستیم

مرتضوی تصریح کرد: اگر امروز در باب محرومیت زدایی صحبت می‌کنیم و زیرساخت‌هایی چون راه و جاده مدرسه به مناطق محروم می بریم، این محرومیت زدایی کامل نیست، زیرا این ظاهر ماجراست اما بسیاری از مناطق مردم محروم می‌مانند و آنچه که ما را از محرومیت نجات می‌دهد پرداختن به مقوله فرهنگ و پرورش انسانهاست و تا مدرسه نباشد محرومیت زدایی به سرانجام نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه توانمندسازی دانش آموزان یک برنامه راهبردی است و این آینده کشورمان را ضمانت می‌کند، گفت: به دلیل نبود توسعه متوازن ناشی از یک فرهنگ متناسب، شاهد محرومیت‌هایی در اصفهان هستیم، اصفهان با تمدن چند صدساله اکنون حدود ۸۰۰ هزار نفر حاشیه نشین دارد که با جمعیت برخی استان‌های کشور برابر است.

وی افزود:در استان اصفهان ۱۰۰ واحد آموزشی به دلیل فرونشست زمین تخلیه شده، ۳۳۰ واحد آموزشی وجود دارد که خیران سهم خود را انجام داده‌اند و اکنون نوبت دولت است.

بیش از۸۰ درصد خیرین استان اصفهان ازفعالان اتاق بازرگانی هستند

در ادامه رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان اصفهان با اشاره به اینکه باید ازظرفیت عظیم فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی استفاده کنیم افزود: مجمع خیرین مدرسه ساز استان اصفهان نقطه هدف خود را بخش خصوصی و اتاق بازرگانی قرار داده است که در این زمینه بیش از ۸۰ درصد خیرین استان اصفهان ازفعالان اتاق بازرگانی هستند.

مجتبی ملااحمدی ، با اشاره به احداث ۱۵ مدرسه با کمک خیران و فعالان اقتصادی در روستاهای غربی استان اصفهان، اضافه کرد: با محوریت اتاق بازرگانی با ۴۰ فعال اقتصادی در ماه رمضان جلساتی داشتیم که حاصل آن ۳۲ هنرستانی شد که تفاهم نامه آن توسط فعالان اقتصادی امضا شد.

در پایان این گردهمایی سه ساعته تفاهم نامه ارتقای همکاری مدرسه سازی و نوسازی مدارس وزارت اموزش و پرورش و جامعه خیران مدرسه ساز کشور امضا شد. و رئیس اتاق بازرگانی اصفهان سفیر خیران مدرسه ساز کشور معرفی شد.

زهرا نصیری