مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان با بیان اینکه در استان ۱۶۱ هزار واحد مسکن مهر وجود دارد، گفت: از مجموع مسکن مهر استان فقط ۱۶ هزار واحد با پیشرفت ۹۰ درصدی باقی مانده که امید است این تعداد واحد تا آخر سال ۹۵ تحویل متقاضیان شود.

به گزارش ربیع به نقل از تسنیم ، حجت‌الله غلامی درباره آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر استان اصفهان اظهار داشت: در استان ۱۶۱ هزار واحد مسکن مهر موجود است که از این تعداد حدود ۸ هزار واحد آن بدون متقاضی است، از مجموع مسکن مهر استان فقط ۱۶ هزار واحد با پیشرفت ۹۰ درصدی باقی مانده که امید است این تعداد واحد تا آخر سال ۹۵ تحویل متقاضیان شود.

وی با اشاره به مشکلات مسکن مهر استان گفت: از بزرگترین مشکلات ما در این پروژه بحث زیرساختی است، ساخت مدرسه، فضای سبز و آماده سازی، که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته جهت انجام عملیات آماده‌سازی به شهرداری‌ها زمین واگذار می‌گردد تا نسبت انجام عملیات آماده سازی اقدام کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان درباره وضعیت بافت‌های ناکارآمد شهری اصفهان بیان کرد: نزدیک به ۷ هکتار در این استان بافت ناکارآمد شهری موجود است که عمده این بافت‌ها در شهر اصفهان و بقیه آن در شهرهای خمینی‌شهر، کاشان، نایین و نجف‌آباد و دیگر شهرها موجود است.

وی افزود: بعد از آن که سند ملی بازآفرینی به ما ابلاغ شد، سند استانی در ستاد باز آفرینی ملی مطرح و نحوه  چگونگی اقدام درباره این بافت‌ها ابلاغ گردید.

غلامی ادامه داد: در ادامه تنظیم سند ستاد بازآفرینی استانی، ستادهای شهری فعال و تاکنون این ستادها در شهرستان‌های نایین، خمینی‌شهر و کاشان شکل گرفته و شروع به کار کرده و پروژه‌های بازآفرینی در این شهرها شروع شده است.

وی با اشاره به ایجاد طرح هماهنگی با شهرداری اصفهان گفت: در این طرح بحث‌هایی را در زمینه بهسازی و نوسازی شهر اصفهان پیش می‌بریم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: در رابطه با شهر اصفهان چند پروژه با همکاری شهرداری آغاز شده که پروژه همت‌آباد از جمله آن‌هاست که بافت ناکارآمد شهری با مساحت حدود ۲.۱ هکتار در فاز یک شروع شده و این بافت تا حدود ۱۶ هکتار ادامه دارد.

وی از دیگر پروژه‌های انجام شده در زمینه بافت‌های ناکارآمد شهری در استان اصفهان سخن به میان آورد و گفت: در یکی از مناطق شمالی استان (زینبیه اصفهان) سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده بسیار زیادی موجود است که در آنجا طرحی را در حال پیاده‌سازی داریم.

غلامی تصریح کرد: در محل زینبیه طرح جایگزینی زمینی پیش‌بینی شده تا وقتی فرآیند ساخت بافت‌های فرسوده شروع می‌شود ساکنان این بافت در زمینی که پیش‌بینی شده شروع به ساخت و ساز مناسب برای سکونت کنند. این حرکت سرمایه درگردش است که در یک بافت فرسوده سرمایه‌گذاری می‌شود، امیدواریم با پروژه زینبیه بتوانیم بخش عمده‌ای از سکونتگاه‌های غیررسمی را بهبود بخشیم.

وی با اشاره به بافت‌های ناکارآمد شهری شهر نایین و خمینی‌شهر و بازآفرینی گفت: در این شهرها مکان‌هایی را به عنوان بلوک‌های محرکه که نیازمند توسعه است شناسایی کرده‌ایم. حتی در مناطقی از اصفهان که بافت تاریخی دارند و می‌تواند سبب افزایش کیفیت با مشارکت سازمان میراث فرهنگی شود نیز مناطقی شناسایی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با اعتباراتی که شرکت مادرتخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به استان اختصاص داده خانه‌های تاریخی، بازار‌های قدیمی و غیره  شناسایی و مرمت شده و بعد از نوسازی این مکان‌ها تبدیل به مکان‌های شهری و دیدنی می‌شوند.

وی افزود: پروژه‌های بافت‌های فرسوده اصولا یک ساله نیستند و پروژه همت‌آباد نیز با توجه به وسعت آن یک پروژه ۵ ساله است. ما هم اکنون پروژه بازآفرینی کارخانه ریسباف اصفهان را شروع کرده‌ایم که از مهمترین پروژه‌های در حال انجام است. این کارخانه ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و با اعتباری حدود ۲۱۵ میلیارد تومان خریداری شده است.

غلامی ادامه داد: در این ۷۰ هزار متر مربع ساختمان‌هایی با معماری‌هایی وجود دارد که نشان دهنده معماری صنعتی اصفهان است.

وی درباره بلند مرتبه سازی در استان گفت: خوشبختانه طرح بازنگری تفصیلی شهر اصفهان در طی چند سال گذشته تهیه و به مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان ابلاغ شده که برای هر محل یک کد ارتفاعی در نظر گرفته شده است.