در چشمانش برق امید موج می زند. همین که حاصل روزها و شب ها بیدار ماندن را پیش چشمش می بیند و تمام وجودش پر از حسی غریب بند بند وجودش را پر می کند و حسی در درونش می گوید: کوه را هم می توانی جابه جا کنی.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا، حالا دست ساخته هایش را به بازار آورده و به انتظار نشسته است. پیش از این رنج عبور عقربه های ساعت برایش دردناک ترین صداها را یادآور می شدند و آرزو می کرد کاش تمامی ساعت ها از شماره می افتاد تا لحظه ای دریای متلاطم وجودش آرام بگیرد و امروز هرثانیه را به سان گنجی تکرار نشدنی به آغوش می کشد تا از درونش شکوفه های عشق و محبت بشکفد. این تنها لحظاتی از زندگی بانوانی است که در برابر ناملایمات روزگار ایستاده اند تا با تمام وجود چرخ های زندگی را بچرخانند و چتر وجودی خود را بر گستره واژه بی انتهای خانواده بگسترانند.

زنان سرپرست خانوار نیاز به حمایت روانی و فرهنگی دارند
به گفته مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده، زنان سرپرست خانوار ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می دهد از این رو کنترل و مدیریت روند افزایشی تعداد زنان سرپرست خانواده باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
فهیمه فرهمندپور ابراز می کند: در این راستا سیاست کاهش محکومیت به زندان باید در دستور کار مسوولان باشد چراکه با زندان رفتن سرپرست خانواده آسیب آن بر روی تمام اعضای خانواده تاثیرگذار است.
وی می گوید: با مقایسه هرم سنی سرپرست زنان و مردان سرپرست خانوار در استان‌های مختلف کشور می توان گفت میانگین سنی زنان سرپرست خانوار استان در کشور بالای ۵۰ سال و میانگین سنی مردان سرپرست خانوار بین ۳۰ تا ۴۵ سال است.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده ادامه می دهد: این در حالی است که یک بانوی بالای ۵۰ سال هم توانایی برای کار سنگین را از دست داده و هم نیازمند سایر حمایت های روانی و احساسی است و در شرایطی است که باید برای سلامت او سرمایه‌گذاری کرد.
وی توانمندسازی اخلاقی و روانی زنان سرپرست خانوار را ضروری می داند و خاطرنشان می کند: با این مقایسه به این نتیجه می‌رسیم که زنان سرپرست خانوار در کنار توجهات و حمایت‌های اقتصادی نیاز به حمایت‌های روانی، فرهنگی و سلامتی نیز دارند و نباید از این امر غافل شویم، همچنین با این اقدام می‌توان از بسیاری آسیب‌های وارد به اعضای خانواده زنان سرپرست خانوار نیز جلوگیری کنیم.
شهرداری اصفهان نیز در این راستا چندی است که حمایت از زنان سرپرست خانوار را در دستور کار خود قرار داده است به طوری که لایحه این مهم نیز در شورای شهر به تصویب رسید.
احداث مراکز توانمندبخشی زنان سرپرست خانوار در ۴ گوشه شهر
مسعود مهدویان‌فر مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان در این باره با اشاره به تصویب لایحه حمایت از زنان سرپرست خانوار در شورای اسلامی شهر اصفهان می گوید: توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در طرح های شهرداری علاوه بر بُعد اقتصادی، ابعاد فرهنگی، اجتماعی و روانی زنان را نیز شامل می شود.
وی اظهار می کند: از نظر شهرداری اصفهان توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یک موضوع ۴ بُعدی است که در سال ۹۵ با اختصاص ۵ میلیارد ریال بودجه درصدد است زنان سرپرست خانوار را در هر ۴ بُعد مورد توجه قرار دهد.
مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان در ادامه خاطرنشان می کند: برگزاری دوره های آموزشی- فرهنگی و ارایه خدمات مشاوره ای، ارایه خدمات ورزشی و تفریحی از جمله موضوعاتی است که ابعاد چهارگانه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را شامل می شود.
مهدویان فر اضافه می کند: در این طرح علاوه بر زنان سرپرست خانوار، خانواده های آنها هم از خدمات شهرداری اصفهان با تخفیف ویژه برخوردار خواهند شد.
وی بیان می کند: در ۴ نقطه شهر اصفهان مراکز تونمندسازی زنان سرپرست خانوار پیش بینی شده است که در حال راه اندازی و تقویت این مراکز هستیم./۶۹