افزایش‌های بی‌رویه قیمت گوشت قرمز موجب شد مسئولان مرتبط با این حوزه در نهایت تشکیل جلسه دهند؛ هرچند باز هم این دورهمی بدون در نظر گرفتن راهکار خاصی برای تعدیل قیمت بازار این فرآورده پایان یافت.

به گزارش ربیع به نقل از ایسنا ،علی‌اصغر ملکی – رییس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی –  با اشاره به تشکیل جلسه مسئولان سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، وزارت جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نمایندگان صنف گوشت گاوی و گوسفندی اظهار کرد: با توجه به روند ادامه‌دار افزایش قیمت گوشت قرمز و نابه‌سامانی‌های پیش آمده در بازار این فرآورده جلسه‌ای تشکیل شد؛ هرچند برخی از مسئولان معتقد بودند این افزایش قیمت‌ها و شرایط موجود بازار مقطعی است.

وی با بیان این‌که طی دو ماه گذشته شاهد افزایش ۴۰۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و افزایش ۲۰۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم گوشت گاوی بودیم، ادامه داد: طی چند روز گذشته باز هم هر کیلوگرم از این نوع گوشت‌ها ۵۰۰ تومان افزایش یافت تا باز هم شاهد روند ادامه‌دار افزایش قیمت‌ها در بازار این دو محصول عرضه شده به مردم باشیم.

ملکی در مورد جلسه تشکیل شده توسط مسئولان ذیربط گفت: مسائل مربوط به بازار گوشت قرمز در این جلسه رصد شد و افزایش قیمت‌ها در بازار مورد تایید قرار گرفت. علت اصلی افزایش قیمت‌ها در این حوزه قطعا کمبود گوشت و دام در بازار و نیز خروج غیرمجاز و مجاز گوشت از کشور است؛ هر چند مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نظرشان این بود که شرایط پیش آمده مقطعی است.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی بیان کرد: با توجه به این‌که طی هفته جاری شاهد پرداخت حقوق و یارانه‌ها خواهیم بود و مردم برای تامین مایحتاج زندگی خود به بازار مراجعه می‌کنند اگر همچنان شاهد کمبود محصول در بازار باشیم، باز هم افزایش قیمت‌ها را به دنبال خواهیم داشت.

وی با بیان این‌که قیمت محصولات پروتئینی در دنیا بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، تصریح کرد: باید در ارتباط با شرایط پیش آمده بازار چاره‌اندیشی شود و از خروج غیر مجاز دام با توجه به کمبودهای پیش آمده در بازار جلوگیری شود.

 طی دو ماهه گذشته شاهد افزایش ۴۰۰۰ تومانی قیمت گوشت گوسفندی و ۱۵۰۰ تومانی قیمت گوشت گاوی بودیم که با توجه به خروج‌های مجاز و غیرمجاز این محصول از ایران کماکان روند افزایش قیمت‌ها ادامه یافت و طی چند روز گذشته باز هم شاهد ۵۰۰ تومان به ازای هرکیلوگرم گوشت قرمز بودیم. این مساله نشان می‌دهد که علی‌رغم آگاهی نسبت به افزایش قیمت‌ها مسئولان در خصوص تعدیل قیمت این محصول چاره‌اندیشی نکردند و احتمال افزایش این قیمت بیش از پیش نیز وجود دارد، چرا که عرضه این محصول در بازار کم و با توجه به نزدیک شدن در ابتدای شهریورماه و همچنین قرار گرفتن در آستانه عید قربان قطعا شاهد افزایش میزان تقاضا خواهیم بود.