به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از تسنیم، طبق آماری که وزیر نیرو در صحن علنی مجلس ارائه داد، حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای کشور ۶۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و در حال حاضر ۷۶ درصد مخازن سدهای کشور پر است؛ اما این در حالی است که سد زاینده رود نسبت به سال گذشته تنها ۲۳ دصد افزایش حجم آب داشته است.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس در ۱۹ فروردین سال گذشته در صحن علنی مجلس اعلام کرد: تنها ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد زاینده رود است و ۵ میلیون نفر جمعیت استان اصفهان در مرداد ماه تشنه خواهند بود.

وی همچنین در ۲۲ فروردین سال ۹۸ گفت: علی رغم بارش‌های ۲ هزار میلی‌متری در حوضه آبریز مشترک، گرچه سد‌های خوزستان چندین بار پر و تخلیه شده، اما به دلیل توقف اجرای تونل سوم و پروژه بهشت آباد، آبگیری سد زاینده رود تنها ۴۰۲ میلیون متر مکعب است و به میزان قابل قبولی نرسیده است.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بالغ بر ۳ هزار و ۱۰۰ متر مکعب آب شیرین در هر ثانیه از کشور وارد دریای شور می‌شود، در این صورت آب شیرین یک ساله اصفهان در یک شبانه روز به دریا ریخته می‌شود که این موارد بر می‌گردد به مدیریت وزارت نیرو و حل ریشه‌ای این مشکل.

در جدولی که نماینده شاهین شهر در مجلس در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده می‌توان آماری مقایسه‌ای از وضعیت سدهای کشور نسبت به شرایط سال گذشته را مشاهده کرد.

بنابر آماری که معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان داده آمار تجمعی بارش‌ها در چلگرد به عنوان ایستگاه شاخص زاینده رود تا هفدهم فروردین ماه یک هزار و ۹۵۴ میلی متر ثبت شده است.

بنابراین در مقایسه وضعیت سد زاینده‌رود نسبت به دیگر سدهای کشور بار دیگر این سئوال مطرح است که چرا با وجود افزایش ملموس بارش‌ها نزدیک به ۶۵ درصد از حجم سد همچنان خالی است؟